Skocz do zawartości

Churchill Mk. III 1/72


Pfeifer

Rekomendowane odpowiedzi

Churchill_Mk_III-2.jpg

 

Model kupiłem, żeby odreagować pracę nad HMS Victory. Po kilkuletnim rozbratem z modelarstwem potrzebuję modelu, na którym mógłbym poćwiczyć i przypomnieć sobie wszystkie techniki. Decyzja padła na Churchilla z Italerki. Naczytałem się o nim wiele dobrego - świetne plastiki, zero nadlewek itepe.

 

Poniżej przedstawiam zbliżenia kilku kluczowych części. Detale odwzorowane naprawdę dobrze.

 

68ba793afe0868ab.jpg

 

8878865f8420da4e.jpg

Drażni mnie ta linka, ale prawdopodobnie nie będę się bawił w odcinanie jej i zastępowanie skręconą z drutu.

 

a8e04494897ae389.jpg

 

91b493fd246c2940.jpg

W Churchillach Mk. III wieżyczki były spawane. Dopiero w późniejszych wersjach zastąpiono je odlewanymi, w celu obcięcia kosztów. Tutaj widać spawy, które proponuje nam Italerka. Moim zdaniem świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2d36211d040fe9d3.jpg

Zrobiłem jedno zawieszenie. Części najpierw maluje, potem sklejam do kupy. Jak widać w obu przykładach, zastosowałem czarny podkład, takie przyzwyczajenie z czasów, gdy malowałem figurki Games Workshopu. W każdym razie osiągnąłem zamierzony efekt i farbka Russian Green Vallejo wyszła dostatecznie ciemna. Początkowo chciałem ją zmieszać z pactrowskim czarnym, ale okazało się to zbędne.

 

 

Zdecydowałem się na malowanie Churchilla z czerwca 1944 roku. 157 regiment pancerny.

 

5321b26b725e94a9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na malowanie Churchilla z czerwca 1944 roku. 157 regiment pancerny.

I tu już Italeri dała ciała bo wersja Mk.III w 44tym już nie była w służbie. Z tych malowań pudełkowych to o ile pamiętam tylko piaskowo-czarne jest poprawne ( IIIjki walczyły w Tunezji i na Sycylii ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem. 34 brygada pancerna walczyła w Normandii i część jednostek była uzbrojona w Mk III. Poza tym wycofanie z linii dobrych czołgów, tylko dlatego, że miały inny typ wieże jest nielogiczne. Każdy sprzęt się liczy.

 

Poniżej zdjęcie Churchilla z przełomu czerwca/lipca 1944. Wieża jest wyraźnie kanciasta, a późniejsze wersje miały wieżyczki odlewane-opływowe.

RTR-7-4.jpg

tutaj jest model mk czwórki:

churchill75.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skleiłem dwie połówki i skończyłem drugie zawieszenie. Nie obyło się bez szpachli, po zeszlifowaniu wstawię zdjęcia.

 

Im dłużej go sklejam, tym bardziej jestem zadowolony. Model jest naprawdę wiernie odwzorowany i nie wymaga większej waloryzacji. Prawdopodobnie od siebie dodam tylko antenę. No i zastanawiam się nad tymi nieszczęsnymi linkami, ale na to już chyba za późno.

 

Dodatkowo mam pytanie na temat robienia obić. I na wszelkie sugestie jestem otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną model prezentuje się następująco:

3f9aae0571be6878.jpg

 

I tutaj już widać większość moich niedociągnięć. Niepotrzebnie pomalowałem niektóre części (i tak czeka mnie szpachlowanie okolic błotników), no i najważniejsze - prawy błotnik krzywo leży. Wszystko to muszę poprawić.

 

Jeśli chodzi o jakieś dodatki do całego modelu, sporządziłem takie oto spawy:

4b46335b0d3459b4.jpg

W chwili robienia zdjęcia były nieco zafajdane, ale na żywo wygląda to nieco lepiej.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Czarny podkład? Russian green? Malowanie przed sklejeniem? Jak na mój gust wyjdzie Ci jakiś... obsmarkany Darth Vader.

Dla pojazdów w tej skali stosuje się raczej rozjaśnianie kolorów (nawet dosyć mocne) w stosunku do oryginałów a nie przyciemnianie czarnym podkładem. Malowanie części przed sklejeniem skutkuje tym, że po sklejaniu trzeba będzie malować jeszcze raz bo trzeba to i owo przeszlifować i poszpachlować. Przy metodzie pędzlowej może dać to koszmarnie grubą powłokę lakieru.

Póki co nie wygląda to żle!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.