Skocz do zawartości

"OSY"i "TARANTULE"; Dragon; 1:700.


PrzemekW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

flynavy napisał:

"Może mam lekko wypaczone spojrzenie na sprawe z powodu mojej miłości Very Happy do okrętów byłego ZSRR, i dlatego nowości mnie nie zadawalają. A propos OSY starałem sie znależć stary zestaw Dragona z Osą I w 1:700 - bezskutecznie Crying or Very sad".

 

Mówisz - MASZ !!! .

 

Przy okazji - to moja pierwsza próba „in-box’a” na tym forum.

Kiedyś od kolegi dostałem (drogą wymiany) stary zestaw Dragona z miniaturami małych okrętów rakietowych typów OSA i TARANTULA. Dodatkowo zestaw zawierał miniaturę(y) śmigłowca MH-6 oraz czegoś pod nazwą „Iranian Gun Boat” (chyba to była jakaś łódź patrolowa, bo na kanonierkę to wygląda ciut za mała).

Nr katalogowy zestawu: 7013.

Nazwa zestawu: „Soviet Guided Missile Crafts”.

 

Obrazek na pudełku:

pudelkom.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Jak już wspomniałem, główną zawartością typowego dla 700-ki pudełka, są małe okręty rakietowe typów OSA i Tarantula. Ten konkretny zestaw dotarł do mnie już chyba z rąk trzecich bądź czwartych. Któryś z poprzednich właścicieli pozwolił sobie powycinać części z ramek. Wszystkie elementy, które dostałem, były w foliowych woreczkach (tzw. „dilerkach”).

W związku z tym niestety dostałem niekompletny zestaw. Brak kalkomanii. Nie mam irańskiej kanonierki (czy łodzi patrolowej), a może nawet dwóch. Jest tylko jeden śmigłowiec. Z tych części, które posiadam, można wykonać jedną OSĘ I i jedną OSĘ II. Myślę, że zestaw umożliwiał zbudowanie dwóch jednostek każdej odmiany (i tu pytanie dla spostrzegawczych: Dlaczego tak mam prawo podejrzewać?). Identyczną sytuację mam z Tarantulami. Mogę wykonać jedną jako Tarantula I i jedną jako Tarantula II.

 

Instrukcja sklejania (malowania):

instr-am.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

instr-bm.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Pora na elementy OS:

Kadłuby:

Osa-kadlubm.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Wyrzutnie rakiet:

OSA I:

Osa-wyrzIm.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

OSA II:

Osa-wyrzIIm.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Artyleria (niestety, niekompletna):

Osa-artm.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Maszty, radary:

Osa-masztm.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Pora na elementy TARANTUL:

Kadłuby:

Tar-kadlubm.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Wyrzutnie rakiet:

Tar-wyrzm.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Artyleria:

Tar-artm.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Maszty, radary:

Tar-masztm.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Na dokładkę zdjęcia śmigłowca MH-6:

MH-6m.jpg

tu kliknij żeby zobaczyć większe zdjęcie

 

Jak widać powyżej, w skali 1:700, są to prawdziwe „maluszki”. Nie potrafię w tym momencie określić, na ile są dokładne. Po prostu jeszcze nie porównywałem ich ze zdjęciami, czy też rysunkami prawdziwych jednostek (a może Ktoś już to zrobił?). Brakuje wielu detali nadbudówek („drzwi”, „okien”, „schodów” czy też „drabin”). Na pokładach są za to imitacje niskich relingów, jakich nie było chyba na tych jednostkach (prędzej na kutrach torpedowych). Brak imitacji kotwic, czy wylotów gazów z turbin na Tarantulach.

A tak przy okazji: czy ktoś ma dostęp do zestawu Nr 7012: „Soviet Nanuchka Class Missile Corvettes”?

 

Na razie to tyle.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna rzecz

 

oraz czegoś pod nazwą „Iranian Gun Boat” (chyba to była jakaś łódź patrolowa, bo na kanonierkę to wygląda ciut za mała).
- no w drugiej polowie lat 80-tych to dosc glosny temat byl. Iran staral sie blokowac tranzyt ropy z Iraku przez ciesnine Ormuz. Uzywali do tego m.in. uzbrojonych, szybkich lodzi motorowych z ktorych Straznicy Rewolucji grzali do tankowcow. Naturalnie US Navy & inne Navy staraly sie je tam wylapywac do czego uzywano rowniez smiglowcow.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy in-box, i pożądany zestaw, mam cichą nadzeję że na fali wznowień pod postacią Premium Edtion, Dragon wypuści także i ten zestaw najlepiej z nowymi ramkami

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Przemek lubi katować ludzi. Ja tu szukam tego zestawu wszędzie gdzie sie da, a tu jest taki zestawik kilkanaście kilometrów od mojego miejsca zamieszkania.

 

Mam nadzieję, że "ciche nadzieje" kol. Jędrka się spełnią. Inaczej będę zmuszony udać się z walizką pieniędzy do Redy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.