Skocz do zawartości

Actros Black Edition (#3841) - relacja - Koniec budowy


Gość JarekS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Niedawno zanabyłem sobie Actrosa:

IMG_0028.jpg

 

Prace ruszyły 2 tygodnie temu, ale robota idzie bardzo powolnie, bo czasu mało, a wypraski też dają w kość - dużo szlifowania na składaniach formy, spasowanie średnie.

 

Obecnie gotowy jest silnik i pomalowana rama. Nadkola na ukończeniu (lampy się malują). W kolejce czekają przygotowane zbiorniki do malowania.

Model będzie składany "prosto z pudła" z malowaniem niemalże zgodnym z instrukcją - przewiduję jedynie drobne "fanaberie kolorystyczne" oraz pewne odstępstwa na szczegółach.

 

A oto dotychczasowy postęp prac:

- silnik:

IMG_0026.jpg

IMG_0027.jpg

IMG_0024.jpg

 

- pierdółki, których i tak nie widać:

IMG_0034.jpg

 

- rama:

IMG_0036.jpg

IMG_0037.jpg

IMG_0039.jpg

IMG_0041.jpg

 

Założyłem temat osobny, żeby nie zaśmiecać tematu KRUGER_MAN'owi, aktualizacje pewnie nie będą zbyt często, bo ciągle czasu mało i pewnie jeszcze z miesiąc będę dłubał przy tym Actrosie (albo i dłużej).

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

lepiej nie spiesz się bo jeszcze coś sknocisz

Nie zamierzam, nawet gdybym chciał, to nic nie "podgonię".

Pewnie i tak przed skończenie Actrosa zacznę cysternę. Nadkola do cysterny już się "formują" od 2 tygodni

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia wiem że pośpiech nie popłaca. ogólnie bardzo podoba mi sie twoje wykonanie. Nie żadnych takich błędów. czyste wykonanie, ładna kolorystyka. Czekamy na postęp w pracach. Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/Mam jeszcze takie pytanko gdzie i za ile go kupiłes bo tez bym chetnie kupił

ale potrzebuje 2x, wiec szukam jak najtaniej bo znalazłem juz 10zł róznice.

Ja kupuję modele w DeYgrek w Łaziskach (dawniej był w Mikołowie). Nie pamiętam dokładnie ile płaciłem, ale teraz mam zniżkę i płacę za ciągnik coś między 90 a 100zł. Odbieram osobiście, więc nie płacę za przesyłkę:

http://www.dy.pl/Handel/index.php?cPath=34_116_117&osCsid=3a5ababfeb0450c7e5a2e60deeac0399

Co ciekawe, biorę od nich modele, których nie ma tu w katalogu, bo oni mają hurtownię w Katowicach i znacznie więcej jest tam dostępne, więc do nich dzwonię albo pisze maila, a po 2-3 dniach (jeśli model jest w Katowicach), zapraszają mnie po odbiór.

 

Wczoraj w Jastrzębiu widziałem niebieskiego Actrosa, tego co skleja KRUGER_MAN, za 108zł, a czarnego mają za 95zł (ale nie wiem, czy na półce w sklepie, bo widziałem tylko niebieskiego):

http://www.skorpion-modelarski.pl/auta124italeri124-c-56_59_77_17.html?osCsid=64b2511b317fbf230252f36cfc81e51f

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Ci, idzie ta rama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ciepłe słowa.

Mam nadzieję, że podobnie pójdzie do końca, jednak brak czasu powoduje, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, zanim Actros doczeka się efektu końcowego.

Obecnie bardziej się poświęcam skończeniu kabiny do malowania (aerograf, spray'e). Problem w tym, że mieszkam w bloku, a malować mogę tylko w małej piwnicy, w której mam masę innych rzeczy. Drobinki farby nie mogą latać w powietrzu, więc zbudowałem kabinę do malowania (wielkości szafy jednodrzwiowej - 60x60x200cm) - z obiegiem powietrza. Pozostaje poskręcać i wymyśleć sposób na filtrację powietrza z przewodu wentylacyjnego. Prawdopodobnie strumień powietrza z kabiny, skieruję nad powierzchnię wody - liczę, że drobinki farby, cięższe od powietrza, będą wpadać do wody... To taki eksperyment, jak wyjdzie, zaprezentuję na Forum.

