Skocz do zawartości

Dioramy z Konina


sbb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam zbudować dioramę przedstawiającą lądowanie na plaży w Normandii.

Skala 1:35 o wymiarach 1mx2m.

Dotychczas budowałem makiety kolejowe ,które mozna zobaczyć pod tym linkiem;

ale od pewnego czasu postanowiłem wraz z kolegą wykonać kilka dioram gdzie głównymi ,,aktorami'' są modele plastikowe.

Mój kolega skupia się na klejeniu modeli ja na wykonaniu scenerii.

 

Ponieważ nie znam tak dobrze oferty sklepów jeśli chodzi o pojazdy wojskowe będe bardzo wdzięczny za wskazanie modeli w skali 1:35 które mogły brać udział w wyżej podanym wydarzeniu.Mam na myśli amfiblie,czołgi ,samochody, figurki itd.

Oczywiście będę wam winny relację z budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie wiem kolego czy zdajesz sobie sprawę z ogromu pracy która jest przed Tobą przy takich rozmiarach. Oprócz tego chciałem Ci zwrócić uwagę na duże różnice pomiędzy budową dioramy kolejowej, a dioramy militarnej. Wydaje mi się, ze rozsądniej byłoby zacząć od czegoś zdecydowanie mniejszego. Militaria to po prostu inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.jeśli chodzi o moje zapytanie dotyczące zakupu modeli to miałem na myśli jakich modeli szukać i jakich firm.Ale jakoś sobie poradziłem i modele są pozamawiane.

Co do ogromu prac to o to mi chodzi.Zdaję sobie sprawę że diorama militarna to inna bajka.Ale wasze prace mnie bardzo zachęciły i mam nadzieję że bazując na waszym doświadczeniu i pomocy na forum uda mi się osiągnąć zadawalający mnie cel.Liczę na wasze uwagi najbardziej te krytyczne.Chciałem pokazać foto z dioramy,którą w tej chwili wykonujemy ale nie mogę sobie poradzić z umieszczeniem zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zapoznać się z literaturą i materiałami internetowymi na temat D-Day i kampanii normandyjskiej. Przygotowanie tak ambitnej dioramy bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego, będzie mijało się z celem. Sam film "Szeregowiec Ryan" nie wystarczy. W razie czego służę listą pomocnej literatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas przejrzałem internet,youtube chętnie zapoznam się z literaturą i będę zobowiązany za listę.

Nie zamierzam odwzorować konkretnego miejsca ale ludzie,sprzęt oraz sposób w jaki były zdobywane plaże stawiam na pierwszym miejscu.

Jeśli chodzi o sprzęt to zakupiłem dwie barki LCM oraz zestawy figurek.

Ponieważ chcę przedstawić moment ataku a jednocześnie umieścić jednego shermana ( chociaż w barce) to zastanawiam się nad jeszcze jedną barką lub amfibią .Chodzi o to by nie przedobrzyć ale makieta ma mieć charakter edukacyjny dlatego chcę zróżnicować sprzęt.Proszę o podpowiedz na ile można iść na kompromis by nie spieprz....ć.

Jestem trochę mało komputerowy i proszę o podpowiedz w jaki sposób mogę zamieścić zdjęcia.

Pozdrawiam Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Youtube może być co najwyżej pomocą, jeśli chodzi o filmy nakręcone przez kolesi US Signal Corps, lub filmy pokazujące współczesne ukształtowanie terenu.

Jeśli chcesz zrobić LCM i Shermana, to nie będzie to już pierwsza fala ataku, tylko jedna z późniejszych, więc w zależności od plaży jaką chcesz wykonać, taki będzie jej wygląd, bo np. Plaża Sword i jej okolice były diametralnie różne od plaży Omaha i jej otoczenia. Amfibie to głównie lądowanie na Utah i Pointe du Hoc.

Wybór plaży warunkuje, to jakie figurki odtworzysz (amerykańskie, brytyjskie czykanadyjskie, piechotę, commando Lorda Lovata, czy Rangers'ów).

