Skocz do zawartości

Wiking - Pegaso(powiedzmy...) - 90mm


peter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zostałem szczęśliwym posiadaczem tej figurki i pragnę zadebiutować w tak ogromnej skali (jeśli to 1:16 bo pewien nie jestem :P ). Sukcesu wielkiego nie przewiduję no ale najtrudniejszy pierwszy krok itd...

In-box

SV504565.jpg

 

Przeróbek też nie będzie z przyczyn oczywistych

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak piękna figurka ta oczywiście od Pegaso przedstawiająca wodza wikingów. Co do klonów i piracenia figurek mam swoje zdanie. Co do dyskwalifikowania go jako Wikinga nie zgadzam się. Hełmy ze skrzydłami czy rogami były używane podczas różnych ceremoni i to przez zamożnych lub wodzów. Nigdy nie były używane podczas walk lub na co dzień, no chyba że w filmach "fantasy" .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie były.

 

Celtyckie - tak.

Vendel - tak. Ale do Wikingów to im jeszcze brakuje ze 300 lat.

 

Są "rogate" ceremonialne przedstawienia i zabytki ze Skandynawii, ale to epoka brązu.

dkbronzehelmets.jpg

 

Bajeranckie hełmy z Valsgaerde - to Vendel

valsg6.jpg

imagei77.jpg

 

Ceremonialny Anglo-Saksoński hełm z Coppergate (Jorvik) był używany w czasie Wikingów (zrobiony około VIIIw., zdeponowany później), ale też nie miał skrzydeł:

ah2153n.jpg

 

Jedyny tak naprawdę znany hełm okularowy łapiący się na okres wikiński, a nie Vendel to Gjermundbu (Xw.):

vik20b.jpg

 

Trochę na temat hełmów ze schyłku epoki wikińskiej TUTAJ - ale to już prawie normańskie.

 

Trochę o hełmach żebrowych - TUTAJ.

 

Niestety - nic skrzydlatego.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do końca nie można tego wykluczyć, że pióra mogły stanowić uzupełnienie zdobienia hełmu, wiadomo że przez setki lat raczej pióra nie przetrwają. Erolek ten z Vendel wymiata . peter jak będziesz go robił to chyba najlepiej z realiami będzie jak nie dodasz tych skrzydeł ale ty decydujesz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej i historycznie prawdziwe będzie jeśli do hełmu zamiast skrzydeł dorobisz rogi, wtedy będzie to hełm ceremonialny. Rogi są wyobrażeniem 2 kruków, Hugnira i Munina, które towarzyszyły Thorowi podczas walki, skrzydła w żadnym źródle nie są potwierdzone, wykopaliska także ich nie potwierdzają. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek B:

 

Pióra nie przetrwają, ale przetrwają na przykład mocowania do piór - tak jak na przykład w hełmach samnickich. (Trochę na ten temat razem z przykładami pisze Z. Żygulski jun. w: Broń Starożytna) Poza tym pojawiłyby się w ikonografii.

 

Leeb:

 

Jeśli ma to mieć cokolwiek wspólnego z historią to ja osobiście zrobiłbym jakiś elegancki Vendel - to "raptem" 100 lat różnicy będzie, bo datowane są od VI do VIII wieku. Jak nie Valsgaerde, to na przykład ten śliczny Vendel. Można poszaleć malarsko - hełm stalowy, zdobienia z brązu:

vendel1a1.jpg

 

Te "rogate" hełmy, które wrzuciłem wyżej datowane są na rok ok. 800, ale przed naszą erą. To jakby pod Dien Bien Phu wysłać bandę wyposażoną w mieczyki z brązu zamiast M60. Czyli tyle w kwestii wikińskiego rogatego hełmu ceremonialnego. (Już sam fakt posiadania hełmu stanowi o wyjątkowości).

 

Po raz tysięczny z mitem rogatych hełmów u wikingów rozprawia się R. Hall w: The Vikings w rozdziale: Horned Helme Syndrome

 

Jak już ceremonialnie to może mu taką maskę dać?

huer11.jpg

Znalezisko z czasów wikińskich z Hedeby. Czasami na plakietkach są przedstawienia ceremonialne postaci w podobnych "zwierzęcych" maskach.

 

Do poczytania do poduszki więcej na ten temat TUTAJ

 

W ostateczności można powedzieć, ze to statysta z opery Wagnera - wtedy nie powiem słowa na temat rogów.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, widzę że to forum ma specjalistów nie tylko od niemieckich maszyn Niestety ale siła wyższa chce zęby miał skrzydła jastrzębia więc powiedzmy że to Człowiek z Północy z Władcy Pierścieni :P

http://www.digart.pl/zoom/3777764/Jastrzab.html

Piękne, nie ?

I Surfacer poszedł:

SV504569.jpg

Oczywiście z góry mówię żę efekt nie będzie zbyt dobry bo jest to mój pierwszy raz Ale następne będą już lepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma to być w 100% merytorycznie poprawna figurka to może chociaż jakiś fikuśny wikiński wzorek na tarczę?

 

Coś w stylu Jelling:

varbyjelling.gif

 

Ringerike:

heggen.jpg

0198606788vikingornamen.jpg

 

albo Urnes:

9aurnes.gif

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Coś porobiłem.

Figurka praktycznie gotowa od pasa w górę (oprócz płaszcza). Oczywiscie oczy robię od nowa bo te nie wiem czemu mi nie pasowały.....

Skrzydeł jak widać nie ma i nie będzie

SV504590.jpg

Skończyłem podstawkę

SV504594.jpg

Oczywiście flash psuje efekt. Kolejne zdjecia będą robione normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie szyja boli od oglądania , ale widać duży postęp od ostatniej relacji, figurka prawie gotowa . Co do malowania to mi się skóra podoba oraz kolczuga i hełm, po prostu dobra robota . I jeszcze jedno według mnie hełm bez skrzydeł wygląda znacznie lepiej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Jak pewnie zauważyliście miałem przerwę w modelarstwie Pewnego dnia siadłem jednak do figurki, przemalowałem tu i ówdzie, dokończyłem i prezentuje się tak

SV504809.jpg

SV504810.jpg

Na tych zdjęciach coś tam moze zobaczycie, nie bardzo mogłem zrobić lepsze...

Teraz chcę go pobrudzić, dokończyć tarczę i zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nei ma co pokazywać. Na pomalowanej powierzchni w zaglębieniach daję brąz Van dycka a potem suchy pędzel bielą tytanową i ot cała filozofia, szkoda zdjęć wstawiać

SV504815.jpg

SV504816.jpg

SV504818.jpg

SV504822.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.