Skocz do zawartości

Cromwell Mk.IV Tamiya 1:35


Cesarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

To pierwszy mój warsztat na tym forum dlatego jeśli coś będzie nie tak to proszę po wyrozumiałość

Model Cromwella firmy Tamiya jest bardzo dobry jeśli chodzi o spasowanie elementów oraz tzw. zgodność z oryginałem więc praca ogranicza się do wycięcia elementów i ich sklejenia

Do wymiany nadają się gąsienice oraz lufa, reszta jest mimi zdaniem bardzo dobrze odtworzona. Na początek zdjęcie pudełka:

095yv.jpg

Tyle udało mi się skleić do tej pory:

097wz.jpg

098y.jpg

099u.jpg

100db.jpg

101lj.jpg

102rl.jpg

A tu pytanie do Was koledzy - dlaczego lufa z Abera jest wyraźnie grubsza od Tamiyowskiej i czemu hamulec wylotowy różni się od tego z modelu? Która lufa jest poprawna?

103r.jpg

Wszelkie sugestie mile widziane

Pozdrawiam z Krakowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model sklejony i przygotowany do malowania

Ostatecznie wybrałem lufę z zestawu Tamiya, gdyż po obejrzeniu większej ilości zdjęć wydała mi się bardziej zbliżona do oryginału.

Lufę Abera wykorzystam na pewno przy nastepnym Cromwellu, którego już zamówiłem i wykonam na pewno w polskim malowaniu.

Zdjęcia gotowego modelu:

dsc0925r.jpg

dsc0926yj.jpg

dsc0928i.jpg

dsc0929u.jpg

Malowanie zaczynam w sobotę, postaram się wykonać ten pojazd:

dsc0930b.jpg

Tu zbliżenie godła brytyjskiej 11 Dywizji Pancernej:

dsc0932o.jpg

Zdjęcie i obrazek pochodzi książki wydawnictwa Concord, British Armour in North-West Europe Vol.1 autorstwa Dennisa Olivera

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna, czyściutka robota. Tylko dlaczego nie chcesz zrobić teraz maczkowego czołgu?

Dzięki, czołg gen.S.Maczka ("Hela") był czołgiem dowodzenia, który zamiast armaty miał atrapę wykonaną najprawdopodobniej z drewna dltego aby wykonać ten pojazd musiałbym wymienić lufę lub przynajmniej jej końcówkę a ze mnie raczej słaby modelarz więc wolałem się za to nie zabierać

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzy całą ofertę RBmodel a znajdziesz tam też takie detale jak; szekle , anteny , podstawy anten , amunicję i wiele innych drobiazgów które wyglądają szalenie lepiej od plastikowych.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki nie zacząłeś malować nawierć lufy w km bo jest to dość widoczne po za tym wszystko ładnie . Jakiej farbki będziesz używał do kamo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Hamulec lufy Aberowskiej powstał na podstawie pomiarów Cromwella będącego w zbiorach muzeum w Lesanach. Problem w tym,że od 1947 roku czesi przestali otrzymywać z Wielkiej Brytanii części zamienne do swoich Cromwelli, więc egzemplarz muzealny nie posiada oryginalnego hamulca. Zarówno Armorscale, jak i RB posiadają lufę i hamulec wykonane w oparciu o pomiary egzemplarza z Bovington.

 

Pozdrawiam Redtank

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Hamulec lufy Aberowskiej powstał na podstawie pomiarów Cromwella będącego w zbiorach muzeum w Lesanach. Problem w tym,że od 1947 roku czesi przestali otrzymywać z Wielkiej Brytanii części zamienne do swoich Cromwelli, więc egzemplarz muzealny nie posiada oryginalnego hamulca. Zarówno Armorscale, jak i RB posiadają lufę i hamulec wykonane w oparciu o pomiary egzemplarza z Bovington.

 

Pozdrawiam Redtank

Dziękuję, tak właśnie mi się wydawało że z lufą Abera coś jest nie tak. Plastikowa nie jest w sumie taka zła i po przeszlifowaniu musi zostać. Przy następnym Cromwellu kupię lufę z RB bo jest ładnie wykonana i stosunkowo niedroga

Dziś zaczynam pracę z metalowymi gąsienicami.I tu 2 pytania:

1. ile ogniwek powinno być w jednej gąsienicy?

2. Na jaki kolor pomalować gotowe traki? Na czarny?

Gąsienice przed złożeniem:

002nl.jpg

Mirku - spróbuję nawiercić lufy kmów ale nie wiem co z tego wyjdzie

Jeśli chodzi o kolor kamuflażu to jeszcze nie wiem bo znalazłem wiele sprzecznych informacji na temat malowania pojazdów brytyjskich:

i tak niektóre źródła podają, że ma to być kolor Bronze Green inne, że Khaki Drab a jeszcze inne, że Deep Bronze Green. Zgłupieć można

Ja do malowania używam farb akrylowych Tamiya (ponoć są najlepsze do aerografu) więc do wyboru mam następujące kolory: XF 11 J.N.Green, XF 13 J.A. Green ewentualnie XF51 Khaki Drab, który ostatecznie wybiorę będzie zależało od efektu malowania próbnego na jakimś starym wraku.

