Skocz do zawartości

F-16 C Block.. Pomoc, co do malowania.


PanDeGieE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiem czy w dobrym dziale zamieściłem swój temat, ale mniejsza o to. Przepraszam. Otóż modele, które do tej pory sklejałem, były modelami plastikowymi, których nie trzeba było malować, ponieważ zawierały "naklejki". Ostatnio miałem 2 miesięczną przerwę w sklejaniu z powodu braku czasu. Pod choinkę dostałem model F16 C Block w skali 1:48, który nie posiada już naklejek na cały samolot, ale posiada spis farb. Moim zdaniem elementy mi będzie łatwiej malować, chociaż nie wszystkie, niektóre są minimalnej wielkos. Nie mam doświadczenia co do malowania. Nie wiem co i jakie wybrać, jakiego producenta farby, olejne czy może akrylowe, jakie pędzle, a może aerograf z kompresorem. Prosiłbym o rozsądne ceny. Żebyście podawali jakieś stronki, a najbardziej doradzili mi co jest bardziej skuteczne, aerograf czy może pędzelki jak na pierwszy raz.

 

Spis farb:

- jasno-szary - FLAT GULL GREY

- khaki - OLIVE DRAB

- czarny matowy - FLAT BLACK

- żółty matowy - FLAT YELLOW

- biały błyszczący - INSYGNIA WHITE

- srebrny - SILVER

- zielony - GREEN

- jasno-zielony - CLEAR GREEN

- czerwony - RED

- jasny-czerwony - CLEAR RED

- GUN METAL

- EXHAUST (metal)

- TITANIUM (metal)

- zielony khaki - KHAKI GREEN

- jasno-niebieskie - LIGHT BLUE

 

Zamieściłem polskie i GB nazwy, ponieważ gdy oglądałem różne sklepy z farbami oznaczenia były tylko w języku angielskim, a w sprawach tych jestem kompletnie zielony!

Poniżej zamieszczam parę zdjęć pokazujących wielkość elementów.

 

a60767e589601276.jpg

 

28774160ad4502dd.jpg

 

63bb45b62680f22c.jpg

 

cc7896ae8fc63366.jpg

 

"Naklejki" drobne elemenciki na samolot.

 

bacfc081ad941ac3.jpg

 

Na 1 malowanie, nie chcę wydawać dużego majątku. Góra do 100zł. Farby są koniecznością, i tu chciałbym abyście doradzili mi jakie, podali oferty jakiś sklepów. do tego, czym malować, aerograf duże części, a pędzelki małe takie jak panel przywódcy?

 

Zastanawiałem się nad kupnem czegoś takiego na początek:

http://allegro.pl/item499897272_aerograf_areograf_gs_100_apple_mega_promocja.html#gallery

 

oraz kompresora

http://allegro.pl/item507927948_mini_kompresor_sprezarka_pompka_samochodowa_nowa.html#gallery

 

Ale nie wiem czy opłaca mi się. Pędzelkiem też mogę palować takie duże części? Doradźcie. Pierwszy raz będę malował. Najlepiej byłoby pędzelkami, bo jeżeli wyjdzie mi ładnie, rodzice kupią mi aerograf wraz z kompresorem. Pomocy! Doradźcie jakie farby, może jeszcze jakieś inne narzędzia, co robić. Dziękuję z góry.

 

Ps. Na pierwsze malowanie, byłbym za pędzelkami, co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kompresora...zauważ, że trzeba go podłączyc do samochodu...

Na 1 raz zdecydowanie pędzelki. Nie ma sensu dużo płacic na aero jak się nie umie pędzelkami malowac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kompresora...zauważ, że trzeba go podłączyc do samochodu...
Mam identyczny kompresor do mojego aero, działa i nie narzekam. Trzeba tylko wtyczkę przerobić - a dokładnie zamiast niej wstawić odpowiedni zasilacz 12V (taki, co da przynajmniej 5A prądu).

Co do reszty - jeśli chodzi o mnie, to pierwszy mój model, jaki malowałem, malowałem pędzlem. Wyszło średnio, więc kupiłem aero. Lecz generalnie też radziłbym malowanie pędzlem na pierwszy raz.

I tutaj kilka rad: duże elementy lepiej malować większym pędzlem i bardziej rozcieńczoną farbą. Lepiej jest, jak nałożysz więcej cieńszych warstw rozcieńczonej farby, niż mniej warstw, ale nie rozcieńczonej. Małe elementy można malować mniejszymi pędzlami. Powinno wyjść dobrze.

Co do farb - jeśli pod pędzel, to proponuję Pactrę (akryl). Generalnie maluję tylko tymi farbami. Ale może inni userzy mają lepsze doświadczenia z innym typem. Dlatego poczekaj, aż więcej osób Ci odpowie.

