Skocz do zawartości

Lotus Type78 - TAMIYA - 1:12


DarkWing

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpocząłem nowy warsztat - formuła Lotus Type 78.

Identyczny model był tu już budowany przez naszego Kolegę Andrzeja "TORNADO" (nie pamiętam czy w końcu dokończony...). Model chyba ze 2 lata przeleżał od czasu kiedy go zdobyłem, w tym czasie przybyło troszkę doświadczenia, więc mam nadzieję, że mój nie będzie gorszy od naszego mistrza...

Warsztat będę prowadził klasycznie, etap po etapie, w których będę pokazywał gotowe elementy.

OK - dość marudzenia...

 

ETAP 1

lins1.jpg

 

Dolne wahacze jak i całe zawieszenie jest plastikowe (nie tak jak w Renault FW14 - matalowe) ale w całości ruchome.

et1_1_zps1f2b3d13.jpg

 

et1_2_zps7424801f.jpg

 

et1_3_zpscc14949d.jpg

 

et1_4_zpsf0f07a73.jpg

 

et1_5_zps65c942d0.jpg

 

ETAP 2

lins2.jpg

 

Brakuje jeszcze elementu fototrawionego - jego dodanie pokażę na fotce w kolejnym etapie.

et2_1_zps7b463ab4.jpg

 

et2_2_zps6d478b56.jpg

 

Wszystkie elementy "aluminiowe" malowane spray'em Tamiya TS. Czarny to Model Master Black Semi Gloss psikany z aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

kolejny temat który u wielu modelarzy wywoła pewną pozytywną złość. Chyba każdy mężczyzna ma w sobie nieodpartą chęć rywalizacji. Cieszę się oglądając takie tematy, które pokazują jak jeszcze wiele pracy trzeba włożyć w swój osobisty warsztat, żeby samemu móc robić takie dzieła, doścignąć rywala i go przegonić. Patrząc na twój warsztat motywacja do sklejania przychodzi. sama

 

Samej przyjemności w klejeniu Tobie życzę. Czy zobaczymy może jakiś brudzing?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesada.... ja mam tylko nadzieję, że większości się podoba to co robię i znajdą się chętni do naśladowania.

 

ETAP 3

lins3.jpg

 

et3_1_zps0f71b8d4.jpg

 

et3_2_zps9af7e0d8.jpg

 

et3_3_zpsaef3fd91.jpg

 

ETAP 4

lins4.jpg

 

Przekładnia kierownicza - oczywiście całość ruchoma (koła będą skrętne)

et4_1_zps1fa5bb95.jpg

 

et4_2_zps7f6ed53a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ETAP 10

lins10.jpg

 

Fotel z pasami bezpieczeństwa - troszkę zabawy z elementami fototrawionymi (zapinki i spinki) i...

et10_1_zps78c4ef74.jpg

 

efekt końcowy

et10_2_zpsbe114285.jpg

 

W późniejszym etapie dojdą jeszcze pasy naramienne - trzeba wpierw "dobudować" element z punktami ich montażu ale to dopiero 33 etap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

 

Po dwutygodniowej przerwie powracam do Lotusa. Przyznam się szczerze, że niechętnie... jakoś nie mam zapału do tego modelu i chyba kończę go tylko przez rozum...

W międzyczasie pobawiłem się w skali 1:76 (trzy czołgi) i w końcu dorobiłem się KingTigera w 1:16. Serce rwie się do kociaka więc czas zabrać się do roboty nad Lotusem....

 

ETAP 13

lins13.jpg

 

Zamknięcie monokoku. Wcześniej trzeba było położyć lakier oraz ułożyć kalki. Całość na koniec została wypolerowana na gotowo.

et13_1_zpsd1068d41.jpg

 

W późniejszych etapach dojdzie jeszcze parę owiewek tu i tam...

et13_2_zpsfc87a543.jpg

 

et13_3_zps6685c161.jpg

 

ETAP 14

lins14.jpg

 

Czas rozpocząć prace nad silnikiem...

et14_1_zps6e5c8560.jpg

 

et14_2_zps0e451a96.jpg

 

et14_3_zps7c7798de.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dark wing - glowa mnie boli jak patrze na Twoje warsztaty, sa tak rewelacyjne, normalnie przesuwam z gory na dol i nie moge sie napatrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przyznam się szczerze, że niechętnie... jakoś nie mam zapału do tego modelu i chyba kończę go tylko przez rozum...

Oj grzeszysz Dark, grzeszysz.

Zmów 100 razy litanię do św. Lotusa i bierz się ochoczo dalej do pracy.

