Skocz do zawartości

Wojsko i militaria przed zaborami i po


Zbyszek

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawiałem się czy dać ten post tutaj czy założyć watek w dziale test, i pało tutaj. Zakupiłem z ciekawości Leksykon PWN wojsko,wojna,broń.

W leksykonie zawarte są bitwy, kampanie, miejscowości toczenia bitew itp.Proponuje mały teścik w formie definicji na warunku : nie używać wikipedi itp w stylu kopiuj, wklej, wyślij.

Zrzucę kilka haseł, jeżeli będzie zainteresowanie dm kolejne.

Abordaż

Abu Kair - miejsce kilku bitew.

Abwehr

Adiutant

Admiralicja

Admirał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem z ciekawości Leksykon PWN wojsko,wojna,broń.

Spodziewałem się po tej książce więcej, ale w końcu czego wymagać za 9 złociszy... Raptem 1,9 tysiąca haseł, trochę przymało jak na porządny leksykon no, ale dowiedziałem się na przykład o bitwie pod Gruszką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długie łuki najbardziej kojarzą mi się z XIV wiekiem, ale kiedy po raz pierwszy Anglicy masowo ich użyli to nie wiem

Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że pierwszym królem angielskim, który na szeroką skalę używał łuczników na polu bitwy był Edward I Długonogi (1239-1307. Miał on niejedną okazję, żeby zapoznać się z długim łukiem podczas podboju Walii i sam potem wykorzystywał walijskich łuczników przeciw Szkotom. Co zresztą było doskonałą odpowiedzią na szkockie schiltrony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem z ciekawości Leksykon PWN wojsko,wojna,broń.

Spodziewałem się po tej książce więcej, ale w końcu czego wymagać za 9 złociszy... Raptem 1,9 tysiąca haseł, trochę przymało jak na porządny leksykon no, ale dowiedziałem się na przykład o bitwie pod Gruszką...

 

Wspaniałe to nie jest ale za taką cenę (dałem 6 zł) się opłaca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długie łuki najbardziej kojarzą mi się z XIV wiekiem, ale kiedy po raz pierwszy Anglicy masowo ich użyli to nie wiem

Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że pierwszym królem angielskim, który na szeroką skalę używał łuczników na polu bitwy był Edward I Długonogi (1239-1307. Miał on niejedną okazję, żeby zapoznać się z długim łukiem podczas podboju Walii i sam potem wykorzystywał walijskich łuczników przeciw Szkotom. Co zresztą było doskonałą odpowiedzią na szkockie schiltrony.

Rzeczywiście, rozwój łucznictwa w Anglii to XIII wiek. Ale i tak najbardziej kojarzą mi się z wojną stuletnią .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.