Jeśli chodzi natomiast o kolory, to widzę, że masz model MasterCrafta - w instrukcji przy farbach są też podane kody ich kolorów (numery katalogowe). Najlepiej dobierać właśnie według tych danych. Jakbyś przepisał te numery, to bardziej mógłbym Ci pomóc. Na przykład szarego jest kilkanaście odcieni, dlatego po tych kodach lepiej jest ustalić, o który szary chodzi...

Te małe naklejki to kalkomania. W instrukcji masz też wskazówki, jak to nakładać. Generalnie wycinam interesujący mnie znak, moczę w ciepłej wodzie i po odpowiednim długim moczeniu delikatnie ściągam nadruk z papieru na model. To tak w skrócie.

 

Jako, że teraz się trochę spieszę, to opisałem Ci wszystko tak pokrótce. Po więcej informacji pytaj, a jeśli nikt Ci do mojego powrotu nie odpowie, to postaram się później rozszerzyć moją wypowiedź. Powodzenia!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spis farb:

- jasno-szary - FLAT GULL GREY - 1730

- khaki - OLIVE DRAB - 1711

- czarny matowy - FLAT BLACK - 1749

- żółty matowy - FLAT YELLOW - 1569

- biały błyszczący - INSYGNIA WHITE - 1745

- srebrny - SILVER - 1546

- zielony - GREEN - 1524

- jasno-zielony - CLEAR GREEN - 0000

- czerwony - RED - 0000

- jasny-czerwony - CLEAR RED - 0000

- GUN METAL - 1405

- EXHAUST (metal) - 1406

- TITANIUM (metal) - 1404

- zielony khaki - KHAKI GREEN - 0000

- jasno-niebieskie - LIGHT BLUE - 0000

 

Tak jak prosiłeś Kermit, wpisałem numery katalogowe Model Master. Czy te 0 oznaczają, że firma nie produkuje danych farb? Jak rozcieńczać farby? I czytam teraz w dziale "Warsztat", że każdy coś szpachluję. Po co? Czy mogę od razu malować, czy trzeba nakładać jakiś lakier? Jaki byłby koszt farb, pędzli etc. ? Tak jak pisałem za pierwszym razem, mój budżet jest skromny, ponieważ farby kupuję sam, a nie mam stałych dochodów. Mam 16 lat. Na pierwszy raz rodzice mi "fundują" wszystko ale budżet, żeby nie przekraczał od 50-100 zł. Od 80 do 100 zł to jest max.

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

 

Ps. Są też oznaczenia Gunze Sangyo, Revell, Humbrol, Master Paint, w którym są same 0 oraz FS. Jedynie Model Master ma 7 farb z 0. Napisać mam zamienniki Model Master na farby z innych firm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zera oznaczają że ModelMaster nie ma takich farb, ja już znam te głupie instrukcje MasterCrafta...

 

 

Jak rozcieńczać farby?

Akrylowe zwykłą wodą najlepiej destylowaną, albo kranówą w ostateczności

 

 

I czytam teraz w dziale "Warsztat", że każdy coś szpachluję. Po co?

Nie każde części pasują do siebie idealnie, dziury i wszelkie szpary należy własnie zaszpachlować (oczywiście pisząc szpachla nie mam na myśli np. Gipsara, do modeli są spacjalne szpachle)

 

Czy mogę od razu malować

Odrazu po sklejeniu, ale przed tym model nalezy umyć

 

czy trzeba nakładać jakiś lakier?

To po malowaniu...

 

Jaki byłby koszt farb, pędzli etc. ?

Pactra i ModelMaster kosztuje coś ok. 4 zł tak samo Humbrol ale to już emalia

Pędzle? Tez tanio ok 2-10zł za 1 sztukę

 

 

Od 80 do 100 zł to jest max.

Zmiescisz się...

 

jakie są najlepsze?

Polecam Mag-pol

 

akrylowe czy może olejne?

Akrylowe nie śmierdzą, a emalie i to strasznie...

Akryle są mniej trwałe niż emalie (słabiej trzymają)

 

Pamiętaj, teraz na te "naklejki" pisz kalkomanie, one nie mają nic z nalepkami wspólnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś mi pokazać linki do jakichś sklepów internetowych z farbami, pędzlami etc. ? Takie, gdzie może kupujesz Ty lub ktoś z forum, i są one zaufane. A co do farb, to podać oznaczenia z innych firm?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kompresora...zauważ, że trzeba go podłączyc do samochodu...
Mam identyczny kompresor do mojego aero, działa i nie narzekam. Trzeba tylko wtyczkę przerobić - a dokładnie zamiast niej wstawić odpowiedni zasilacz 12V (taki, co da przynajmniej 5A prądu).

