Jump to content

Panzerkampfwagen IV D/Libia 1941/Tamiya/1:35


SPIDIvonMARDER
 Share

Recommended Posts

Model: Panzekampfwagen IV Ausf D

Firma: Tamiya

Skala: 1:35

Okres prac: lato - wrzesień 2008

Poziom trudności: niski

Cena: 57 zł

Front: 15 Dywizja Pancerna, Libia 1941 ("Atak Rommla")

Ocena: 9-

 

Model jest świetny: intuicyjny, ładne wypraski, dużo bajerów i wersji rozwojowych. Trzy figurki w fajnych pozach, dużo kalkomanii i przejrzysta instrukcja. Jedynie przeszkadza jego wiekowość: dziury nad gąsienicami i one same - będące gumakami.

Wykonany przeze mnie czołg to słynny pojazd z pierwszych transportów, biorących udział w "Ataku Rommla". Fani tematu na pewno kojarzą zdjęcia kolumny czołgów różnych typów... to Tunezja. Tak samo jest wiele fotek tych maszyn z boju, często juz przemalowanych na maskujący żółty kolor. Jednakże różne źródła podają różne wersje detali, takich jak kolor wypełnienia cyfr na wieży. Cóż, ja kierowałem się instrukcją Tamiyi, trochę tego teraz żałuję, bo chyba ów cyfry powinny być puste w środku, posiadające jedynie biale kontury (w wersji z żółtym kamo).

Jeszcze slowo o figurkach, czemu są takie... biedne. Otóż to kwestia techniczna - ręce mi się trzęsą jak u starego alkoholika (a mam 18 lat i raczej nie piję ;) ), toteż zrobienie ładnego oka w tej sklai to dla mnie dramat. Z dwojga złego (brak oczu bądź dramatyczny zezol) wybieram jednobarwną twraz. Przynajmniej to JAKOŚ tam wygląda...

Dlatego jestem pełen podziwu dla figurkowców i modelarzy lubujących się w małych skalach, takich jak 1:72 czy okrętowcom

 

164c2f3c1e607de5m.jpg ba907156b3315cf1m.jpg a2cc600ab3a1066dm.jpg

7813f53b88d82221m.jpg

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Witaj.

Jeśli chodzi o sam model to marny jest. Brak mu podstawowych elementów, a części są toporne. Gąsienice to juz wogóle szkoda gadać. Jedyny plus to spasowanie części.

Nie wiem w jakiej skali dałeś -9... byc moze od 0-100

Co do samego wykonania to jest raczej średnio...

Zdjęcia też nie fajne.

bo chyba ów cyfry powinny być puste w środku, posiadające jedynie biale kontury (w wersji z żółtym kamo).

Mylisz się.

Na figurkach się nie znam ale to umundurowanie nie pasuje raczej do wersji afrykańskiej dlatego odpadają na wstępie.

Link to comment
Share on other sites

Na fotografiach jak byk mają czarne mundury. To czołgiści, nie piechota.

A puste w środku numery są w książce Ledwocha "Panzer IV" (Militaria, Tank Power 250).

Link to comment
Share on other sites

Patrzę właśnie na zdjęcie. Dowódca pojazdu ma na głowie coś czarnego i płaskiego, może to furażerka, a może beret, ciężko powiedzieć. Afryka ze względu na swoją drugorzędność była zasilana takim sprzętem, jaki był pod ręką (Panzer I dla przykładu), więc jest szansa, że trafiły tam i przestarzałe berety.

Zresztą... to chyba najmniejszy problem, to w końcu jest model czołgu, a figurki tylko dopełnieniem ;] Wszak i tak nie umiem ich robić, do czego sę szczerze przyznaję. ;]

Modele robię dla przyjemności, detale historyczne są ważne, ale już typ butów/czapek czy bluz to IMO lekka przesada w dbałości. Ale to oczywiście tylko moja opinia... zwłaszcza, że to bardzo trudne tematy, kończące sie nieraz poważnymi sporami pomiędzy modelarzami... o to czy taki typ munduru w 1945 roku mial tyle guzików czy inaczej...

... a przecież żołnierz mógl zgubic bądź doszyć sobie dodatkowy guzik ;]

Link to comment
Share on other sites

Właśnie że nie, Afryka dostała na początku lepszy sprzęt niż reszta "frontów" (a było ich raczej niewiele - Bałkany, potem dopiero Rosja) nie dostali przecież Panzer 38(t), DAK miał większe nasycenie środkami transportowymi niż normalne jednostki i tak można by mnożyć.

Panzer I były w w Leichte Panzer Zug w zastępstwie Panzer II.

 

Mundury czołgistów natomiast na początku były ponoć zwykłe czarne, europejskie. Jednakże szybko je zamieniono. Widać czarne mundury chociażby podczas parady w Trypolisie po wyładowaniu się z okrętów. Ponieważ masz winietkę na Libia 1941r. to mogą być moim zdaniem, z wyjątkiem czapek (?) - wyglądają mi na te używane w Polsce i późniejszych podbojach, aż do Grecji włącznie, potem zarzucone berety.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie! Dlatego szukam tutaj porady jak poprawić te kalkomanie, tzn jak je przyklejać (w sensie nowe kalki)? Coś słyszałem o lakierowaniu powierzchni itd, ale wolałbym znaleźć gdzieś dokładną listę "krok po kroku". Jest taka na forum? Mnie te klaki tez mocno wkurzają, nawet rozważam przerzucenie się na szablony.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie! Dlatego szukam tutaj porady jak poprawić te kalkomanie

Model przed położeniem kalkomanii trzeba pokryć lakierem satynowym, najlepiej popularnym Sidoluxem do PCV. Następnie nakładasz tradycyjnie kalkomanie, po przeschnięciu pokrywasz model lakierem matowym.

Dzięki tym zabiegom kalkomanie się nie srebrzą i nie widać "schodka" między kalką a powierzchnia modelu.

PZdr

Link to comment
Share on other sites

Ależ zdaję sobie z tego całkowicie sprawę, zwłaszcza że na innych forach sam ludzi odsyłam do tej magicznej opcji. Niestety, system php ma taką drobną wadę, że jego wyszukiwarka jest... kiepskiej jakości i naprawdę ciężko znaleźć precyzyjnie to o co nam chodzi. A wynik 0 lub 200 tematów nie rozwiązuje sprawy xD

Zatem moje użycie wyszukiwarki nie przyniosły efektów, na szczęście kolega mi napisał cała tajemnicę

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.