Skocz do zawartości

S/Y Polonez, Mirage Hobby 1:50


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

Ahoj!

"Polonez" zbudowany na początku lat 70 w szczecińskiej stoczni im. Leonida Teligi zasłynął zajęciem 12 na 50 w IV Atlantyckich Regatach Samotników - płynął kpt. Krzysztof Baranowski. Został uznany, za najelegantszy jacht regat. Potem odbył podróż dookoła świata, po najtrudniejszej trasie przez "ryczące czterdziestki". Potem zmieniał właścicieli i niszczał - rok temu został odnowiony ze zmieniowym wnętrzem i zewnętrzem, zdjęcia można podziwiać np. tu:

http://www.smoczelodzie.org/polonez/

 

Wczoraj rozpocząłem montaż jednostki, przebiega bezproblemowo. Wykonanie plastikowych relingów i osłon grotmasztu (nowe mądre słowo) mnie nie satysfakcjonowało. Użyłem drutu miedzianego 0,7mm. Wiem, że układ rurek na dziobowych i rufowych nie jest zgodny (rurka górna powinna kończyć się tępo a nie przechodzić w rurki pionowe), ale zrobiłem to ze względów technologicznych - kleiłem na CA i tak jest bardzo sztywne. Ale już właściwie postanowione, że kupuję lutownicę gazową na przyszłość. Osłony "wieżyczki Astro-X" (tej półkuli) również dodałem z drutu. Jak widać w wielu miejscach schnie szpachla - maszty również były szpachlowane po wypychaczach.

Żagle zostawie z wakuformy - "muszę" skończyć ten model do soboty, bo potem wyjeżdżam... Jutro malowanie

 

DSC_5914.jpg

DSC_5915.jpg

DSC_5922.jpg

DSC_5923.jpg

Widoczne mocowania olinowania wantowego (mądre słowo).

DSC_5924.jpg

DSC_5925.jpg

DSC_5926.jpg

 

Ogólnie montaż tego wszystkiego jest cholernie satysfakcjonujący, a cena bardzo przystępna (39zł). Postaram się niedługo kupić jacht "OPTY".

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Trochę czasu minęło...

Cała "łupina" miała dziwną fakturę... Taką chropowatą. W sumie dużo szlifowania i szpachli, parę prób z surfacerem i zabrałem się za malowanie.

Pawęż pomalowana "a la mahoń" z białym paskiem wkoło. Burty do poprawki na biało. Rozpocząłem malowanie pokładu, na Dark Sand Vallejo nałożyłem olejną siennę paloną. Potem wetrę piaskowy pigment i powinien być ładny, zróżnicowany "słomkowy" jak piszą w instrukcji kolor. Pozostałe elementy drewniane pomalowane Dark Earth i sienną paloną. Potem czeka mnie dużo malowania detali, ale to czysta przyjemność. Najważniejsze, żeby udało się fajnie wyciągnąć kolor pokładu.

DSC_0575.jpg

DSC_0578.jpg

DSC_0581.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z koleą powyżej, świetna robota ;) Tak przy okazji to mam kilka pytanek do autora, ponieważ przymierzam sie prawdopodobnie do tego modelu. Jakie dokładnie farbki najlepiej do tego kupić ? I jaki klej do tego będzie najlepszy ? Będę wdzieczny za pomoc i jeszcze raz gratuluje postępów w pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem i podziwiam . Super wreszcie nie wojenne ,

Masz rękę. Ciekaw jestem czy zestaw jest dostępny. Kiedyś miałem z OBR Łódź Opty 1/50 kombinowany Vacu+wtrysk ale nie mogę znaleźć , zacząłem go i zaginął albo komuś dałem.

Wiem że jeszcze nie ten moment ale czy myślałeś o zrobieniu następnego po przebudowie.

Podoba mi się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji to mam kilka pytanek do autora, ponieważ przymierzam sie prawdopodobnie do tego modelu. Jakie dokładnie farbki najlepiej do tego kupić ? I jaki klej do tego będzie najlepszy ?

Plastik klei się okej. Każdy klej do modeli plastikowych się nada. Ja z przyzwyczajenia kleję na rozcieńczalnik Nitro - dozowany ze strzykawek i pędzlami. Przy odrobinie ostrożności można szybko i estetycznie tak kleić.

Metalowe elementy - dorabiane w tym modelu samemu - tradycyjnie klejone na cyjanoakryl.

