Skocz do zawartości

Synchroniczna budowa Spitfire Mk. IX


fiedotow

Rekomendowane odpowiedzi

Pastwić się będę nad modelami Spitfire Mk. IX KP. Gdybym miał ich więcej, pewnie budowałbym równolegle większą ilość. Ograniczam się więc do budowy Spitów Stanisława Skalskiego z PFT i Aleksandra Gabszewicza. Z założenia, moje Spity nie mają być modelami konkursowymi. Dawno nie zbudowałem żadnego Spitfire, więc te dwa nadgonią trochę moje zamierzenia.

p1020431kp5.th.jpg

p1020412cv9.th.jpg

Krótka analiza modelu. Znany pokoleniom modelarzy, więc nie będę się rozwodził. Zbyt krótki kadłub (co widać na zdjęciach).

p1020426ts5.th.jpg

p1020428nt5.th.jpg

Skopane lekko usterzenie poziome

p1020423po6.th.jpg

Płat może być, ale kilka korekt się przyda. Szczególnie luków podwozia

p1020419jn4.th.jpg

Dokumentację stanowią książki i monografie ze zdjęcia.

p1020435mm6.th.jpg

Pierwszym etapem było przecięcie kadłubów i wstawienie 2mm płytek plastiku dla wydłużenia kadłuba.

p1020463uu3.th.jpg

p1020462tk5.th.jpg

oraz poprawa kadłuba w okolicy kabiny

p1020466fx6.th.jpg

Tu już gotowe otwory pod drzwiczki do kabiny

p1020464wl6.th.jpg

Tyle na dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można dostać te monografie (polskie)???Bo w najbliższym mi sklepie modelarskim ich nie ma!I ile mają części??

 

AJ-press wydał 4 części monografi o Spitfire.

A tam znalazłem tylko jedną (IV)!A mam zamiar kupic wszystkie 4!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam znalazłem tylko jedną (IV)!A mam zamiar kupic wszystkie 4!!

Jak chcesz to Ci mogę kupić bo mam dojście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam SAM Sptfire Merlin & Griffon Powered (Part I & II) lepsiejszej encyklopedii spita nie znajdziesz na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nowego nie wymyśliłem. Ostry kolec i rylec, papier polerski, metalowa linijka i szablony oraz wykałaczki. Rylcem ryję przy użyciu linijki lub szablonu. Poleruję papierem polerskim a z rowków śmieci wygarniam wykałaczką. Przy okazji poleruje ona rowek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mały przestój... Ale znowu jestem na fali. W międzyczasie chyba będzie do tych dwóch dochodził trzeci i może jeszcze Matchbox jako pływakowy - ale to się zobaczy... Na razie To - tzn. początki wnętrza: p1020694fm9.th.jpg

Klej usuwam wykałaczką. Doskonale poleruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kolejna porcyja zdjęć z budowy. Jestem mało cierpliwy, jeśli chodzi o czekanie na coś, postanowiłem z wnętrzem poradzić sobie bez blaszek. Właściwie użyte będą tylko pasy i tablica. Resztę postanowiłem robić od podstaw. Zeskanowałem blaszki, które miałem i następnie np. wycięty z zapasem fotel za pomocą kleju CA nakleiłem na cienką płytkę plastikową. Później wystarczy wyciąć, zeszlifować papier i skleić. Fotel gotowy.

p1030030bl9.th.jpg

Płaty mają wykonane wgłębienia komór podwozia i stropy komór klap.

p1030034fq7.th.jpg

No i jeszcze fotel i jego zawieszenie (nie skończone) oraz dolna płyta pancerna z płyty ofsetowej.

p1030038fg2.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Miałem to zrobić przed Świętami, ale jakoś mi schodziło i dopiero dziś zamieszczam ciąg dalszy. Wstyd się przyznać, ale od tygodnia nic nie robiłem. Obiecuję po Nowym Roku podgonić prace.

p1030164io5.th.jpg Tak ogólnie prezentują się elementy wnętrza.

p1030179sa2.th.jpg Lewa strona

p1030180wp0.th.jpg Strona prawa

p1030172ln9.th.jpg Siedziska jeszcze bez pasów i tapicerek...

p1030175an8.th.jpgZespół sterownic...

p1030177ed1.th.jpg ... i część tablic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaty zmontowane,luki podwozia wypełnione, brak kilku przetłoczeń, ale to chyba dziś zrobię. Może wezmę się za śmigło. I tu dylemat: czy pójść na łatwiznę i zrobić z żywicy, czy użyć to z zestawu?

1to0.th.jpg 2vb2.th.jpg 3vi8.th.jpg 4sc7.th.jpg 5il1.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie to miałem na myśli

Jestem na dużo niższym poziomie niż Ty , więc dla mnie łatwiej jest z zestawu. Zawsze mam nadzieję, że takie śmigiełko czy coś innego jest w "miarę" ok

 

Podziwiam Twoją pracę,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.