Skocz do zawartości

Ił-14 - scratchbuild - 1/72


ArmiA

Rekomendowane odpowiedzi

Symetria to jest dla mnie problem, nie ukrywam, ale ciągle ćwiczę.

Priorytetem w tym modelu jest:

a) skończenie go

b) zrobienie go bez taryfy ulgowej - wszystko staram się robić na 120% swoich możliwości, a jak coś nie wychodzi, to robię od nowa aż do skutku albo aż stwierdzę, że lepiej i tak nie dam rady. I nie obchodzi mnie totalnie czy ktoś to doceni - to radyjko jest piąte z kolei, każde robiłem około 10 godzin, a i tak nie będzie go praktycznie widać - ale JA wiem, że tam jest i ile samozaparcia kosztowało mnie zrobienie go. Taka filozofia ma też walor edukacyjny - uczę się na własnych błędach i eksperymentach, czytam i oglądam wszystko co mi wpadnie w ręce, ostatnio wsiąkłem w Styrene Modeling, książkę wydaną przez Evergreena. Oglądam relacje innych, pożyczam sobie ich pomysły, a także sam eksperymentuje. I wiem, że kolejny model nie będzie już dla mnie aż taką męczarnią, bo dużo nauczę się na tym.

Co do wręg - pomijając ich pracochłonność, wręgi w tym modelu to nie jest jakaś arcyskomplikowana sprawa, ot kwestia utrzymania właściwych wymiarów (co jak na razie wychodzi dość średnio, ale coraz lepiej).

Co do cięcia laserem - wpadłem na podobny pomysł, ale nie wiem, jak bardzo precyzyjny jest laser, jak małe elementy może dociąć. Z większymi sam sobie dam radę, ale przy maleństwach to raczej przyda się fototrawienie. Do CNC niestety nie mam dostępu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jeśli chodzi o elementy kartonowe cięte laserem, to nie masz się czego obawiać. W swoich kartonówkach używam czasem i wręg i detali. Niczym się praktycznie nie różnią od elementów fototrawionycb. Po nasączeniu klejem CA, lakierem, lub nawet klejem do plastiku są wytrzymałe i łatwe w obróbce. Jak to wygląda w praktyce możesz zobaczyć tutaj: GPM- dodatki i choćby tutaj Answer- koło sterowe 1/200. Jeśli tylko znajdziesz firmę, która Ci Twoje projekty wytnie, to efekty naprawdę mogą być świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram, już widzę wręgi ze wszystkimi wycięciami technologicznymi połączone razem.Dobra ale to jeszcze daleko najpierw rysunki Corel na wektory aby nie było błędów.

Porównaj symetrię wiele planów kreślonych było ręcznie nie zawsze były idealne. Na pierwsze spojrzenie tak a dopiero potem się działo.

Tak jest często jak jest rysunek tylko do połowy do osi,zawsze możesz dorysować swoje.

Ja nasączam też CA ale za mocno capi i wali po oczach a i CA sa toksyczne jak ch... .

Jak będziesz dokładny i cierpliwy to możesz impregnować elementy żywicą do odlewów, wiem że szybko twardnieje, podziel sobie elementy przygotuj sobie miejsce do osuszenia i do magazynowania.

Rozrobić małą ilość żywicy 1+1 Wagowo w przypadku F-31/32 to

2,5 ml bialego i 2,1 brazowego i to jest najmniesza porcja, można i 1ml+1ml ale czasami wychodzą dziwne sztuczki.

Nie mieszaj więcej bo i tak nie zdążysz tego wykorzystać

Impregnuj tylko jak jest super lejna a więc pierwsze 20-30 sekund wtedy penetruje głeboko i tworzy laminat,

potem szybko nadmiar odsączyć na papierowym ręczniku i na cięńkie pcv takie z okładek z binbowania.Bo sie nie przykleja .

Zapomniałem o pędzelku myj go zawsze w nitro przed całkowitym stwardnieniem bo jak sie nie pospieszysz to kibel.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kac...

Pudło SAAB

 

jesteś nie miły,pisząc o tych śmietnikach, a nie łatwiej podpowiedzieć, jak ma sobie poradzić z pracą Armia.

 

E tam, to był żart. No może niezupełnie. U mnie w domu wszelkie tzw. śmieci z tworzyw sztucznych przechodzą najpierw przez moje łapy. Co kawałek to nowe doświadczenie. Czasami można znależć naprawdę fajne rzeczy.

Fajny model zrobił twój kolega śmiglak KV-107 wygląda mi na Fujimi i jakieś specjalne kalki

A nie domyślasz się jaki kolega? Zdjęcie pochodzi z jednej z pierwszych wystaw modelarskich w Gdańsku.

Kacper podpowiedz koledze że znasz miejsce gdzie na ścianie wisiałregał z paskami o grubości od 0,25 do 1,0 i szer od 0,4 do 10,0 co kawałeczek

Jak już pisałem, pudło. . Swoje pierwsze Evergreeny kupiłem za granicą. W sumie nie mam nic przeciwko "gotowcom". Poszukiwania "na śmietniku" mogą trochę pomóc, ale nie tak łatwo znależć kawałki PS o jednolitej grubości, bez różnych bąbelków itp. Moje ostatnie odkrycie to folia PS o grubości ok. 0.06mm używana jako separator dla plasterków sera sprzedawanego np. w sklepach Lidl.

Oczywiście tak jak pisałeś, dzisiaj można posługiwać się i odpowiednio spreparowanym papierem. Klejów, aby to wszystko skleić do kupy, bowiem nie brakuje.

Jeśli tylko znajdziesz firmę, która Ci Twoje projekty wytnie, to efekty naprawdę mogą być świetne.

Otóż to. I a propos, czy są takie "usługi" , ogólnie dostępne i dla jednostkowych zamówień?

 

Jestem pewien, że ArmiA da sobie radę, choć nie daję mu zbyt wielkich szans na ukończenie modelu w konkursie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie rozpoznaję ale model trafiłem, ale nie za pierwszym razem dopiero tan szary element na spodzie kadłuba i antenki za drzwiami, uf.

Przekładki sera w plasterkach z Lidla to przećwiczę, nie wpadł bym na to.

Ale to PE to polietylen a to sie nie klei nie mogę podpatrzeć .

Mam podpowiedż dla Armi- zawsze może zrobic zepół zdjęć powielić w skali modelu i na dystansie w rejonach dorobione elementy.

Dobra koniec żartów ja jemu kibicuję o jeszcze jedno zawsze może zmienić skale na 48. ale jesteśmy stare świ... .

Dalej nie wiem z kim gadam-piszę ale ok serki dobry pomysł.

To nagle okazuje się że modelarz kupuje tworzywo a ser gratis !!!

 

Czy doczekam się bryły samolotu bo jak wsadzisz te precjoza do środka to będą one mi obojętne ja już się niecierpliwię.

 

Junior do pracy i nie rób po kilka razy tego samego, szkoda czasu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I a propos, czy są takie "usługi" , ogólnie dostępne i dla jednostkowych zamówień?

 

Tak - są to usługi jak najbardziej ogólnodostępne. Inna sprawa, że jednostkowe zamówienie może mieć znacznie wyższą cenę, niż "wielkonakładowe". Wpisz w Google "cięcie laserem" - ilość firm świadczących takie usługi jest naprawdę spora. Pozostaje kwestia ceny i tego, czy ArmiA będzie chciał z tego skorzystać.

Pozdrawiam

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.