Skocz do zawartości

SSBN TYPHOON (Revell 1/400 *Typhoon* Class)


Wallace

Rekomendowane odpowiedzi

PROLOG :

Absolutna Mega-Premiera, większa niż poniedziałkowy hit Polszmatu... Co ja się będę rozpisywać. Najwspanialsze cudo, jakie (nie)widziały moje oczy.... Kto nie wie, niech obejrzy "Polowanie Na Czerwony Październik" . Model robiony pod szczególną presją - prezent urodzinowy od pewnej Młodej Damy . Planuję tradycyjne wykonanie, bez dodatków.

...

...

...

Wg. producenta, model będzie miał prawie 42 cm, tak więc karton jest dość pokaźny (jak na tę skalę) :

d2aaf6d63479fbbbm.jpg

...

Wnętrze to jedynie dwie ramki elementów. Może tylko 29 elementów, ale za to jakie! Pomijam wykonanie, ale wielkość :

d0a3f51596f79799m.jpg 4f9762f36fd29d67m.jpg

...

Instrukcja prosta, producent zadbał jednak o kilka ciekawych informacji, jak rys historyczny czy kolejność procedur :

388e798f11c3699cm.jpg aafb0d767a55ad87m.jpg 9059b84e86191bf4m.jpg 5869d8cf98109547m.jpg 1255cec661ad8490m.jpg

40bfb28a5b4d45a8m.jpg eb86828cec7d8809m.jpg 5ca384ec8501ddd8m.jpg

...

Na deser kalka :

4a0eb2e9859672e8m.jpg

...

Niedługo pierwsze meldunki ze stoczni.

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza bryla niewiele ma ten model wspolnego z orginalem. U mnie stoi juz dawno gotowy i robilem go prosto z pudla i to tylko z samej ciekawosci. Na poprawki szkoda czasu. Pewnie po zapoznaniu sie z dokumentacja orginalu pojdziesz ta sama droga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładny in-box

i mam nadzieję relacja będzie równie ciekawa jak poprzednia

In-Box jak In-Box, nic specjalnego, ale dzięki . Co do relacji, mam nadzieję, że sprostam (teraz już podwójnej) presji

...

Poza bryłą niewiele ma ten model wspólnego z oryginałem. Na poprawki szkoda czasu. Pewnie po zapoznaniu sie z dokumentacja oryginału, pójdziesz ta sama droga
U mnie na sterze jest wytłoczone 1989, więc może to jest jakieś wytłumaczenie na Twoje zarzuty. Model będzie robiony z pudła, analogicznie jak Akuła.

...

Aha, będę malować Humbrolami (niestety nie wiem, jak się zachowają w związku z Nitrem, więc "na próbę" pomaluję podstawkę). Ponadto zrobiłem nową..."lakiernie" - czyli jeszcze większy, ofoliowany z jednej strony, karton

...

A więc (nie zaczyna się zdania od A WIĘC), zaczynamy

...

Przygotowałem górną część kadłuba, dokleiłem "skrzydła" i otworzyłem wyrzutnie rakiet (balistycznych?). O standardowym szlifowaniu nawet nie będę wspominać. Przeraża mnie tylko fakt, że okręt ma powierzchnie jakby z cegiełek, więc JAK TO SKLEIĆ, żeby nie trzeba było szpachlować - obawiam się, że szlifowanie szpachli na łączeniu może zetrzeć tą "cegiełkową" powierzchnię - i tu pytanie do Okonka - JAK TO ZROBIĆ? :

edd66008ba51438dm.jpg 1b1f7e1ca875d145m.jpg e0e3c47beb68a19fm.jpg

...

...

...

Kolejny kłopot to kiosk. Niestety nie da się skleić jego części, a potem dokleić anteny. Anteny idą "wewnątrz", więc trzeba było wszystko kleić od razu. No więc nie mam jak inaczej z tego wybrnąć, jak tylko najpierw pomalować przyklejone już anteny, a potem okleić taśmą maskującą (względnie jakąś folią, żeby nie oderwać farby, aczkolwiek nie wydaje mi się, żeby taśma maskująca miała takie destrukcyjne właściwości). I dopiero wtedy przykleić kiosk do okrętu. Dlaczego dopiero wtedy? Bo chyba łatwiej malować anteny trzymając tylko kiosk w ręce, a nie cały kadłub . I znowu ten sam problem ze szpachlowaniem, więc dla bezpieczeństwa, poszpachlowałem tylko te "gładkie" łączenia :

63f304dbf774f19dm.jpg ad9d30987e9176e8m.jpg

...

