Skocz do zawartości

LaGG-3 (Lakierowany Gwarantowany Grób) z ICM 1/48


hanadam

Rekomendowane odpowiedzi

Będąc pod wpływem książki "Na uśpionych lotniskach" Marka Sołonina opisującej historię radzieckiego lotnictwa na przełomie lat 30 i 40 wyciągnąłem z szafy model do którego jakoś nigdy nie miałem przekonania (nie podobał mi się plastik... co w czasie klejenia się potwierdziło). Rys historyczny tej konstrukcji jest bardzo ciekawy więc radzę poczytać ww. pozycję lub inne.

W dużym skrócie: Stalin nie lubił Polikarpowa - głównego konstruktora przedwojennych myśliwców i kazał sformować 12 biur konstrukcyjnych żeby udowodnić że w ZSRR jest wiele talentów inżynierskich (głównie chciał wypromować swego partyjnego pupilka - komisarza Jakowlewa co mu się udało)

Jednym z projektów kierował Ławoczkin. Mając już przygotowane papiery zabrał ze sobą inżyniera obróbki drewna który miał wytłumaczyć konstrukcyjne zalety sklejki typu delta , pod gabinetem ministra spotkali jeszcze bodaj księgowego który przyszedł z różnymi świstkami do podpisu i tak żeby było raźniej weszli we trzech (i mamy słynne "konstruktorskie" trio Ławoczkin Gorbunow Gudkow). Projekt wzbudził entuzjazm gdyż nie wykorzystywał za wiele deficytowego aluminium.

Prototyp zbudowany został w fabryce mebli a ostatni tydzień przed oblotem był gładzony papierami ściernym i polerowany na wysoki połysk lepiej niż wiele naszych modeli. No i poleciał z prędkością znacznie wyprzedzającą konkurentów.... Oczywiście w produkcji seryjnej a zwłaszcza wojennej takie dopicowanie nie było możliwe a jakby nie patrzeć każdy egzemplarz to była prawie ręczna robota - no i nie każdy robotnik miał takie umiejętności ... Więc seryjne egzemplarze dostały ładną ksywkę od pilotów Lakierowany Gwarantowany Grób - znane są prośby z jednostek frontowych które prosiły o przywrócenie I-16. Do tej pory nikt chyba nie wie czemu zbudowano aż 6,500 sztuk...

No dobra - teraz model ; plastik w moim egzemplarzu fatalny ... przypominający jakby polietylen, strasznie miękki. Większe części jak kadłub czy skrzydło były zwichrowane jakby je ktoś we wrzątek wrzucił.

Ale generalnie części były dość ładnie dopasowane czyli jak w oryginale - nawaliła produkcja Model malowany pactrami według schematu z tej stronki przedstawia maszynę dowódcy 609 IAP Leonida Galczenki z zimy 41/42.

W trakcie robienia fotek zorientowałem się że nie pomalowałem masztu antenowego co też szybko uczyniłem... więc na końcowych zdjęciach jest już OK. Już oglądając fotki przed chwilą stwierdziłem, ze muszę troszkę styrać powierzchnie skrzydła przy kadłubie gdzie sobie spacerował pilot czy personel... no ale to jak już mnie wena najdzie.

Przepraszam , ze się tak rozpisałem... przecież i tak większość z Was obejrzy tylko fotki

34_lagg-3029.jpg34_lagg-3030.jpg34_lagg-3032.jpg34_lagg-3036.jpg

34_lagg-3039.jpg34_lagg-3051.jpg34_lagg-3057.jpg34_lagg-3058.jpg

Jeszcze słówko - kalkomanie były baaaardzo cienkie i delikatne więc musiałem cyferki lekko podmalować... a gwiazda na kołpaku to juz moja robota... 2 razy zmywałem i już tak zostanie - ładniej nie umiem jej namalować

34_lagg-3059.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model fajnie sklejony, nie będę się czepiać tutaj detali, bo pewnie nie ma zbytnio do czego.

Przyczepię się do nazwy tematu i opisu: wiem, że nazwanie tematu Latający pipet Kulochwyta, Dzbanek wuja Sama z krochmalonym owijcem, albo Grające Banjo Melchiora, to chwytliwe reklamowe chwyty by wejść i zainteresować się tematem/modelem, ale mnie osobiście bardziej odpowiada forma bardziej uporządkowana - nazwa modelu, skala, firma itp. Bo za miesiąc będziemy mieli sto abstrakcyjnie nazwanych tematów, a potem wyszukiwarka nie znajdzie owego typu samolotu, bo w opisie go nie podałeś. Więc laik nie będzie wiedział że chodzi pewnie o LaGG-3.

To tylko taka mała uwaga do nazwy tematu i opisu (bo potem pojawiają się zgryźliwe stwierdzenia: kliklij - szukaj, bo na pewno ten model jest na forum... i nic nie znajdziesz).

Ale to uwaga nie trącająca o twój warsztat modelarski i efekt finalny

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. zmieniłem - chociaż powinno być ŁaGG-3 zgodnie z oryginałem... ale jeśli tzw. laik kupi sobie model i będzie szukał w wyszukiwarce to wpisze L... lub odwrotnie - wszystkim się nie dogodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , ze się tak rozpisałem... przecież i tak większość z Was obejrzy tylko fotki

Ja akurat z ogromną przyjemnością przeczytałem ciekawie napisane słowo wstępne, a szacunek dla autora tym większy bo zostało podane źródło

Podziwiam też wytrwałość w walce z miękkim plastikiem; mi czasami tej determinacji brakuje.

 

Model prezentuje się całkiem ładnie biorąc pod uwagę wcale nie takie łatwe malowanie

 

Moje jedyne uwagi dotyczą tylko brudzenia, które, gdzie niegdzie wygląda jak mazy pędzelkiem, ale jak to już kiedyś pisałem to niełatwa i finezyjna sztuka

 

Czy możesz napisać jakich numerów farbek użyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ICM nie rozpieszcza dobrą jakością plastiku, ani też kalkami , a części są jakby zbyt szybko wyjmowane z form. Jednak mimo tych wad, można zrobić z ICMu dobry model, Twój ŁaGG jest tego najlepszym przykładem. A może jeszcze raz pokusił byś się zrobić ten model, ale z walorem i innymi kalkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę czsochaj , że w nowej wersji chyba bym zainwestował w maski... ale to nie nastąpi prędko - po pierwsze troszkę mnie nerwów nakosztował, a po drugie nie wyszedł aż tak tragicznie - a nnowe egzemplarze robię trych samolotów , które mnie kłują w oczy na półce... Nieobojętnym jest mi też fakt posiadania ok. 50 modeli w poczekalni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.