Skocz do zawartości

Polarny Antek czyli An-74 RA-74004 (Amodel 1:144)


Jędrek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w galerii drugiego mojego pasażera, który miał być pierwszym i weekendowym projektem. Z racji iż projekt zrobił się kilku weekendowy ukończony został dopiero dzisiaj i wylądował na drugim miejscu. Prezentowany model to An-74 (Polar Aviation) produkcji Amodel (1421) w skali 1:144 w malowaniu Aeroflotu z lat 90-tych.

 

th_An74z1.jpg

th_An74z2.jpg th_An74z3.jpg th_An74z4.jpg th_An74z5.jpg

th_An74z6.jpg

 

Pierwszy rzut oka do pudełka był zachęcający - sporo wgłębnych linii, ładne kalki, mała blaszka a do tego ciekawa tematyka zachęcała do zakupu. Części wyciągnięte z pudełka już tak ładnie się nie prezentowały. To co miało być proste - niekoniecznie prostym było, to co miało być okrągłe - często od krągłości odbiegało. Dopełnieniem nędzy i rozpaczy okazały się nadlewki, które w sporych ilościach z linii wklęsłych tworzyły linie wypukłe. Model sprawiał wrażenie jakby formy zostały wyrzeźbione na kolanie. Całość skutecznie zniechęciła mnie do zakupu kolejnych modeli tej firmy.

 

Prace przy modelu ograniczyłem do nadania mu w miarę opływowej bryły, wyrycia większości zeszlifowanych linii (także tych wypukłych z racji nadlewek) i wprowadzenia paru zmian w stosunku do instrukcji w związku z obejrzeniem kilku posiadanych zdjęć oryginału. Zmiany te głównie dotyczyły:

- dorobieniu innego zakończenia stateczników poziomych

- pomalowania na kolor czerwony spodniej części stateczników poziomych i połówek skrzydeł

- pomalowania końcówek skrzydeł na biało

- pomalowania na biało kół podwozia przedniego

- dorobienia małej anteny przed kabiną pilotów i rezygnacji z dwóch anten przewidzianych w instrukcji

- zrezygnowałem też z plastikowych osłon podwozia głównego, blaszka w tej skali wydała mi się w zupełności wystarczająca

 

Nauczony doświadczeniem z Firebirda II ostrożniej podszedłem do kalkomanii, która na szczęście dla mnie okazała się nie aż tak cieniutka jak w poprzednim modelu. Największe elementy w postaci pasów wzdłuż boków kadłuba podzieliłem sobie na trzy części przez co łatwiej było mi ułożyć a i tak na nosie musiałem kawałek kalki dosztukować. Przy okazji jako początkującemu w tej tematyce nasunęło mi się pytanie. Okienka zrobiłem z clear-fixa ale zanim wyciąłem kalkę zauważyłem, że dość przyzwoicie imitowała ona oszklenie. Czy ktoś przetestował pozostawienie kalkomanii jako oszklenia? Przy tym modelu wyglądała ona całkiem OK, zastanawia mnie natomiast czy wraz z upływem czasu ten wygląd się nie pogarsza...

 

Jędrek

ps. podziękowania dla PKD4GA za wskazanie źródełka do materiałów o An-74

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za dobre słowa i cieszę się, że Wam się podoba bo... mi już tradycyjnie mniej (trochę tych niedociągnięć widzę)

 

skala 1:144 ma być w zamierzeniu dla mnie "weekendowa" czyli budowa głównie z pudła, od jutra jednak wracam do stoczni by wziąć udział w projekcie grupowym PBG, następne więc modele samolotów nie powstaną szybko a dalsze plany są raczej tradycyjne* czyli Airbusy, Boeingi itp. z wolą zrobienia kilku malowań LOTu gdyż obserwując codziennie przelatujące pasażery uważam iż to jedno z najbardziej trafionych, wyrazistych i po prostu ładnych malowań linii lotniczych

 

Pawełku pewnie jak ten Orion gdzieś mi się trafi to i zawita do mnie ale specjalnie zabijać się za nim nie będę, magazyn i bez tego pęka mi w szwach

 

Seito pływadła to od kilku lat robię ale różniastych modeli w życiu "trochę" zwyczajnie naklepałem, niektóre "nowsze" można nawet zobaczyć na forum

 

Jędrek

*szkoda, że jakość Amodelu zniechęca do ich modeli gdyż tematykę mają ciekawą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo miły widok! Zwłaszcza, że tak rzadko spotykany! Chętnie pooglądałbym więcej takich modeli, ale wiem, że produkty A-Modelu to czasami droga przez mękę...

 

Z ciekawości - zapuszczałeś linie podziałowe washem? Na dolnej powierzchni skrzydeł linie są dosyć wyraźne, ale na górnej już mniej. Tak sobie myślę, może warto byłoby zrobić jeszcze delikatne zabrudzenia na skrzydłach za dyszami silników?

 

z wolą zrobienia kilku malowań LOTu gdyż obserwując codziennie przelatujące pasażery uważam iż to jedno z najbardziej trafionych, wyrazistych i po prostu ładnych malowań linii lotniczych

Fakt. Obecne malowanie LOT-u powstało już parę ładnych lat temu i wciąż wygląda świeżo i nowocześnie.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki

Z ciekawości - zapuszczałeś linie podziałowe washem? Na dolnej powierzchni skrzydeł linie są dosyć wyraźne, ale na górnej już mniej.

wash sobie odpuściłem, linie naciąłem na tyle mocno iż po części przynajmniej na spodniej części skrzydeł dzięki podkładowi przejęły tę rolę, na górną poszło więcej warst i efekt zanikł, nie wykluczam iż kiedyś wrócę do modelu i zapuszczę mu linie podziałowe (póki co zabrakło mi już cierpliwości)

Tak sobie myślę, może warto byłoby zrobić jeszcze delikatne zabrudzenia na skrzydłach za dyszami silników?

założyłem iż będzie czysty, inaczej kusiłoby mnie więcej śladów a zwłaszcza postarzenie szarego spodu

współcześnie za silnikami są malowane czarne pasy ale na zdjęciach tego egzemplarza i jego braci z tamtego okresu takowych się nie dopatrzyłem

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje fotki admina

a dziękuję, nie spodziewałem się takiego wyróżnienia

Bardzo ładne wykonanie Antkowego dziwactwa

z Antkowych dziwactw podoba mi się An-71

A tak w ogóle ile to ma cm?

niecałe 20

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.