 

Przykro mi to mówić, ale moim zdaniem jak na początek przygody z dioramami militarno/historycznymi to wybrałeś stanowczo zbyt ambitny i skomplikowany temat. Do tego piszesz, że chciałbyś by diorama spełniała walory edukacyjne, a nie zależy Ci specjalnie, którą plażę pokażesz. To poważny błąd, gdyż inwazja normandyjska jest tak złożonym i rozległym tematem, że aby przynajmniej częściowo oddać tamte wydarzenia, należy wybrać jedną z jego części i niej się kurczowo trzymać. Niestety teraz wygląda to tak "coś bym chciał, ale nie do końca wiem jak to ugryźć".

 

Moja propozycja jest taka:

1. Przeczytaj najpierw 2 książki: Cornellius Ryan - Najdłuższy Dzień, Stephen E. Ambrose - "D-Day" oraz przejrzyj stronę

http://www.dday.co.uk/

 

2. Jak już zapoznasz się z materiałem, wybierz wydarzenie, które chcesz edukacyjnie odtworzyć i dla pewności zadawaj cały czas pytania, do mnie i innych kolegów.

 

3. W między czasie odkładaj pieniążki na potrzebne materiały do budowy i studiuj forum, poznając techniki.

 

To tylko moja propozycja. Jeśli nie chcesz pakować się na początek w tak duży projekt, to spróbuj czegoś mniejszego, lub też skomponuj małą winietkę nawiązującą do D-Day.

Jak będziesz potrzebował zdjęć i danych to daj mi znać. Byłem w Normandii i mam też sporo dokumentacji.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.glowfoto.com/static_image/12-083023L/2926/jpg/03/2010/img4/glowfoto

 

http://www.glowfoto.com/static_image/12-064843L/2529/jpg/03/2010/img5/glowfoto

 

Powyżej przedstawiam jedną z dioram którą obecnie wykonuje.

Koledze Kornikowi bardzo dziękuję za pomoc.

Po przejrzeniu materiałów napewno będę miał wiele pytań.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Film wygląda zachęcająco dlatego chętnie obejrzę zdjęcia. Zrób ich jak najwięcej żeby uchwycic wszystkie elementy scenki. Stukasa również.

 

Za Wrzesień masz już jednego plusa

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super makieta.

 

Film wygląda zachęcająco dlatego chętnie obejrzę zdjęcia. Zrób ich jak najwięcej żeby uchwycic wszystkie elementy scenki. Stukasa również.

 

Za Wrzesień masz już jednego plusa Smile

 

Tak, właśnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Powiedzcie mi jak pięciolatkowi,jak zamieścić zdjęcia tak by były na stałe na forum a nie tak jak miałem w poprzednim wątku,gdzie zdjęcia już są niewidoczne.Komputery mnie jednak przerastają.

pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

witam po długiej przerwie.

Makieta jest już gotowa.Wymiary 400x100cm,niebawem zamieszczę zdjęcia.

Chciałbym ją wzbogacić o dwa myśliwce.

Mam gorącą prośbę o wskazanie mi z których modeli mógłbym skorzystać z podanych w linkach.Zaznaczę że makieta nie przedstawia konkretnej plaży tyle tylko że są to wojska amerykańskie.

http://www.mojehobby.pl/catalog/1-32-267347.html

 

http://www.mojehobby.pl/catalog/1-32-267356.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Gdy skończyłem Lądowanie w Normandii postanowiłem dorobić trochę makiet , i tak powstał chyba pierwszy Park Makiet przedstawiający w jednym miejscu różne wydarzenia z historii świata i Polski ,filmu, zjawisk przyrodniczych , makiet kolejowych oraz innych dioram.

 

Park nazywa się Mikroskala

 

zajawka promująca: http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be

 

strona www : http://www.mikroskala.eu/

 

facebook ; https://www.facebook.com/Mikroskala

 

Obiekt mieści się 5km od autostrady A2 ,szybki bezkolizyjny dojazd.

Powierzchnia wystawy 850m.kw czynne cały tydzień od 10-20

 

W tym samym obiekcie kino 6d,kawiarnia,sala z automatami zręcznościowymi.

Serdecznie zapraszam.

Marek Jaśniewicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.