Takie małe OT, które sprawia, że modele są w tej chwili na drugim planie. A w zasadzie na trzecim, bo na pierwszym jest praca + obowiązki domowe.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no JarekS ja np. mam o tyle dobrze bo mieszkam można powiedziec na wsi więc ja nie mam problemu gdzie malowac- ide do garażu, rozwieszam folie wkoło i psyt psyt. Podziwiem cię za to że nie rezygnujesz i szukasz sposobu na to żeby jednak wszystko było dobrez. Myślę że wielu z ludzi poprostu by zrezygnowało i powiedziało- anie robie bo to durzo roboty, i nie można malowac w piwnicy. ~SZACUNECZEK DLA CIEBIE~

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez właśnie jestem w czasie sklejania Actrosia Inny model bo nie Black Edition, ale Actros 1854 (jest z resztą moja relacja). Podoba mi się twój silnik. Dużo w niego pracy włożyłeś i za to szacuneczek dla Ciebie !! Ja zaplanowałem troche inaczej silnik pomalować..zobaczycie sami niedługo Oczekuję dalszej relacji BYle by do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Cześć.

Czas na mały update.

Niestety model mi się idzie, ze względu na chroniczny brak czasu oraz przez nękające mnie takie oto przygody:

 

IMG_0051.jpg

 

IMG_0054.jpg

 

Dziwi mnie odchodząca farba przy zrywaniu taśmy maskującej, bo powierzchnia była oszlifowana i odtłuszczona. Może za mało zeszlifowana, bo plastik na tych elementach ma dość specyficzną fakturę - taka niby chropowatość.

 

Ale nie ważne, do ramy dorobiłem trochę zbiorniczków i błotniki:

 

IMG_0044.jpg

 

IMG_0048.jpg

 

IMG_0053.jpg

 

Dalsze prace nad ramą blokuje mi jeszcze zbiornik paliwa i tłumik, gdyż chrom nie wygląda jeszcze zadowalająco.

Zająłem się więc wnętrzem kabiny:

 

IMG_0060.jpg

 

IMG_0061.jpg

 

IMG_0062.jpg

 

IMG_0065.jpg

 

IMG_0066.jpg

 

IMG_0068.jpg

 

Elementy kabiny po sklejaniu mają pewne niedoróbki, nierówności, itp, ale są one w miejscach mało widocznych lub wogóle niewidocznych, więc nie przywiązuję do nich zbyt dużej wagi.

 

Dodatkowo przygotowałem kastę do malowania:

 

IMG_0069.jpg

 

IMG_0058.jpg

 

IMG_0056.jpg

 

W najbliższym czasnie mam zamiar dokończyć chromy i zamknąć ramę, później malować kastę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę ci się przyznać, że kolorystyka we wnętrzu kabiny jest wg mnie świetna Model jak narazie zdecydowanie na plus!!!

 

PS

Domuzyn, z tego co widze tu prawie wszystko jest z 1854

Dzięki.

Kolorystyka nie do końca zachowana w stosunku do instrukcji, ze względu na małe problemy ze zdobyciem farb w spray'u, ale jest zbliżona.

 

PS

Nie wiem, czy w 1854 jest ten sam kokpit, chyba też inaczej jest z osprzętem na ramie od tłumika do nadkola - u mnie wisi tylko rezerwa i nic więcej nie ma (widziałem jakieś wersje z małymi zbiorniczkami i jakąś skrzynką, które u mnie na wypraskach są pokazane jako nie używane). Oczywiście też inny grill, poza tym chyba nie ma różnic.

 

Pozdrawiam.

 

 

Wrzucam małą aktualizację:

Prace nad modelem idą bardzo powoli, bo i czasu mało i model sprawia problemy. Główną przeszkodą jest uzyskanie dobrego malowania - głębokiej czerni, bez żadych skaz, polerki, itd. Farbę też pozostawiam do utwardzenia na minimum tydzień. Każdy element muszę malować po kilkarazy, zanim uzyskam zamierzony efekt.

Poniżej stan prac na dziś. Zdecydowałem się na mały "tuning", ale niestety chromy wychodzą, jak wychodzą (Dupli Color Efekt Chromu). Elementy kabiny, zderzak, nie są jeszcze poklejone, są na sucho przypasowane. Model jest bardzo ciężko sfotografować, ze względu na tą głęboką czerń - przydałoby się światło dzienne, ale na razie nie mam takiej możliwości (wychodzę do pracy po ciemku i wracam też po ciemku - może przez weekend coś się uda).

 

IMG_0110.jpg

 

IMG_0116.jpg

 

IMG_0117.jpg

 

IMG_0118.jpg

 

Do skończenia zostaje rama - zbiornik paliwa, tłumik i osłony; owiewka jeszcze raz do malowania, kilka drobiazgów (np lusterka) no i posklejać wszystko ze sobą.

Oczywiście pewne błędy i niedoskonałości są, ale to mój drugi model ciągnika z malowaniem, a pierwszy z malowaniem całości (z ramą włącznie).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Widzę, że prace zbliżają się ku końcowi. Ja nadal jestem na etapie układania drutów w ramie:( Dlaczego obejmy na zbiornikach pomalowałeś na srebrno, z tego, co wiem to jest to malowane na kolor ramy? Halogeny na dachu wygladaja świetnie. Tylko siatka na atrapie chłodnicy i zderzaku jakaś taka jasna? Malowałeś ja czymś? Wydaje mi się ze moja jest ciemna.

