Skocz do zawartości

[in box] Nowość Revell U-Boot typ VIIC 1/144


kamil zoszak

Rekomendowane odpowiedzi

Witojcie Witojcie

Dokonałem ostatnio zakupu modelu wymienionego w temacie... Zauważyłem go w sklepie i bez namysłu wyciągnąłem pieniądze przeznaczone na inne rzeczy niż akurat w tej chwili model... Potrzeba była jednak wyższa i nie mogłem się oprzeć... Zobaczyłem wypraski i od razu wiedziałem... SKUBAŃCU będziesz MÓJ

Ale do rzeczy... Model sam w sobie jest według mnie przeskalowaną "siódemką" ze skali 1:72 do 1:144...

 

Tak wygląda pudło

th_1001.jpg

 

W pudle znajdują się dwie połówki kadłuba i trzy wypraski. Instrukcja jest bardzo przejrzysta i czytelna... Jest 6 Schematów malowania

th_1007-1.jpg

 

th_1010-1.jpg

th_1015.jpg

 

Szczegóły kadłuba

th_1011-1.jpg

th_1012-1.jpg

 

Kiosk jest dość zdetalizowany jak na tą skalę...

th_1019.jpg

widać nawet drewnianą lamperię

th_1020.jpg

 

A teraz rzut oka na detale pokładu...

th_1027.jpg

th_1030-1.jpg

 

W modelu można dodatkowo wykonać ruchome peryskopy (góra-dół, lewo-prawo), ruchome działo wraz z podstawą oraz ruchome śruby napędowe. (szał)

 

 

P.S. Szczerze mówiąc to zabrałem się od razu za niego i jestem w pełni zadowolony z zakupu. Model pokazuje nam takie lekkie niedoróbki do jakich Revell zdążył nas już przyzwyczaić... Lekkie szlify nadlewek i delikatne pasowanie... Ale model jest wart tego by K A Ż D Y mógł się nim nacieszyć w trakcie pracy. Ja się zabieram z powrotem do DZIAŁAŃSKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuuu, jak ja bym chciał zrobić U-boota... Toć na tym można zrobić takie fajne wyraźne cieniowanie... Aż się prosi o zacieki. Powodzenia w budowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj KRUCA Panowie Kruca.... Zabiorę się za niego i to z kopyta... W święta nie będę ŻARŁ tylko się w kleju babrał... Już połówki kadłuba w komplecie... Chcę go jeszcze dociążyć by zrobić go pływającego (atrapę)... Relacja-NIEDŁUGO

 

P.S. A i jeszcze nie napisałem że są do wykonania Dwie wersje. Wczesna ( z przecinakiem sieci zagrodowych) i późna ( bez niego). Malowanie będzie przedstawiało jedynego słusznego UBoota U-96

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Również zaopatrzyłem się w ten model

 

Jeżeli autor in boxa nie będzie miał nic przeciwko to dorzucę coś od siebie

 

Model posiada podobne ramki co omawiany przeze mnie U-boot typu VIID. W związku z tym posiada te same niedociągnięcia:

- bardzo uproszczone działo 88 mm

- poręcze na kiosku odlane razem z kioskiem

- brak charakterystycznych poronieni na pokładzie wokół działka 88 mm.

 

Producent przewidział możliwość zbudowania jednego z pięciu U-botów, zarówno wczesnej wersji jak i po wprowadzonych zmianach. Jednak jakie zmiany dotyczą poszczególnych jednostek z instrukcji się nie dowiemy stąd postanowiłem się trochę rozpisać na ten temat ponieważ nie trudno w tym przypadku o błąd.

W odróżnieniu od VIID są inne opisy poszczególnych jednostek w instrukcji.

Zamiast flotylli, bazy i roku, obszar działania i lata występowania na danym obszarze:

 

- U-96 Atlantyk 1940-1943 a w zasadzie tylko do 1942 roku. (9 Flotylla Brest)

 

Model opwinien posiadać tzw. stewę standardową czyli kąt dziobu w stosunku do poziomu morza jest zgodny z modelem. Powinien posiadać również przecinak sieci (cz.81,82,83). Na kiosku tuż przy wejściu na platformę powinna znajdować się kratka wentylacji. Trzeba zatem zamiast cz. 91/92 zamontować cz.87/86, nie skracać cz. 93,63 i nie montować anteny sztabowej cz. 94,95,96.

 

- U-201 Atlantyk 1941-1942 (1 Flotylla Brest)

Okręt zawiera tzw. stewę atlantycką przebudowaną podczas modernizacji. Brak przecinaka sieci. Kąt dziobu pozostaje bez zmian.

Ta wersja posiada kiosk po modernizacji (cz.92/92 zamiast 87/86), zamontowaną antenę sztabową z lewej strony kiosku.

 

-U-204 Morze Śródziemne 1941 (1 Flotylla Brest)

(Tak jak U-201)

 

-U-251 Północny Atlantyk 1941-1942 (6 Flotylla Danzig)

(Tak jak U-201)

 

-U-617 Morze Śródziemne 1942-1943 (7 Flotylla St. Nazaire do 30.11.1942 i 29 Flotylla La Specia od 1.12.1942)

 

W tym przypadku okręt posiada Stewę atlantycką wybudowaną w stoczni. Ma odrobinę większy kąt natarcia dziobu od stewy standardowej i po modernizacji. Chcący wykonać ten model muszą przedłużyć pokład w stronę dziobu o 3 mm i wyrównać to z istniejącą stewą w modelu. Koniec dorobionej stewy ma się łączyć z fabrycznym kadłubem modelu na wysokości dolnej krawędzi górnych pokryw aparatów torpedowych. Podczas budowy najlepiej zajrzeć do książki: "Ubooty typu VII geneza, opis konstrukcji, budowa" Przemysław Federowicz, jest tam dokładny rysunek przedstawiający różnicę w stewach kadłuba (str. 34).

Kiosk okrętu pozostaje tak jak w U-201

 

Mam nadzieję że to się komuś przyda. Model ogólnie jest piękny i szkoda by było go "skopać" w tak głupi sposób.

 

 

EDIT:

Zapomniałem jeszcze o osłonie przed wiatrem i wodą na kiosku (cz. 90/93)

Do U-96 należy zamontować cz. 90 na pozostałych okrętach należy zamontować przedłużaną osłonę cz. 93.

Dla tych co chcą odtworzyć U-96 z okresu do końca roku 1940 powinni nie przyklejać osłony przed wiatrem. (W oryginale montowana od początku 1941 ponieważ stara wersja nie zdawała egzaminu na Atlantyku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ja go zakupiłem po dość okazyjnej cenie 65 zł wraz z wysyłką... NAwet jakbyś miał ten model kupić w cenie 80 zł to i tak ŚMIEM twierdzić że model będzie wart tej ceny... Ma parę merytorycznych błędów dla wprawnego podwodniaka (uboociaka) zaraz do wychwycenia i do delikatnego poprawienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Miałbym wielka prosbe, bo wlasnie kupilem ten model i okazalo sie, ze w srodku nie ma kalkomanii. wiec gdyby komus zbywała [przynajmniej dla jednej wersji] to chetnie bym handlował

Acha, nie ukrywam, że najbardziej by mi odpowiadała wersja dla U-96 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.