...

...

Jako, że otworzyłem pokrywy rakiet, to trzeba to jakoś pomalować. a że dostęp do oklejania będzie ciężki, to planuję to zrobić tak - najpierw pomaluję głowice na biało (dziś pierwsze warstwy, jutro kolejne i ostatnie) , następnie okleję je i prysnę całość elementu na szaro. Potem podkleję owy element do kadłuba i zakleję ponownie głowice, gdy będę malować już cały okręt :

cc0e4058c76e9edbm.jpg

...

...

...

A to wszystko po to, żeby to wyglądało mniej więcej tak (no, użyjcie wyobraźni ) :

020015da887dc486m.jpg 6fe080caeeac82bam.jpg

...

...

Jeśli się dowiem jak, to chciałbym "pobrudzić" okręt, mniej więcej tak:

http://www.modellversium.de/galerie/22-schiffe-militaer-modern/1590-russisches-u-boot-ssbn-typhoon-klasse.html

...

...

...

to na razie tyle, pora na zasłużone

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę dołożę Tobie tej presji, gdyż bacznie przyjrzę się Twojemu warsztatowi, po czym porównam z warsztatem Okonka i wyciągnę odpowiednie wnioski. ;) A wszystko to dlatego, iż po kolejnym już obejrzeniu filmu "The Hunt for Red October" nabrałem wielkiej ochoty na zbudowanie Typhoona.

Btw właśnie chyba Okonek zaraził mnie do obejrzenia tego filmu po raz drugi i trzeci i..., bo umieścił gdzieś na forum mp3 z hymnem rosyjskiej marynarki wojennej (z tego filmu).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że szlifowanie szpachli na łączeniu może zetrzeć tą "cegiełkową" powierzchnię

aby zbyt wiele nie zaszpachlować możesz zabezpieczyć część powierzchni taśmą maskującą, natomiast do odtworzenia takich linii możesz wykorzystać igłę i kawałek blaszki wzdłuż której po przyłożeniu do kadłuba będziesz powadził igłę

 

Jędrek

ps. ta "cegiełkowa" powierzchnia to imitacja okładziny kadłuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę dołożę Tobie tej presji, gdyż bacznie przyjrzę się Twojemu warsztatowi, po czym porównam z warsztatem Okonka i wyciągnę odpowiednie wnioski. ;)
Ale obawiam się, że Okonek nic w tym temacie nie pokazał (poza In-Box'em Archangielska).

...

A wszystko to dlatego, iż po kolejnym już obejrzeniu filmu "The Hunt for Red October" nabrałem wielkiej ochoty na zbudowanie Typhoona.
To ja proponuję deser : http://youtube.com/watch?v=yD027pfA3Vc . Swoją droga nawet nie wiesz, jak ciężko znaleźć Typhoona w 1/350 .

...

...

...

aby zbyt wiele nie zaszpachlować możesz zabezpieczyć część powierzchni taśmą maskującą, natomiast do odtworzenia takich linii możesz wykorzystać igłę i kawałek blaszki wzdłuż której po przyłożeniu do kadłuba będziesz powadził igłę
Jak powiedział, tak zrobił .

...

ps. ta "cegiełkowa" powierzchnia to imitacja okładziny kadłuba
Przecież wiem .

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey fajnie by wyglądało jakbyś zbudował suchy dok ( taki jak na filmie ) i umieścił tam tego kolosa.
Zamiast tego myślałem o dość szczelnym sklejeniu i zaszpachlowaniu, a następnie umieszczeniu go w Aquarium (kolega ma taką wodę barwioną trochę na niebiesko i niebieskie tło)

...

...

Niewiele tego, ale coś wrzucę.

(Prawie) zaszpachlowany i zeszlifowany kiosk - oklejony zgodnie z zaleceniami Jędrka :

adfcd67f6494a727m.jpg 1e23ddf7eb7d7346m.jpg 44ab1b1b8b744170m.jpg 2c25e729cadef515m.jpg

...