A farbki? No ja maluję Vallejo Model Color, aerografem, na podkładzie z Mr Surfacer 1200 (znajdziesz info o tym na forum). W instrukcji kolory podane są po prostu "czerwony, brunatnoczerwony, niebieski" i tak dalej, więc dawałem jakie akurat miałem pod ręką.

 

Ciekaw jestem czy zestaw jest dostępny.

Nie tak dawno chodziłem po sklepach internetowych i na pewno widziałem go w paru jako dostępny. Pół roku temu regularnie Polonez i Opty pojawiały się u nas w olsztyńskim modelarskim.

 

Model robię dla brata na prezent urodzinowy (8 marca) i muszę się wyrobić. Jutro planuję pomalować maszty i zacząć je przymierzać razem z olinowaniem wantowym. Poprostuję też słupki na pokładzie i spróbuję zacząć olinowanie wokół pokładu.

 

Model dostał solidną warstwę sidoluxu. Nałożyłem kalki - były dosyć kruche ale o dziwo całkiem ładnie siadły po potraktowaniu Mr. Setter'em. Niestety mają znaczne przesunięcia kolorów - widać to na napisach na pawęży (Polonez, Szczecin) i na numerze na rufowej części pokładu (trochę równałem podmalowując pędzlem).

DSC_0640.jpg

DSC_0642.jpg

DSC_0643.jpg

DSC_0645.jpg

DSC_0647.jpg

DSC_0649.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc młodym człowiekiem też go próbowałem popełnić... Jednak żagle z vacu które chciałem wyciąć we wczesnej fazie budowy kompletnie mi się przy tej okazji zniszczyły...

Patrząc na Twoją pracę zaczynam żałować że się do niego wtedy nie przyłożyłem bo mogła mi się przydarzyć całkiem ładna jednostka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc młodym człowiekiem też go próbowałem popełnić... Jednak żagle z vacu które chciałem wyciąć we wczesnej fazie budowy kompletnie mi się przy tej okazji zniszczyły...

No ja właśnie żagle i maszty zagruntowałem podkładem, zaraz będę malował z lekkim cieniowaniem. Mam nadzieję, że się uda je potem po ludzku zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślicznie !!! Mam drobne pytanie - jak malowałeś pawęż, że wyszła taka ładna sklejka ??/

Dobry patent, podpatrzony u majstrów do szmatopłatów i starych sklejkowych samolotów. Trzeba wykonać sobie taki szablon z drutu, który najlepiej porównać do harfy z pogiętymi strunami. Po prostu na jakiejś cienkiej ramie (ja wykonałem z płytki plastikowej wyciętej na kształt U) naklejamy kilkanaście lekko pokrzywionych drucików.

Malowanie jest proste, najpierw dajemy jeden odcień drewna, czekamy aż wyschnie i przykładamy szablon i napylamy inny odcień. Oczywiście da się tak zrobić tylko z aerografem.

Na tej pawęży i tak wyszło średnio, bo te dwa wystające uchwyty mi przeszkadzały w przyłożeniu szablonu i musiałem go mieć w pewnej odległości od modelu.

 

No ale podziałałem trochę dalej.

Na pokład i maszty poszedł wash z brązu van dycke, dość lekki.

Wkleiłem maszty i zabrałem się za olinowanie wantowe (chyba tak to się nazywa ). Wykorzystuję czarną nitkę, bo taką miałem pod ręką i wygląda w sumie dobrze. Na wystające włókna mam taki patent, że przejeżdżam linkę palcami w lakierze (sido albo inny akrylowy), wtedy wygląda okej.

Żagle mam pomalowane, ale ciągle analizuję i rozmyślam jak je zamontować

Fotki z fleszem, toteż trochę się mocniej błyszczy niż w rzeczywistości.

DSC_0759.jpg

DSC_0760.jpg

DSC_0761.jpg

DSC_0762.jpg

DSC_0769.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żagle do masztów i bomu raczej przyklej. Były one wpuszczane w maszt. Sztaksle możesz zrobić na raksach, takich małych kółeczkach z drutu

IMG_2724.JPG

Wanty i sztagi Polonez miał z "drutu" nierdzewnego.

A tak dla ciekawości znalazłem na półce książki K.Baranowskiego. W jednej z nich są zdjęcia Poloneza , może nie za ciekawe i niezbyt ostre ale to historia

 

IMG_0001.jpg

IMG_0002.jpg

IMG_0003.jpg

IMG_0004.jpg

IMG_0005.jpg

IMG_0006.jpg

IMG_0007.jpg

IMG_0008.jpg

IMG_0009.jpg

Modelik coraz ładniejszy. Miodzio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.