Dziękuję wszystkim za porady

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam po dłuższej przerwie

Niestety od ponad tygodnia mam grypę dlatego niewiele zdziałałem z modelem, ze względu na chorobę nie chciałem dodatkowo się truć farbami i rozpuszczalnikami. Dopiero wczoraj nałożyłem podkład Tamiya, tak to wygląda na zdjęciach (teraz bardziej przypomina Dragona niż Tami ):

dsc0929u.jpg

dsc0930w.jpg

dsc0931o.jpg

dsc0932n.jpg

dsc0933t.jpg

dsc0934d.jpg

Za radą Mirka nawierciłem lufy km-ów i rzeczywiście dużo lepiej to wygląda

Przy okazji pytanko - ile czasu schnie podkład Tamiya?

Wystarczy 48 godz?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to wygląda , czekam na kamo .

Co do koloru najlepiej zrób mieszankę która będzie w przybliżeniu odpowiadać oryginałowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nałożyłem kolor bazowy (mieszanka Khaki Drab, białego i żółtego) oraz namalowałem odpryski farby. Tak to wygląda na chwilę obecną:

001hj.jpg

002imx.jpg

004afb.jpg

005vm.jpg

006swd.jpg

Nie wiem czemu ale zdjęcia wyszły jakieś dziwne i nie oddają do końca koloru bazowego

Nie wiem czy nakładać filtr bo całość może jakoś radykalnie zmienić kolor, poza tym mam tylko takie filtry ale nie wiem czy się nadają:

007o.jpg

Na koniec pytanie - czy ktoś z was używał może tego bezbarwnego? Bo nie wiem jak będzie reagował na farby olejne i filtry? Proszę o pomoc:

008vb.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zainteresowanie tematem marne, chyba wszyscy wolą Pantery i Tygrysy a szkoda bo brytyjskie pojazdy pancerne to temat bardzo ciekawy i stosunkowo mało w Polsce popularny

Dziś nałożyłem kalki:

001gy.jpg

002na.jpg

003kju.jpg

Jutro spróbuję powalczyć z olejami i washem, zobaczymy co z tego wyjdzie

Jeśli macie jakieś sugestie lub uwagi to zapraszam do komentowania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zainteresowanie tematem marne, chyba wszyscy wolą Pantery i Tygrysy a szkoda bo brytyjskie pojazdy pancerne to temat bardzo ciekawy i stosunkowo mało w Polsce popularny

 

Ja oglądam, ale siedzę cicho

 

Podoba mi się ten "tanczek" w Twoim wykonaniu.

Żeś tą swoją relacją wywołał u mnie myśl: "a może sobie wreszcie Cromwell'a sprawić? "

 

Jedyne co mnie razi to film widoczny na niektórych kalkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś przegapiłem bazę ten połysk to ten spray ?

Ładnie wygląda z kalkami , zdrapki tez fajne , czekam na brudzing .

Cześć Mirku - tak, połysk to spray, w sumie całkiem niezły efekt można uzyskać tym wynalazkiem , ma tylko jedną wadę - szybko się kończy, praktycznie cały poszedł na tego Cromwella

Jeśli chodzi o brudzing to nie mam jeszcze pomysłu jak go wykonać bo kolor bazowy trochę za ciemny wyszedł i mało większych płaskich powierzchni, duże ilości błota też chyba do Normandii nie pasują

Krzychu-onisk - na kalki pójdą jeszcze ze dwie warstwy bezbarwnego więc film powinien zniknąć, na razie to dopiero prowizorka

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam wszystkich

Przedstawiam ciąg dalszy prac nad Cromwellem:

dsc1562s.jpg

dsc1563.jpg

dsc1564u.jpg

dsc1567i.jpg

dsc1568.jpg

dsc1569j.jpg

 

Model otrzymał wash, filtry i pigmenty. Ogólnie to nie jestem zadowolony z efektu jaki wyszedł

Co mi się nie podoba:

-kiepsko siadły kalki, pomimo użycia sporej ilości płynów Microscale

- model wyszedł zbyt ciemny pomimo mocnego rozjaśnienia bazy

-model wyszedł miejscami satynowy pomimo zastosowania matu firmy Gunze, muszę powiedzieć ,że mnie to denerwuje

-lepkie plamy po użyciu Pigment Fixera firmy MIG, które nie najlepiej wyglądają niestety

 

Napiszcie, co Wy sądzicie o modelu na tym etapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny warsztat! I to ciekawego pojazdu.

 

Model wygląda bardzo ładnie na tym etapie.

 

-kiepsko siadły kalki, pomimo użycia sporej ilości płynów Microscale

Te na przedniej płycie wyglądają ok. Te na tylnej płycie po prostu przykurz, zresztą i tak jest ona za czysta w porównaniu z dość zakurzonym podwoziem.

 

- model wyszedł zbyt ciemny pomimo mocnego rozjaśnienia bazy

Kwestia gustu. Mi się taki kolor podoba

 

Podobają mi się odpryski i całkiem przyjemnie wygląda wanna, choć brakuje mi troszkę grudek ziemi i faktury brudu.

Kolor kurzenia zostaje taki, czy jeszcze go będziesz modyfikował?

 

Pozdrowienia i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dobrze to wyglada. Świetnie przybrudzony . Osobiście już nic bym nie poprawiał w temacie brudzenia. Pomaluj go matem Vallejo Air. Modelik zacznie być wyrazny i te tylne kalki będą wyglądały lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.