...

...

Jedna część steru zaszpachlowana i schnie, druga czeka na tę pierwszą - również będzie zaszpachlowana :

e29e297d9ed4d25dm.jpg 2757deb1cd8d4528m.jpg a6e1cbbd87069fc1m.jpg

...

...

...

Kadłub - w jednym miejscu nałożyłem szpachlę - dosłownie kosmetyka :

37f64f8133e71fedm.jpg

...

...

Mam nadzieję jutro mieć przygotowany do malowania kiosk i ster. Dodatkowo w planie pomalowanie elementu zawierającego głowice rakiet.

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś bardzo dawno temu pokazałem ale nawet nie pamiętam w jakim temacie
Obawiam się, że nie znalazłem relacji z budowy, tylko samo zdjęcie w jednej z Twoich galerii.

...

Bez zbędnego przedłużania, świeża porcja "newsów" ze stoczni.

Zaszpachlowane i zeszlifowane coś - nie znam profesjonalnej nazwy. Udało się zachować tę część ruchomą :

02b8f287f2bd071em.jpg 94941f32ec85b45dm.jpg f37e44ee802eb1d9m.jpg

...

...

...

Przygotowany do malowania ster, również z ruchomymi elementami. I tu pozwolę sobie na małą dygresję - w zestawie są niepotrzebne elementy, a ponieważ i tak się przymierzam do Typhoona w 1/350 (najprawdopodobniej Archangielsk Allanger'a), to pozwolę sobie na stylizację a la "Czerwony Październik" - http://www.fantastic-plastic.com/RED%20OCTOBER%20PAGE.htm - dla zróżnicowania powstającej kolekcji:

...

bc20b5ae312d4cf5m.jpg 0afa333218a07298m.jpg 3f6a9b40333b6658m.jpg

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień, prace posuwają się mozolnie naprzód. Niewiele tego, ale zawsze coś. Większość elementów zaszpachlowana schnie sobie ładnie. Niektóre nawet zeszlifowane. Zresztą, co ja się będę rozpisywać :

696ec0bc07b14ca2m.jpg cb3623d7472eb758m.jpg 75fa3ee6b73cfdb4m.jpg d3181c5cb1f44d19m.jpg

4a4d533af9ccd2f6m.jpg 4ae9f49f59fbac40m.jpg fb008f2b954635a3m.jpg 599f43e7e0292bf4m.jpg

...

nieubłaganie zbliżam się do etapu, kiedy żarty się kończą i trzeba będzie się wykazać. A przecież parcie na efekt mam... (nie mylić z zaparciem na szkło...) .

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na ustrojstwa na kiosku to: drugie od lewej tak jakby miało zapadnięcia tworzywa i wymagało szpachlowania, czwarte wygląda na nie ogradowane do końca i widać szef po łączeniu formy

 

a tak w ogóle to cieszę, że prace posuwają się do przodu i kibicuję dalej

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na ustrojstwa na kiosku to: drugie od lewej tak jakby miało zapadnięcia tworzywa i wymagało szpachlowania
Hehe, nic nie umknie Twojej uwadze . Zapadniecie jest - już zaszpachlowane i schnie do szlifierki - sądzę, że to uszkodzenie powstałe w wyniku transportu - model szedł aż zza granicy

...

czwarte wygląda na nieogradowane do końca i widać szef po łączeniu formy
Nie mam pojęcia co to znaczy - szew faktycznie minimalny - też zeszlifowałem.

...

a tak w ogóle to cieszę, że prace posuwają się do przodu i kibicuję dalej
No właśnie, nie jest to jakieś zastraszające tempo, ale ważne, że do przodu. Dziś niewiele zrobiłem - ciężki tydzień daje się we znaki - trochę poszpachlowałem, tu i ówdzie oszlifowałem. Mam nadzieję, że jutro już wszystko będzie gotowe do łączenia i malowania.

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Przerwa, przerwą - i po przerwie.

...

Generalnie z braku czasu prace posuwają się powolnie, grunt jednak, że się posuwają Zeszlifowałem podstawkę. Zaszpachlowany i zeszlifowany ster został przyjkejony i zaszpachlowany do dolnej części kadłuba. Ponadto zeszlifowałem szpachlę w okolicach otwartych włazów rakietowych.

