Skocz do zawartości

12 metrowy America's Class yacht - relacja z budowy


Evolution

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna nosiłem się z zamiarem budowy jachtu który będzie świetnie wyglądał jako model statyczny i jednocześnie był przystosowany pod zabudowe RC aby sobie popływać od czasu do czasu.

 

Wybór padł na Aussie II firmy MRP w skali 1:38.

Parametry modelu:

 

Długość - 500 mm,

Szerokość - 116,8 mm,

Wysokość - 792,5 mm,

Powierzchnia żagli - 10,5dm2,

Waga - 910 g.

 

 

ed1ed5ff55c3412b.jpg

 

 

 

Prace są już rozpoczęte, kadłub wykończony i przygotowywany pod zabudowe rc i dalsze prace.

 

a2952b3bd0841679.jpg

 

84a46d5e829434a9.jpg

 

Strasznie nie podoba mi się podstawka jaka jest w komplecie z modelem więc postanowiłem wykonać drewnianą jak tylko znajdę chwilkę aby podjechać do sklepu modelarskiego po odpowiednie materiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to można kupić i za ile chodzi mi o zestaw, jako zapalony żeglarz z 22 letnim stażem zawsze marzyłem by coś takiego zbudować

 

Pozdrawiam i będę śledził relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skali 1:1 jak do tej pory pływałem tylko jako Gość

Żona moja pochodzi z Augustowa więc jak jade do teściów to mam to wszystko na miejscu.

Model tutaj prezentowany kosztował mnie 208,00 zł i można go kupić na www.rcworld.pl (tam znalazłem najtaniej i obsługa sklepu jest profesjonalna, wszystko poszło szybko i bez problemu).

Jest teraz tyego troszke na rynku i można sobie wybrać coś pod siebie.

Dystrybutorem MRP na Europe jest firma Thunder Tiger. Tu jest link gdzie można zobaczyć wszystkie jachty z oferty :

http://www.thundertiger-europe.com/boote.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na America's Cup Class za wiele szczegółów na pokładzie nie ma, ale te co są warto dorobić o ile nie ma ich w zestawie obowiązkowy walkaround łodzi tego typu to film "Wind" F.F. Copolli.

 

Gulus:

Jeśli chodzi o zasady pływania z wiatrem na RC i w skali 1:1 to rządzi się to raczej takimi samymi prawami, bo kierunki chodzenia na wiatr, z wiatrem, czy w półwietrze są takie same dla wszelkich yachtów żaglowych. Wiadomo, że jest ograniczenie pod tytułem siła wiatru i fala, tyle, że w skali, więc również i to można przeliczyć. Myślę, że 2 w skali Beauforta to max możliwości takiego modelu, no może lekka trójka i teraz też pytanie bo trójka na jeziorze nie ma za wiele wspólnego z trójką na morzu, chociażby biorąc pod uwagę charakterystykę fal, czy też odbicia wiatru od brzegu, które na jeziorach są bardzo często spotykane.

 

Generalnie napewno wiedza żeglarska w prowadzeniu takiej łodzi RC bardzo pomaga.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się Marcin_C ma wpełni racje, bez znajomości co najmniej podstaw żeglarstwa w skali 1:1 nie da się pływać tego typu modelami.

Druga sprawa to opanowanie prowadzenia modelu za pomocą aparatury RC, jeśli latamy lub jeździmy to mamy do dyspozycji symulatory czyli aparaturka przez port USB do komputera, program symulujący i wyrabiamy sobie odpowiednie nawyki prowadzenia, potem tylko praktyka live, w tym wypadku odrazu trzeba iść na całość i trenować na wodzie.

Jak wybierzemy sobie duży akwen to trzeba wynająć motorówkę albo kogoś kto będzie ganiał za modelem kraulem:)

 

Co do zawartości treści na pokładzie faktycznie jest tam tylko to co musi być. Prosze oto zdjęcie poglądowe:

c78e156991077956.jpg

W zestawie producent dodaje w zasadzie wszystko więc dorabiać raczej nic nie trzeba.

 

Niedziela mija i coś tam się robi.

Został osadzony ster i wygląda to tak:

ff4392798d7edb32.jpg

W zależności czy robimy model w wersji RC czy tylko statycznej mamy do wyboru dwa rodzaje płetwy.

W wersji statycznej płetwa wygląda tak

c00168fac554eade.jpg

czyli taka jaka jest w tego typu jachcie, np:

fd0e833b019af738.jpg

Model ma pływać więc zastosowałem wersję RC.

Kadłub w środku przygotowany pod montaż serwomechanizmów, odbiornika itd.

0cb2fdcef6ef0fa3.jpg

Jako iż obecne zasoby finansowe nie pozwalają mi na zainwestowanie w odpowiedni sprzęt wszystko robione jest tak aby można go było założyć w ostatniej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie kiedyś uczyli, że trójka na jeziorze jest wtedy, kiedy mokra chusteczka do nosa, trzymana w rękach, ustawia się poziomo do podłoża.

 

Na podanej stronie nie napisali, czy w zestawie jest już aparatura RC?

 

Z dziką rozkoszą bym miał coś takiego w domu. Często jestem nad akwenami i popływałbym czymś takim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że trójka na jeziorze jest jak się lekkie grzywki pojawiają, ale Twoja metoda jest zapewne tożsama.

 

Odnośnie symulatorów jest coś takiego jak Sailing Simulator, sympatyczne i daje możliwość poznania zachowań jachtu w warunach morskich.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawach tego typu nie dostajemy aparatury RC bo jest to indywidualna sprawa każdego modelarza jaki osprzęt chce sobie zainstalować dzięki czemu mamy rasowy model a nie zabawkę.

Dzisiaj rano przy kawie dopracowany do końca został pokład i teraz czeka mnie etap najtrudniejszy czyli złączenie go z kadłubem.

Zastosowanie ma tu klej epoxydowy a operacja musi być precyzyjna aby połączenie było szczelne.

Wszystko trzeba zrobić za pierwszym razem bo nie ma potem możliwości

poprawek.

Obecnie poddaje się medytacji i wyciszeniu zbierając siły aby wykonać tą operacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.