 

 

Co racja to racja, ale jakoś mi się nie widzi żeby na początku zabawy juz tak kombinowac ;))

 

Farby z akryli chyba raczej Vallejo bym polecał :o

Zdeczko droższe od Pactry ale w nakładaniu piękna rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie zbyt kombinował...:>

a może warto pare zł wydac na jakiś podkładzik?

 

PanDeGieE

Najpopularniejszą chyba stoną jest mojehobby.

Ale zamiast płaci za wysyłkę 20zł może lepiej czegoś w mieście poszukac?? Jakiegoś sklepu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, w moim mieście ciężko znaleźć jakiś sklep lakierniczy. Mieszkam w miasteczku, w którym nie ma dobrego marketu z elektroniką, więc jest problem. Jakie polecacie farby ? Olejne czy akrylowe ? Jaka firma? Do czego podkład?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lakierniczym nie znajdziesz ;>

W modelarskim...

Z akryli jak chcesz się szarpnąc to Vallejo i podkład(takie coś, żeby się farba trzymała)

Jak na taniochę to Pactrę.

Rozumiem, że już zdecydowałeś się na akryle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepu modelarskiego tym bardziej nie znajdę. Więc pozostaje mi tylko i wyłącznie internet. Tak raczej akryle. Na początek chciałbym coś tańszego. Moglibyście mi podać linki co do farb akrylowych ? Tych ze spisu ? Bo ja szukam, i ciągle nie te kolory mi wychodzą. Kiedy będę wiedział że powinienem zaszpachlować? Jak się do tego zabrać ? Na każdym elemencie są lekkie kreski, żeby podkreślić, "łączenie blach" z rzeczywistego samolotu. Szpachlowanie jest do tego aby to usunąć ? Mógłby mi ktoś odpowiedzieć na te wszystkie pytania ? Dzięki za poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj. Zacznij od poczytania całych "tajników modelarstwa" o tutaj:

viewforum.php?f=104

 

Zacznij od "Podstawowe techniki budowy modelu".

Potem zadawaj pytania bo wiele Ci się rozjaśni

W końcu po to reggy poświęcał godziny swojego czasu.

Jak co, w razie jakichś pytań to wal do mnie śmiało na GG. Podpowiem

 

EDIT: hehe, dziuba, to samo mu podaliśmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy farba Aluminium, może mi zrobić jako podkład? Zamówiłem już farby, ale nie zamówiłem szpachla i pędzelków. Złożyć zamówienie raz jeszcze? Jeżeli tak, to jakie pędzelki kupić? Bo wszystkich nie opłaca mi się na razie. Wystarczą 000, 0, 6? I papier ścierny 400 i 600?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kermit, mówiłeś że malowałeś akrylami, z jakiej strony zamawiałeś ?
Akurat farbek nie zamawiam na żadnej stronie, jakieś 350m ode mnie mam sklep, w którym tym handlują. Nawet tanio wychodzi - 3,80 za sztukę.

 

A co do kolorów farb, to postaram się Ci przeliczyć to na Pactrę:

 

- jasno-szary - FLAT GULL GREY - 1730

Pactra A43

- khaki - OLIVE DRAB - 1711

Pactra A30

- czarny matowy - FLAT BLACK - 1749

Pactra A46

- żółty matowy - FLAT YELLOW - 1569

Pactra A27

- biały błyszczący - INSYGNIA WHITE - 1745

Pactra A2

- srebrny - SILVER - 1546

Pactra A71

- zielony - GREEN - 1524

Pactra A11

- jasno-zielony - CLEAR GREEN - 0000

Niestety, Pactra nie produkuje transparentnego zielonego. Możesz podać inny odpowiednik?

- czerwony - RED - 0000

Tutaj proponowałbym Pactra A7, ale dla pewności podaj inny odpowiednik;

- jasny-czerwony - CLEAR RED - 0000

Pactra A65

- GUN METAL - 1405

Pactra A54

- EXHAUST (metal) - 1406

Ja bym tutaj też zastosował Pactra A54, choć może ktoś inny będzie miał dokładniejszy odpowiednik?

- TITANIUM (metal) - 1404

Co do tego koloru, to bym improwizował na podstawie tego, w którym miejscu to ma być. Poruszałbym się wokół Aluminium (Pactra A74), Steel (Pactra A75) lub Silver (Pactra A71)

- zielony khaki - KHAKI GREEN - 0000

Tutaj do wyboru Pactra A67 lub Pactra A69 - według uznania

- jasno-niebieskie - LIGHT BLUE - 0000

Jedynym wyjściem byłoby chyba Pactra A5, ale jeśli masz w instrukcji numer innej firmy, to podaj go.

 

To chyba na tyle.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.