892e843f41c915f6m.jpg fe80a2602318cacfm.jpg 9ec31a56cd56b194m.jpg 4ed1ff27fe3fd113m.jpg 7511aea41839bc1am.jpg 9fba5aa23e471a72m.jpg

...

Chyba przegrałem walkę z anteną, dodatkowo nie będę montował na niej jednego dodatku - nie dopatrzyłem się go na zdjęciach Typhoona.

09403d986d53081cm.jpg

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
dziwnie wygląda z tym "tunigowanym" sterem
Ależ Ci ciężko dogodzić . Jak wspomniałem, po pierwsze stylizacja na - http://www.fantastic-plastic.com/RED%20OCTOBER%20PAGE.htm , po drugie, chce żeby był inny od "Archangielska" do którego zakupu się przymierzam.

...

może warto się pokusić o totalne s-f i walnąć jakieś ciekawe malowanie?
Malowanie będzie bez zmian - wg. instrukcji Revell'a. Choć z drugiej strony kusi mnie niezmiernie BABY-PINK ::haha: .

...

Więcej zrozumienia, mniej krytyki poproszę

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam zaraz krytyka... luźna impresja jak poszedłeś w s-f to można popuścić dalej wodze fantazji, Baby-Pink - czemu by nie, lubię dobre pomysły

 

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam zaraz krytyka... luźna impresja
Spoko, ja przecież nie mam nic przeciwko konstruktywnej krytyce, tym bardziej, że nie jestem jakimś tam zawodowcem-maniakiem. Ot tak się relaksuje przy plastiku i każdej rady słucham - aczkolwiek potrafię też bronić własnego dzieła .

...

Baby-Pink - czemu by nie, lubię dobre pomysły
Dostałby 10 pkt. za oryginalność . A tak poważnie, to jak wspomniałem - chcę rozróżnić z Archangielskiem, więc jak mam możliwość, to urozmaicam Poza tym, czy ten dodatkowy element aż tak w oczy kole ?

...

Dziś kolejny leniwy dzień w stoczni. Mało czasu, jeszcze mniej siły, więc zapału wystarczyło tylko na kosmetykę. Pomalowałem od spodu włazy wyrzutni oraz podstawkę wyrzutni. Potem skleiłem te elementy. Taśmę przykrywającą białe głowice rakiet zdejmę po pomalowaniu całości :

05ea4630394a8a03m.jpg + 1936c39f68b38fc8m.jpg = 0a58678ee2920355m.jpg

...

PS - jestem zadowolony, bo "znalazłem" odpowiednią odległość trzymania aerografu od elementu, przez co nie osiada kurz na malowanym kawałku Może tego tak na zdjęciach nie widać (choć, jakby się tak w drugie wpatrzeć...) - ale wierzcie mi - postęp jest baaardzo widoczny

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Bunt krwawo stłumiony, tak więc roboty w stoczni ruszają dalej.

...

Od jakiegoś czasu zawsze mi coś wypada, więc niestety prace posuwają się bardzo powoli. Pomalowałem wstępnie podstawkę. Dlaczego wstępnie ?, bo po pierwsze, w 3 miejscach osiadły pyłki kurzu i trzeba będzie zeszlifować i na nowo pomalować, a po drugie - nie wszystko ładnie i równo pokryło. Tak więc to, co widać poniżej, nie jest wersją ostateczną. Poza tym pomalowałem kawałki anten na złoto. Tu będzie sporo zabawy, oklejania - bo w założeniu mają one być trójkolorowe ( wraz z czernią i srebrem ) :

e953703ee2d5e55dm.jpg bfcad6660243092cm.jpg

...

