Jump to content

Wilno 1939


whiteeagle
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich

 

Po w miarę pomyślnym zakończeniu prac nad dioramą "Krasne 1939", przyszła kolej na rozpoczęcie kolejnego projektu z serii "Nóż w plecy. Wojna polsko - sowiecka 1939 roku", a mianowicie projektu Wilno 1939.

 

Diorama będzie przedstawiać walkę plutonu artylerii 75 mm z sowiecką bronią pancerną. Pluton ten zatrzymał natarcie czołgów i samochodów pancernych z 8 pcz w rejonie ulic Połockiej i Krzywe Koło na prawie 3 godziny. Zanim przejdę do konkretów, pozwolę sobie zamieścić fragment relacji pchor. rez. Juliana Koca - dowódcy jednego z dział.

"Od strony miasta pokazały się dwa sowieckie samochody pancerne w odległości około 400 m. Co było robić? poszła komenda >>Do dział!<< Mieliśmy tylko naboje przeciwpiechotne z natychmiastowym zapalnikiem. Trzasnęły zamki komór nabojowych. >>Celuj na wprost! pal!<< Pociski poszły, ale nie trafiły. Na zmianę, raz jedno, raz drugie działo oddawało strzał. Trwało to jakiś czas, aż samochody pancerne się wycofały. Po jakimś czasie samochody wróciły z tej samej strony prowadząc do nas (na szczęście niecelny) ogień z broni maszynowej. Oddaliśmy kilka strzałów i znów się wycofały. Za którymś razem jeden z nich dostał. Załoga opuściła wóz. Nastąpiła kilkudziesięciominutowa przerwa, w czasie której zepchnęliśmy samochód na bok, żeby nie zasłaniał nam pola ostrzału(...).

Po dłuższej przerwie sytuacja się pogorszyła, gdy z bocznej ulicy wyjechały sowieckie czołgi. Zaskoczone dały się ostrzelać i na nasze szczęście wycofały się(...)Po jakichś 30-40 minutach znowu się pokazały w tej samej uliczce, ostrzeliwując nas z broni maszynowej. Ze względu na zbyt wąską uliczkę miały utrudnione pole manewru(...) Wyraźnie się nas bały(...) wycofały się z pola ostrzału, próbując atakować na zmianę z jednej lub z drugiej strony nasze pozycje. Ognia z armat do nas nie prowadzili.

Zaczęło nam brakować amunicji do dział. Jaszcze się gdzieś pogubiły, w każdym razie stamtąd amunicji nam nie dostarczono. I wtedy czołgi nacisnęły mocniej. Odparliśmy i ten atak, ale w moim działonie poległ ładowniczy, a celowniczy został ranny(...) Zdaliśmy sobie sprawę, że to już koniec (...)".

 

Następnie obsługi opuściły działa wymontowując wcześniej zamki, a następnie zatapiając je w rzece Wileńce.

 

Zatem diorama będzie przedstawiać dwa działa 75 mm wz. 1897 wraz z obsługami oraz zniszczony BA-10 . Oczywiście wszystko będzie rozmieszczone na dużo mniejszej przestrzeni niż w rzeczywistości. Wrak BA-10 będzie stał w pobliżu stanowisk dział. Kwestia jaszczy jest jasna - tzn. zgodnie z prawdą po prostu ich nie będzie. Będą tylko skrzynie z amunicją. Diorama będzie przedstawiać teren miejski - brukowana ulica, jakiś budynek/budynki.

 

Do dioramy wykorzystam:

 

- 2x Schneider 75 mm wz. 1897 RPM-u

- Ba-10 Zvezdy

- obsługi dział - nie mam jeszcze zielonego pojęcia jak to rozwiążę (potrzeba 2 x po 4 ludzi - i praktycznie każdego w innej pozycji)

 

Prawdopodobnie cały projekt będzie się rozwijał bardzo powoli z powodu natłoku innych zajęć i obowiązków

Link to comment
Share on other sites

Tak w ogóle to założyłem już wątek "Wilno 1939" w dioramach. Chyba nikt nie zauważył

Zauważyłem

- 2x Schneider 75 mm wz. 1897 RPM-u

Robiłem tą armatę. Napocisz się, serio.

- obsługi dział - nie mam jeszcze zielonego pojęcia jak to rozwiążę (potrzeba 2 x po 4 ludzi - i praktycznie każdego w innej pozycji)

Przerabiaj obsługę 75 (schneidera) od DML albo jeśli lubisz to kanibalizuj z różnych zestawów. Zgłoś się do Śmigłego, on chyba jest bardziej w temacie przerabiania figur.

Prawdopodobnie cały projekt będzie się rozwijał bardzo powoli z powodu natłoku innych zajęć i obowiązków

Trochę szkoda :(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.