Na poważnie, to naprawdę fajny model.

 

Mam do Ciebie pytanie z innej beczki. Wydaje mi się, że w którejś relacji pisałeś o przyciemnianiu detali transparentnym smoke Tamiyi. Pytałem o tę farbę w Bytomiu i żaden sprzedawca nie wiedział o co mi chodzi. Czy ja coś pokręciłem? Jeśli nie to podaj numer tej farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marak - jeśli to był sklep modelarski to... hmm.. co najmniej dziwne, że nikt nie wiedział o co chodzi.

 

Te farby to TS-71 Smoke - spray oraz X-19 Smoke - słoiczek

 

Tą ostatnią był robiony wash na silniku - widać to dobrze na ostatnim zdjęciu. TS-71 idealnie można robić części np. z żeliwa. Malujesz TS-17 aluminium i na to delikatnie i z wyczuciem TS-71 i masz piękną imitację żeliwa, żelaza. Owszem można prościej - np. metalic grey... ale to już nie to samo .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak, to były sklepy modelarskie. Tylko, że teraz jest moda na LifeColory i wszyscy mieli tylko te farby. Inne były sporadycznie i w niepełnej ofercie. Pan który miał Tamiyę, miał je w tekturowych pudełkach. Można było podać numer to sprzedał. Jak poprosiłem by pokazał czerwone błyszczące - nie było takiej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ETAP 15

lins15.jpg

 

System przewodów zapłonowych oraz paliwowych. Na tym etapie było troszkę zamieszania - instrukcja jest delikatnie mówiąc mało pomocna i dodatkowo są jakieś błędne opisy. Na szczęście Cayman na już gotowy silnik więc było co podpatrywać i mogliśmy sobie parę spraw wyjaśnić - dzięki Piotr.

W czasie rozszywania w rurkach były powsadzane druciki - zostaną one później usunięte, w czasie podpinania.

et16_1_zpsb1bb844c.jpg

 

ETAP 16

lins16.jpg

 

Montaż silnika

et16_2_zps50556da5.jpg

 

Po podpięciu wszystkich przewodów... można odpalać i sprawdzać na hamowni moc

et16_3_zpse9dc71cb.jpg

 

et16_4_zps4ec8e418.jpg

 

ETAP 17

lins17.jpg

 

Skrzynia biegów

et17_1_zpsd67de294.jpg

 

et17_2_zps14fbaff1.jpg

 

et17_3_zps58ffa0c7.jpg

 

Powoli ale ciągle do przodu i co najważniejsze - będzie ukończony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ETAP 18

lins18.jpg

 

Półosie krótkie z tarczami hamulcowymi

et18_1_zps935e612f.jpg

Na plastikowe tarcze hamulcowe z obydwu stron są naklejone tarcze fototrawione. Elementy metalowe zostały lekko przetarte papierem ściernym w celu uzyskania powierzchni podobnej do oryginalnych tarcz.... rowkowanych. Efekt na zdjęciu słabo widoczny ale też w rzeczywistości nie jest przesadny. Na koniec i tak wszystko zniknie pod felga i nie będzie za bardzo co oglądać....

 

ETAP 19

lins19.jpg

 

Montaż zacisków hamulcowych oraz połączenie skrzyni biegów ze zbiornikiem oleju.

et19_1_zps38e6f582.jpg

 

et19_2_zpsd9116184.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastycznie jest przeglądać Twoją relaceje z następnego modelu, ale tak się zastanawiam jaki sens jest w tym co pokazujesz, gdy piszesz ...

 

" Na plastikowe tarcze hamulcowe z obydwu stron są naklejone tarcze fototrawione. Elementy metalowe zostały lekko przetarte papierem ściernym w celu uzyskania powierzchni podobnej do oryginalnych tarcz.... rowkowanych. Efekt na zdjęciu słabo widoczny ale też w rzeczywistości nie jest przesadny. Na koniec i tak wszystko zniknie pod felga i nie będzie za bardzo co oglądać....

 

Na każdym Konkursie/Festiwalu nikt tego nie doceni. Z całym szacunkiem, docenią to osoby oglądające neta, a osoby widzące model na "stole" powiedzą fajny, Kazik, też robił łańcuch z kolejnych ogniw łańcucha do swego modelu, pokaż osobe która to pamięta..

A każdy się zachwyca jak mu idzie......

 

Dark, miło się uczyć z Twojego warsztatu...

Pozdrawam Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek... doskonale rozumiem Twoją flustrację i sam jej niejednokrotnie doświadczam... Modelarstwo redukcyjne ma to do siebie, że 60-70% szczegółów znika w efekcie gotowego modelu i wie o nich tylko ich budowniczy . A im większa skala, tym więcej jest szczegółów .