Pozdrawiam. Voseba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego obejmy na zbiornikach pomalowałeś na srebrno, z tego, co wiem to jest to malowane na kolor ramy? Halogeny na dachu wygladaja świetnie. Tylko siatka na atrapie chłodnicy i zderzaku jakaś taka jasna? Malowałeś ja czymś? Wydaje mi się ze moja jest ciemna.

Pozdrawiam. Voseba

Wiesz, ja nie trzymam się ściśle malowania oryginalnego czy też prawdziwej ciężarówki - robię po prostu, jak mi się podoba.

Siatka u mnie też jest malowana szarą farbą - ona w rzeczywistości u mnie jest trochę ciemniejsza niż wyszła na fotach, ale i tak jaśniejsza niż w oryginale - w oryginale też jest szara, a nie czarna, jak w modelu.

Podstawę do halogenów modelowałem sam (nad zapalniczką) i robiłem ją z osłony przedniej (orurowania) z Truck Accesories. Dolną rurę też, choć będę ją jeszcze musiał podnieść trochę wyżej, żeby była bliżej zderzaka.

Ja ogólnie wzoruję sie na takim egzemplarzu, choć oczywiście takiego malowania nie zrobię:

 

BlackActros.jpg

 

Pozdrowienia

 

 

Jak dla mie modelik wyglada super. Nie ma sie do czego przyczpeic, no moze do tych nadkoli, bo dla mnie jakos tak dziwnie wygladaja. Silniczek I klasa....

Przód, czy tył?

Bo przód jeszcze nie jest dopasowywany - przyjdą osłony, kabina, zderzak będą dopieszczone.

A tył tej po prostu w czarnym macie, tylko muszę pofotografować w świetle dziennym - zupełnie inaczej to wychodzi.

Dzięki i pozdrawiam.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bomba!! Super ci wychodzi!! Czerń śliczna jest!!

A mam pytani!! siatka na gril była w tym kolorze czy też malowałeś??

Dzięki.

Siatka jest malowana farbą podkładową w sprayu Dupli Color z OBI - akurat taki kolor chciałem. Z malowaniem siatki nie ma najmniejszego problemu.

Malowałem siatkę w całości, dopiero potem wycinałem.

Na pudełku modelu jest fotka sklejonego Actrosa z siatką czarną - według mnie ładniej to wygląda, jeśli siatka jest jak w oryginalnym aucie.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego model wygląda wg mie pierwsza klasa Nie mam żadnych uwag, a na wieść o tym że rurki (tą od halogenów i dolną) sam modelowałeś to opadły mi ręce

 

Jedyne co mi trochę przeszkadza zarówno u Ciebie jak w oryginale, że ta kalka "blackedition" jest zasłonięta przez halogeny, a nie np poniżej nich. Ale to taki szczegół, w sumie nie istotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego model wygląda wg mie pierwsza klasa Nie mam żadnych uwag, a na wieść o tym że rurki (tą od halogenów i dolną) sam modelowałeś to opadły mi ręce

 

Jedyne co mi trochę przeszkadza zarówno u Ciebie jak w oryginale, że ta kalka "blackedition" jest zasłonięta przez halogeny, a nie np poniżej nich. Ale to taki szczegół, w sumie nie istotny.

Dzięki.

Myślałem, co z tą kalką zrobić, bo faktycznie, zasłonięta, a jest fajna. Ale poniżej nie wejdzie, bo zaraz zaczyna się osłona przeciwsłoneczna (jeszcze nie zrobiona), więc nie było jej gdzie dać. Na samej osłonie jest pasek aluminiowy.

Rurki będą też pod osłonami bocznymi, ale trochę inne niż na focie prawdziwego auta.

Ta rura na halogeny wyszła za drugim podejściem - pierwsza była próbna i trochę źle się powyginała. Ale druga już wyszła, jak oczekiwałem

Z dolnej jestem średnio zadowolony, ale nie będę chyba już przy niej grzebał.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanko super , wogule dokładnosc malowania perfekt .

Dzięki.

Lekko nie jest. Czerń musi wyjść od razu, bez polerki...

na razie zrobiłem małą przymiarkę z lusterkami, dokleiłem zderzak, podniosłem nieco dolne orurowanie pod zderzakiem i dokleiłem tłumik.

Walczę jeszcze ze zbiornikiem paliwa (i rama będzie gotowa), boczne osłony (jedna do porawki, w drugiej utwrdza się farba), owiewki górne (utwardzają się) i wszystko posklejać do kupy (do kabiny jeszcze nic nie jest przyklejone). Jeszcze trochę pracy przede mną.

Kilka fotek:

 

IMG_0119.jpg

 

IMG_0120.jpg

 

IMG_0122.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.