Jump to content

Spitfire Academy 1/72


siero182
 Share

Recommended Posts

Po 2 miesięcznych pracach mogę nareszcie zamieścić kilka fotek modelu, który powstał jako pierwszy po mojej kilkunastoletniej przerwie z modelarstwem. zdaje sobie sprawę, że na pewno doskonały nie jest, potraktowałem go raczej jako materiał np do nauki washa i ogólnie na przypomnienie sobie jak się klei. Zresztą sami zobaczcie. aha- chciałbym jeszcze dodać iż kiedyś w ogole nie malowałem sklejonych modeli, tak więc jest to też próba pędzla

 

e8cd3fb72fe1340f.jpg

 

8dbe590eb1b63e2d.jpg

 

b0aa675aa6c62876.jpg

 

6884216ee74b2576.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dobrze śmigło wklejone. Griffon kręci się w przeciwną stronę, niż Merlin. The Society of British Aircraft Constructors wprowadziło standard "Universal Powerplant", a jako, że silniki Bristol, Napier i Armstrong-Siddeley kręciły się w lewo, to Rolls-Royce musiał się podporządkować.

 

Poza tym samolot ładny. Psiknąć satyną i będzie cacy, chociaż z drugiej strony muzealne egzemplarze mk. XIV też się świecą.

 

Pozdrawiam

Eryk

Link to comment
Share on other sites

Samolocik bardzo mi się podoba! Gratuluje powrotu do fajnego hobby, tym bardziej, że sam się też reaktywowałem po ponad 10u latach!

 

Co do błyszczacego wykończenia, to szkoda że autor nie napisał wiecej o tym konkretnym samolocie, bo może to mieć akurat w tym przypadku uzasadnienie.

 

Model prezentuje Spitfire XIV DW-D RB159 z 610 Dywizjonu (to pierwsza jednostka RAF wyposażona w XIV-ki na początku 1944!) na którym latał dowódca dywizjonu Sqn Ldr Richard A. Newbery. Został on pierwszym "griffonowym" asem w zestrzeleniach V1. Ogółem Newberry zaliczył 8 zestrzeleń V1.

 

Jest bardzo prawdopodobne, że maszyny z dywizjonów łowców V1 były specjalnie polerowane, a już szczególnie maszyna dowódcy...

 

Ja się przyczepię tylko do tego, że litery kodowe powinny mieć wąską żółtą obwodkę. Jak ktoś poszuka w sieci, to na pewno znajdzie dobre zdjęcie tej maszyny prowadzącej klucz XIVek z 610. Polecam także Osprey'a nr 81 "Griffon Spitfire Aces".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.