Skocz do zawartości

Aichi D3A1 Val, Fujimi 1/72


James

Rekomendowane odpowiedzi

No i czas przyszedł na kolejną galerię i drugi model w tym roku

Co do modelu to technicznie niczym nie różni się od wcześniej prezentowanego Vala więc nie będę się już rozpisywał. Zestaw umożliwia wykonanie maszyny z lotniskowca Akagi lub prezentowaną na zdjęciach...ale nie udało mi się zidentyfikować jednostki, a te krzaczki na instrukcji Fujimi...sami rozumiecie

 

A teraz czas na zdjęcia:

 

 

64715571.jpg

 

75007997.jpg

 

25138002.jpg

 

12878295.jpg

 

42299233.jpg

 

74627147.jpg

 

19383225.jpg

 

81371115.jpg

 

Miłego oglądania no i komentarze mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem sympatyczny - faktycznie przy tej monotonnej szarości możnaby coś obić (na czerni też). A w kwestii malowania - to zaczekaj jak przyjdzie łsobota to Ci powie nawet jaki numer buta miała babcia nawigatora... (szacun )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model bardzo fajnie wykonany, jednak nurtuje mnie pytanie (choć się nie znam się na wiatrakowcach japońskich), czy farba nie powinna mieć odprysków?? Kiedyś oglądałem model Mitsubishi Zero i wykonawca pisał o słabej jakości farb które pokrywały japońskie samoloty. Wiele z tych maszyn było silnie obdrapane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale dotyczy to raczej samolotów z dłuższym przebiegiem służby. Na samolotach np. znad Pearl Harbour za dużo tych srebrnych plam nie widać - najlepiej byłoby się wspierać fotkami konkretnych egzemplarzy. A jedna z japońskich szarych farb miała natomiast tendencję do zmiany barwy pod wpływem wody morskiej w kierunku fioletu (nawet humbrol swego czasu produkował taki jasny fiolet w serii Authentic). Zresztą... przyjdzie tu jakiś "Żółtek" i obali wszystkie teorie więc na razie zamilknę

PS. Chyba z godzinę przeglądałem net i swoje zasoby - stale natykam się na plansze barwne z tym malowaniem... ale nadal nie odkryłem w jakim Kokutaiu mieli na ogonach Yo-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Iana Bakera "Barwa i oznaczenia Japonskiego lotnictwa morskiego..." (a to chyba najlepsza i najbardziej wiarygodna pozycja w tym temacie wydana na naszym rynku) Yo-203 pochodzi z Grupy Powietrznej Yokosuka z okresu 1940-1941. Dodam, ze wg opisu autora na tym egzemplarzu byly podwojne czerwone paski na lopatach smigla, a na modelu tego nie widac.

 

Poza tym model bardzo mi sie podoba. W przeciwienstwie do niektorych kolegow nie jestem zwolennikiem sladow uzytkowania wykonywanych na sile, kiedy brak jest odpowiedniej dokumentacji zdjeciowej (a takiej zazwyczaj brak jesli idzie o samoloty historyczne - dobrze jak uda sie w ogole znalezc zdjecie tej maszyny). Brak sladow uzytkowania mozna uznac za dozwolone uproszczenie modelu i moim zdaniem jest to lepsze, a nawet wierniejsze niz fantazja modelarza dotyczaca ewentualnych sladow zuzycia konkretnego egzemplarza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za komentarze

 

Wg Iana Bakera "Barwa i oznaczenia Japonskiego lotnictwa morskiego..." (a to chyba najlepsza i najbardziej wiarygodna pozycja w tym temacie wydana na naszym rynku) Yo-203 pochodzi z Grupy Powietrznej Yokosuka z okresu 1940-1941. Dodam, ze wg opisu autora na tym egzemplarzu byly podwojne czerwone paski na lopatach smigla, a na modelu tego nie widac.

 

Dzięki za znalezienie w jakiej jednostce ta maszyna służyła. A propos tych pasków na łopatach, są może jakieś zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ksiazce Bakera nie ma zdjecia tego konkretnego egzemplarza, ale jest dokladny opis i sylwetka barwna. I tu musze Cie zmartwic, bo wg autora akurat ten Val byl w naturalnej barwie aluminium, a nie jasnoszary... Nie siedze w temacie japonczykow na tyle, zeby probowac rozstrzygac te kwestie. Ksiazka niesie mnostwo ciekawych i przydatnych informacji, to w zasadzie niezbednik dla fanow japonskiego lotnictwa morskiego, ale zostala wydana dosc dawno temu (w 1991 i to chyba w minimalnym nakladzie), takze moze obecnie sa inne, bardziej wiarygodne i nowsze zrodla.

 

Info o paskach na lopatach znajdziesz na pewno w necie, bo bylo stosowane dosc powszechnie na podobnej zasadzie, jak zolte koncowki w samolotach RAF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do koloru to teraz jak mi powiedziałeś to faktycznie, źle spojrzałem na instrukcję i pomyliłem kolory z tymi z wersji z Akagi. No cóż, wypadki się zdarzają :(, ale przemalowywać już go raczej nie będę. Może w przyszłości zrobię drugiego. A te paski czerwone, to coś się zrobi.

A propos książki to szukałem, nigdzie nie widać, żeby była do kupienia. A aż takim fanem kitajców nie jestem....chociaż zdaje się, że moje ostatnie 4 modele z rzędu to Japońce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos książki to szukałem, nigdzie nie widać, żeby była do kupienia. A aż takim fanem kitajców nie jestem....chociaż zdaje się, że moje ostatnie 4 modele z rzędu to Japońce

Coz, tej ksiazki mozna poszukac juz tylko w specjalistycznych antykwariatach albo na allegro, np: http://www.allegro.pl/item950931550_barwa_i_oznaczenie_japonskiego_lotnictwa.html .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.