Skocz do zawartości

Hawker Typhoon 1:72 Academy


grzesiek83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przedstawiam Wam model Typhoona od Academy. Sam model ma u mnie dość bogatą historię. Zacząłem go parę ładnych lat temu ale zatrzymały mnie kalki Techmodu. Jakoś nie potrafiłem ich dobrze położyć, rwały mi się na potęgę. Model odleżał swoje i postanowiłem że stanie się polem doświadczalnym przed nowymi dla mnie technikami. Pierwszą rzeczą było wykonanie nitowania za pomocą nitowadła Trumpetera. Drugą rzeczą było wykonanie preshadingu, a trzecią pomalowanie z ręki kamuflażu na górze. Pomimo że model ma swoje wady i to sporo, to jednak jestem z niego zadowolony. Sam model dodatkowo wzbogaciłem o metalowe lufy Mastera i owiewkę od RobTaurus. A teraz zdjęcia:

 

Pxz1gC6.jpg

ErW9aNp.jpg

b00Mmhx.jpg

c6s8NPj.jpg

7MbwC0t.jpg

7vFUHp8.jpg

7Azjzm4.jpg

FZ4WhRB.jpg

WnnOFRq.jpg

FSIMrvi.jpg

oNDv0p8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połóż na model lakier matowy. Teraz tak się świeci, że ciężko coś więcej powiedzieć. Na spodzie w okolicy klap i wnęk coś dziwnego się dzieje, wygląda jak bardzo chropowata faktura. Malowanie wygląda OK na pierwszy rzut oka, ale jak wspomniałem, przez połysk nie widać detali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na modelu nity wyglądają OK z tego co widać. Ja używam narzędzia trumpetera i dla niedzielnego nitowacza wystarczy. Przy większym przebiegu jednak będzie potrzebne lepsze narzędzie. Kółka są dosyć duże przez co nie wszędzie się dojedzie. Kształt narzędzia ogranicza też widoczność podczas nitowania, a plastikowa ośka się dosyć szybko zużywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połóż na model lakier matowy..

 

Unikaj matu na maszynach RAF. Wykończenie było "smooth", czyli gładkie, półbłyszczące. Oczywiście różnie starzejące się w czasie eksploatacji, ale jednolicie matowe wyglądają trupio i nierealistycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wziąć pod uwagę efekt skali. Teraz model wygląda źle. Mat matowi nierówny, wbrew pozorom nie jest tak łatwo zmatowić model na trupio. Większość lakierów matowych daje jednak delikatny poblask, a przy gładkim wykończeniu powierzchni malarskiej, bez farfocli, efekt będzie odpowiedni. Szczególnie pasowałby tu GX100 z domieszką flat base smooth od Gunze. Także moim zdaniem porada letalina, żeby unikać matu, jest lekko nietrafiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sam początek, do nauki, nitowadło Trumpertera nie jest złe, uwagi co do niego mam te same co karambolis8. Na pewno za jakiś czas kupię lepsze, ale póki co jeszcze kilka modeli przenituje właśnie tym.

 

Ten model miał mi posłużyć wyłącznie do nauki, dlatego nie planuję już żadnych zmian przy nim. Jak będzie jakiś ładny dzień, to spróbuję jeszcze zrobić kilka zdjęć przy świetle dziennym, być może będzie trochę więcej widać. Model ma sporo braków, samo nitowanie nie jest idealne ale ponieważ model traktowałem testowo, to na niektóre rzeczy przymknąłem oko. Najważniejsze ze sporo nowych rzeczy dla mnie wypróbowałem i będzie to procentować na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały model przenitowałem tym samym sposobem. Najpierw od taśmy zaznaczałem ołówkiem na modelu linie nitów, po których następnie delikatnie przejeżdżałem nitowadłem. Krzywizny kadłuba wymagały jedynie większej uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.