Jeśli jednak już w modelu są jakieś części (jak tu - fototrawione tarcze hamulcowe) to grzechem byłoby ich nie użycie (inni płacą dodatkowe pieniądze, żeby te elementy dokupić ). Tak podchodząc do tematu to nikt nie zbudowałby tych wszystkich wspaniałych modeli.

Ja również robiłem łańcuch z ogniw (przy okazji budowy Hondy RC211V) i klnąłem w żywy kamień przy jego montażu ..., a po ukończeniu modelu miałem wrażenie wyrzucenia w błoto kasy za wszystkie dodatki do tego modelu ... Sam jednak znam wartość tak zrobionego modelu oraz mogę osobie zainteresowanej opowiedzieć i pokazać te wszystkie szczegóły w czystym sumieniem...

Tytułowego Lotusa robię beż dodatkowych "kosztów" i jeśli uważasz, że nie ma sensu używania niektórych części (tych których potem nie będzie widać), to co powiesz o modelu który robi kolega Cayman (ten sam w tym samym konkursie ale full wypas - na forum pwm)...

Jeśli jednak chodzi o festiwale/konkursy - nie wiem, nigdy nie startowałem - mam jednak wrażenie, że jury potrafi dostrzec to co zostało włożone w model - zarówno części jak i praca.

Jest jeszcze jeden aspekt tak wykonywanych modeli.... takie warsztaty doskonale uczą cierpliwości i pokory oraz hartują silna wolę . Jeśli do tego jeszcze komuś to się przydaje (tak jak piszesz) to już samo to jest warte tego wysiłku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

W żółwim tempie ale zawsze....

 

ETAP 20

lins20.jpg

 

Tylni stabilizator wraz z uchwytami wydechu

et20_1_zps3d0e90f2.jpg

 

et20_2_zpsb3170b17.jpg

 

ETAP 21

lins21.jpg

 

Połączenie skrzyni biegów z silnikiem

et21_2_zps89a8d162.jpg

 

et21_1_zpse631b23a.jpg

 

ETAP 22

lins22.jpg

 

Elementy tylnego zawieszenia

et22_zps92504493.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek... Jeśli jednak już w modelu są jakieś części (jak tu - fototrawione tarcze hamulcowe) to grzechem byłoby ich nie użycie (inni płacą dodatkowe pieniądze, żeby te elementy dokupić ). Tak podchodząc do tematu to nikt nie zbudowałby tych wszystkich wspaniałych modeli......

Jest jeszcze jeden aspekt tak wykonywanych modeli.... takie warsztaty doskonale uczą cierpliwości i pokory oraz hartują silna wolę . Jeśli do tego jeszcze komuś to się przydaje (tak jak piszesz) to już samo to jest warte tego wysiłku .

 

Zgadzam się, jak możesz zobacz

viewtopic.php?f=75&t=21571

 

Moje przygotowania, model jeszcze w pudle....... czekam na wenne

 

Pozdr Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ETAP 23

lins23.jpg

 

Gotowe i zamontowane wydechy. Również "usztywnione" zawieszenie - zamontowane wszelkie łączniki, stabilizator, itp...

et23_1_zpsbe30b8a6.jpg

 

et23_2_zps51dafcd5.jpg

 

Jak widać przybyło też troszkę przewodów

et23_3_zps10ac78d9.jpg

 

Wkrótce montaż jednostki napędowej z monokokiem i mam nadzieję, że już pójdzie z górki ;o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dalej nie masz przekonania do tego ślicznego modelu, to ja miejsce u siebie na półce zrobię.

Wiesz co... jeśli już robię, to raczej go skończę ale jeśli masz jakieś propozycje dla mnie w tej sprawie to chętnie posłucham (na PW)

 

ETAP 24

lins24.jpg

 

Połaczenie jednostki napędowej z kadłubem

et24_1_zpsdf0801db.jpg

 

et24_2_zps450f4b2d.jpg

 

ETAP 25

lins25.jpg

 

Chłodnica z podpiętymi przewodami

et25_1_zps4531e51b.jpg

 

et25_2_zpsca1a6e38.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą półką to był żart, bo model jest śliczny. (Coraz bardziej jestem napalony, żeby też taki sobie kupić).

Podziwiam Twoje efekty w cieniowaniu, które potwierdzają moją teorię, że wcale nie potrzeba modelu obsypywać błotem i obijać farbę, aby pokazać kunszt modelarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.