Skocz do zawartości

Horch Kfz.15 ARMO 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatni model jaki udało mi się skończyć w tym roku to żywiczny Horch z ARMO (72070). Pudełko zawiera kilkadziesiąt części na pierwszy rzut oka nieżle odwzorowanych. Producent przewidział dwie wersje pojazdu: z otwartym lub zamkniętym dachem. Wybrałem wariant otwarty jako dający wgłąd do wnętrza. Chcących wykonać wersję zadaszoną czeka rozczarowanie jakością brezentowego pokrycia - praktycznie gładkie ,bez żadnych detali. Drugi zgrzyt to pomysł by koła zapasowe orginalnie umieszczone częściowo we wnękach zrobić jako prawie połowki i zakryte owe wnęki. Możliwe że tak też bywało ale ja nigdzie niespotkałem zdjęcia tak wyglądającego pojazdu.

b7745528136b0785m.jpg

Prace rozpoczołem od wyfrezowania wnęk na koła zapasowe:

a84fe62b6cc0fbbem.jpg

Następnie musiałem wykonać odlew z żywicy dwuch brakujących kół zapasowych (to żółte orginał,czerwonawe mój wytwór):

39200f5e034cd570m.gif

b425b44f13ee2ee3m.gif

Teraz już bez większych przeszkód mogłem posklejać resztę do kupy.

2236499242b64a8dm.jpg

b968704ef02ba614m.jpg

22d8c4f887e03eb1m.jpg

02e6064e365816d1m.jpg

W tym miejscu wypada wspomnieć o podziale konstrukcyjnym modelu: rama,chłodnica,błotniki przednich kół i boczne osłony silnika zostały wykonane jako jeden element - niestety ze względu na użyty materiał mocno mocno się to wszystko powyginało. Na szcęście kąpiel we wrzątku pozwoliła naprostować krzywizny. Spasowanie ramy i karoserii wymagało trochę cięcia i szlifowania. Dość bogate w detal zawieszenie okazało się najbardziej niedopasowywalne i miało najbardziej wypaczoną geometrię i na dodatek okazało się że rozstaw osi jest zbyt krótki by koła na nich umieszczone wypadły w środku błotników - koła musiałem kleić nie do osi lecz bezpośrednio do elementów zawieszenia tak by wypadły równo. Model wzbogaciłem jedynie o kilka detali tj. uchwyty ,pręty lusterek. Dodatkowe wyposażenie pochodzi z zestawów ARMO i MarS. Kalki z zestawu ARMO 72432 DAK vol.1. Model malowany akrylami Tamiji,cienie i kurz weathering Tamiya,brudy itp. Vallejo i Humbrol.

3717ff8fc0f685ffm.jpg

e99067517358e8adm.jpg

bb23676700116f77m.jpg

52f9cf32e1a42afam.jpg

12565c52992c325em.jpg

45af7764691bd6b1m.jpg

87eebd21d80331b2m.jpg

22e8e9563aa0a3e9m.jpg

d34d922208b2a4eem.jpg

f811a3b5f0eff62am.jpg

3bf6f97519012a0fm.jpg

80a50a3fd559be3bm.jpg

 

Zapraszam do komentowania!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model, bardzo fajny. A jak i z czego zrobiłeś formy na koła?

 

Witam!

Odnośnie żywicznych odlewów:

http://www.plastikowe.pl/technika/porady/odlewanie-zywic

W zasadzie to zainspirował mnie w.w artykuł. Niestety autor stosował nieosiągalne dla mnie składniki. Jestem jednak w tej szczęśliwej sytuacji że moja lepsza połowa na codzień zajmuje się min. odlewnictwem i za jej radą i sugestią zmodyfikowałem nieco powyszszą metodę :

- jako masy formierskiej użyłem protetycznej masy do powielania której pełna nazwa brzmi:

PROGEL masa agarowa hydrokoloidalna do powielania modeli (:roll:) producent EMICHEM Łódź cena ok. 25 PLN za 2 kg. opakowanie. Produkt dostępny w sklepach z artykułami dla stomatologów i protetyków.

Do wykonania odlewu użyłem żywicy o pełnej nazwie:

- żywica poliestrowa + utwardzacz prod. NOVOL cena ok. 20 PLN za 1 kg. opakowanie. Produkt dostępny w marketach tj. np. Praktiker czy Castorama.

Sposób użycia żywicy i masy jest szczególowo podany na opakowaniach. Koszt obydwu składników raczej niezbyt wysoki,wziąwszy pod uwagę wydajność opakowań - starczy na wieki! Ceny podałem w przybliżeniu bo lokalnie mogą się różnić.

Kilka uwag na temat masy powielającej PROGEL:

- masę po stopieniu ce:bip:e duża ilość zawartych w niej mini pęcherzyków powietrza (wada nie do wyeliminowania), dla tego moim zdaniem nadaje się na formy mniej precyzyjnych detali tj.np. koła gdzie niedoskonałości odlewu można zniwelować obróbką. Oczywiście istnieją masy powielające o doskonałych właściwościah odwzorowania ale ich koszt przy podobnym opakowaniu idzi już w setki PLN (sprawdzałem ).

Przy odlwaniu nie stosowałem mas osłaniających model. Obróbka uzyskanego w.w metodą odlewu nie nastręcza trudności- wystarczy dremel lub coś podobnego i zwykły pilnik.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję,się pod wszystkim, co do tej pory zostało powiedziane.

Jak na tą skalę, to naprawdę śliczniutki modelik.

Gratulacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.