Skocz do zawartości

1:35 USMC M4 Sherman (Italeri)


Monty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów w ten bożonarodzeniowy poranek. Jako, że dopiero zaczynam swoją przygodę z modelarstwem wolałem znaleźć dobre forum i zaczerpnąć trochę informacji odnośnie tego co chcę składać a nie kupić, posklejać, popaćkać, postawić 'model' na półce 'i niech stoi'. Otóż moim pierwszym poważniejszym modelem będzie Marines'owski Sherman z okresu walk na Iwo Jimie produkcji Italeri. Poniżej przedstawiam pierwsze zdjęcia:

 

dsc03241bz5.jpg

Muszę przyznać, na sam widok pudełka się uśmiecham

 

dsc03242nc6.jpg

w2048.png

dsc03243ni2.jpg

w2048.png

dsc03244yr7.jpg

w2048.png

dsc03245db7.jpg

w2048.png

 

I teraz kilka pytań... czysto historycznych, ale nie znajdując odpowiedzi w internecie (a niby jest tam wszystko) liczę, że wy mi pomożecie.

1. Co znaczy, jeśli coś znaczy, napis Nitemare II "L.A." Bound via Kitano Point? Rozumiem, że każda dywizja malowała sobie co chciała tak naprawdę, ale czy ktoś wie o co konkretnie z tym chodzi?

2. W jakim celu po bokach czołgu przyczepione były drewniane dechy? Gdzieś wyczytałem, że to zwiększało ochronę przed japońskimi minami, ale nie bardzo potrafię skojarzyć co miały deski do min...

3. Wloty powietrza - również - w jakim celu?

 

Generalnie chciałbym dokładnie znać historię tego Shermana (konkretnie tego, wiadomo, było ich bardzo wiele modeli..) tyle, że w internecie mało co jest albo mało co udaje mi się znaleźć.

 

Liczę na forumową pomoc i postaram się przedstawiać co jakiś czas wyniki mojej pracy (jeśli temat jest w złym miejscu proszę moderatora o przeniesienie w odpowiednie miejsce). Najpierw jednak fakty, fakty, fakty. No i farbki muszę odpowiednie kupić

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nazwa to wymysł załogi, np 'Doris 53" czy "Comet 38". Coś jak "Rudy 102"

2. Między deskami a kadłubem była jeszcze warstwa betonu. Miny były przyczepiane do kadłuba magnesami, a ponieważ w przypadku desek i betonu odległość od kadłuba się zwiększa to magnes nie "daje rady" bo za daleko od pancerza jest.

3. Wloty są po to by w czasie brodzenia nie zalało silnika, popatrz z tyłu kadłuba tam chyba wychodzą spaliny. Na Górnej płycie z kolei powietrze jest zasysane.

 

Do modelu polecam kupić blaszki oraz lufę. A na dzień dobry wywal te plastikowe imitacje desek. Chętnie pomogę jak by co, ale zastrzegam, że wielkim szpecem nie jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie przypuszczałem z tą nazwą, która i tak dalej mnie intryguje (jakby ktoś się orientował coś to proszę pisać). Ale jeśli chodzi o miny to bardzo dobrze, że mi wyjaśniłeś - i tak właśnie człowiek się uczy przez całe życie..

 

Na pierwszy poważniejszy model - trudne, łatwe? Rozkładając te części widzę, że będę miał się na czym wyżyć z washami, weatheringami... ) Żebym tylko umiał kiedyś je tak perfekcyjnie jak niektórzy robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Japońce się nie szczypały - kamikadze. Bierze minę i biegnie do czołgu... Powinieneś sobie poradzić, szpachla się przyda. I jeszcze raz koniecznie zakup lufę bo to co jest w zestawie nie wiadomo jak nazwać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!! Ja nazwę rozumiałbym tak : Nitemare II ( może powinno być nightmare - ang. zły sen, koszmar lub Nite -czyli nity, nitowany i mare -kobyła,klacz; ) tak czy tak to nazwa własna czołgu . L.A.BOUND VIA KITANO POINT - skierowany ( podążający) do Los Angeles przez punkt Kitano ( jeden z cypli na Ivo Jimie na którym odbyło się lądowanie) . Pewnie załoga miała zamiar przeżyć i wrócić po ataku do domu. Taki czarny humor . Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również odczytywałbym Nitemare jako zwykłą zabawę słowem Marines'ów, to tak jakby napisać RÓdy 102 ale z drugiej strony NITOWANA KOBYŁA... też ciekawe Jeżeli chodzi o punkt Kitano to znowu ciekawe wyjaśnienie, i tak zdobywam wiedzę, dzięki!:)

 

rObO - najpierw się zorientuję co i jak i być może kupię, postaram się żeby cały model wymiatał:) Choć łatwo jak dla mnie pewnie nie będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka samemu mi się udało znaleźć ale fajnie zobaczyć 'oryginał' mojego modelu na ostatniej fotce, wcześniej tego nie zlokalizowałem.

 

Zbieranie informacji, dokumentacji wykonywanego modelu sprawia mi przyjemność nie mniejszą niż jego składanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko właśmie odnośnie tego typu shermanów czy jest opcja żeby je pomalować na zielono i zrobić piaskowo dark tanowe kamo jak w dukwach ?

Fajny artykół mojego przyszłego schermanka tak właśnie zrobię

http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=1794

 

http://pl.youtube.com/watch?v=X7wGmUvOCII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też go wczoraj od Mikołaja dostałem. Właśnie miałem robi in-box'a. Ale patrzę na forum i inbox już jest. Fajny modelik, właśnie dokupiłem do niego alu- lufkę i czatuję na jakieś tańsze blachy bo już budżet ograniczony. Bardzo chcę go już zacząc. Na warsztat konkursowy miał trafic Elefant, ale kto wie może zastąpi go Sherman. Ostatnio na ich punkcie mi palma nieźle odbija więc wszystko możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko właśmie odnośnie tego typu shermanów czy jest opcja żeby je pomalować na zielono i zrobić piaskowo dark tanowe kamo jak w dukwach ?

 

Nie spotkałem się z takim kamo, ale poszukam w materiałach na dysku

 

Tu sobie pozwolę na reklamę mojego Shermana

 

viewtopic.php?t=8710&highlight=doris

 

Relacje z budowy na innym forum, linka chyba nie mogę podać więc jak by co PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zwykle znajduje się w takim opakowaniu pod nazwą 'blaszki'? Rozumiem, że jakieś elementy do danego modelu, ale wszystkie elementy metalowe do tego modelu czy jakieś wybiórczo? Np. tłumik może być a jakiegoś uchwytu nie? Są problemy z ich montażem czy jest to tak proste jak z plastikiem? Wybaczcie takie pytania... (patrz: podpis )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.