Jeśli chodzi o kolor złoty, to pozwolę sobie na małą dygresję, bo wykańcza mnie on psychicznie. Nie dość, że bardzo ciężko się po nim zmywa aerograf, to bardzo, bardzo źle mi się nakłada. Nie wiem, może robię coś źle, ale jeszcze w początkowej fazie, jest ok, ale po chwili farba nakłada się wraz z jakimiś "opiłkami". Nie jest to kurz - kładąc inne kolory, to zjawisko nie występuje. Dobrze to widać na ostatnim zdjęciu - górna część śruby pomalowana jest normalnie, ale dolna... Nie wiem co mam robić . Pomóżcie, bo to już jest 3-ci raz jak nakładam. Anteny jeszcze wyszły ładnie, ale w momencie jak zacząłem robić śruby :

0c51a0b0959afa4bm.jpg f02e636af5a841fem.jpg

...

I tak już 3-ci raz maluję, szlifuję, znowu maluję

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

farba złota przynajmniej dla mnie zaliczała się zawsze do tych "trudnych"

zazwyczaj radziłem sobie gruntując element żółtym, jasnym brązem, piaskowym w zależności co było pod ręką

natomiast tego typu detale zazwyczaj maluję pędzlem i nie miałem okazji malować nią aerografem

bo w założeniu mają one być trójkolorowe

ale chyba nie wszystkie?

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Napisano (edytowane)

!!! ŻYJĘ !!!

...

Dawno mnie nie było i - przyznaję - zakurzyłem trochę stocznię. Robotnicy dostali wolne, ale po odpoczynku prace ruszyły pełną parą. W pierwszej kolejności, zabrałem się za anteny. Chciałem je najpierw pomalować, a potem przykleić cały kiosk do kadłuba ( lepiej się dociska i nie trzeba było kłaść szpachli ).

ale chyba nie wszystkie?
Malowałem, w oparciu nie o foto Okonka, ale bazując na tym : http://img.photobucket.com/albums/v240/asto/op/941-10.jpg

Mam nadzieję, że nie wyszło to aż tak kiepsko. Dużo krwi napsułem sobie przy oklejaniu anten, a o to efekty :

a14f11687b64171em.jpg a3749a5ec639cb92m.jpg

...

...

...

farba złota przynajmniej dla mnie zaliczała się zawsze do tych "trudnych"
Widać to dobrze na śrubach, gdzie farba nie jest idealnie pokryta. Ale malowałem już to tyle razy, że nie mam więcej sił poprawiać i poprawiać.

...

natomiast tego typu detale zazwyczaj maluję pędzlem i nie miałem okazji malować nią aerografem
Ja malowałem aerkiem i za każdym razem jest mniej lub więcej farfocli. I bynajmniej nie jest to kurz albo pyłki. Dziwna sprawa, bo to występuje tylko przy tym kolorze, inne się kładą bardzo ładnie. Musiałem się poddać, bo ciągle malowanie, a potem zeszlifowywanie, źle by się dla śrub skończyło. Zostawiłem więc to tak :

aa4b44004a0251dbm.jpg

...

...

...

Potem przyszedł czas na podklejenie wspomnianego kiosku do kadłuba, a potem sklejenie wszystkich elementów. Następnie okleiłem łączenia i zaszpachlowałem. Po zeszlifowaniu, czeka mnie jeszcze poprawienie struktury kadłuba - rzeźbienie "cegiełek" - igłą lub żyletką. Na razie "wersja robocza" okrętu przedstawia się następująco :

a55452c5e1d51a29m.jpg 3ab6fe59e2d86abfm.jpg 56740d1e0576fb6dm.jpg a899833ea50a33d8m.jpg

...

I jeszcze widok od dziobu :

c5de4fc1d85e5a90m.jpg

...

Mam nadzieję, że od tej pory, będę regularnie tu zaglądać, relacjonując na bieżąco to, co tam sobie tworzę.

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
masz inną kolejność montażu - sam anteny przyklejam na koniec
Moim spodobem też chyba uda się to zrobić, co ? Poza tym, nie chwaliłeś się, że też masz Typhoon'a w kolekcji, a może coś przeoczyłem ?

...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim spodobem też chyba uda się to zrobić, co ?

pewnie, że da się

Poza tym, nie chwaliłeś się, że też masz Typhoon'a w kolekcji, a może coś przeoczyłem ?

nie mam po prostu w swoich modelach przeważnie wyposażenie kiosku montuję na końcu, ale przecież każdy skleja jak mu wygodnie i nie uznaję swojej drogi jako jedynie słusznej (np. w typie XXI też zmontowałem od razu całość)

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.