Skocz do zawartości

Lotnictwo Szwecji


SAAB

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam wszystkich miłośników Trzech Koron do odwiedzania i budowania tego tematu .

Od ponad 20 lat zbieram lotnictwo Szwecji , w najlepszym okresie było ich ponad 60 zrobionych . Przywiozłem modele od ich tymczasowego opiekuna Tomka Frączka z Kraśnika , wielkiego promotora modelarstwa,

to dzięki niemu wiele z nich przetwało do dzisiaj .

Wiele z nich znalazło nowych opiekunów ,świadomych lub mniej , piszę tu o tych modelach zaginionych na wystawach .

Jestem dumny że stały się one owocem pożądnia miło mi będzie jeżeli kiedyś powrócą do kolekcji a ich zmiana miejsca to tylko pomyłka przy pakowaniu.

Prezentację zacznę od modelu JA 37 Jaktviggen Heller/Broplan 1/72

Obaj producenci mają duży wkład w tworzenie kolekcji.

 

dscf1273xq.jpg

 

dsc01406l.jpg

 

dscf1269v.jpg

 

dscf1272z.jpg

 

Airfix J 7 Bristol Bulldog i Sk 7 Gipsy Moth ( może Novo)

 

 

dscf1280g.jpg

 

dscf1278s.jpg

 

 

dscf1279h.jpg

 

dsc01378v.jpg

 

dsc01373p.jpg

 

dsc01377u.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada Tomaszu jest taka, że nie powinieneś się śpieszyć i pakować różnych samolotów do jednego wątku, czy też odcinka wątku.

Możesz spokojnie rozciągnąć wątek w czasie i regularnie dodawać kolejne ciekawostki, troszkę dokładniej opisując dokonane przeróbki (jeśli jeszcze to pamiętasz). Być może, w miarę upływu czasu wątek zostanie przyklejony, a na razie "musisz" sam dbać o jego obecność na topie forum. Jeśli będziesz wrzucał po kilka modeli na raz, to zużyjesz szybko swoje "zapasy" i wątek przejdzie bez większego echa.

Takie jest moje zdanie.

Ja będę tu zaglądał choćby z sentymentu, bo pamiętam te modele (przynajmniej niektóre) jeszcze z gabloty na Krasickiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam wszystkich miłośników Trzech Koron do odwiedzania i budowania tego tematu.

 

To ja dorzucę swoje trzy grosze... przepraszam, trzy öre.

 

Dawno temu, w czasach przedaerografowych popełniłem takich dwóch braciszków:

 

viggen-gripen.jpg

 

Oba w barwach 7 skrzydła w Såtenås. Gripen w malowaniu z 1996, a Viggen z 1977. Oba modele Airfixa. Ciąg dalszy być może kiedyż nastąpi.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sk 7 Gipsy Moth ( może Novo)

Moim zdaniem Tiger Moth, pewnie Airfix.

 

Raczej napewno

 

"Oba modele Airfixa" ale airfix nie miał swojego J-39 może to Italeri

Jak pamiętam to 1/72 Viggen produkowany był / jest

Heller (najlepszy ) teraz już wszystkie wersje to razem cztery ,najnowsza z dodatkową ramką myśliwski , szkolny , rozpoznawczy, szturmowy.Model nie ma uzbrojenia .

Matchbox Szturmowy i szkolny Uzbrojenie nie pamiętam

Airfix Prototyp chyba uzbrojony

Hasegawa stara chyba prototyp

Broplan zestaw do konwersji na trzy modele Saab 21R Saab Lansen Saab JA-37

Top-Gun zestaw do waloryzacji wersji JA-37 Heller i osobne zestawy uzbrojenia .

 

Mojego Jaktviggen'a z Hellera naciąłem , oddzieliłem lotki i stery dodałem zestaw albo część zestawu Broplan działko , kalki ze Szwecji , zestaw uzbrojenia Top-Gun , Model super leży na planach Karlstroma tom II

i takie same opinie są wg biuletynu IPMS UK SIG Swedesh Air Force

 

Malowanie to farby mieszanka pod pamięć i fotki i mieszanki ze Szwecji

Odbicia wg Filona czyli metalizer Testors polerka i kamuflaż potem odbicia .

To jak podpowiedział Erkamo ciekaw jestem Kto to ?

Dokładam resztę fotek Ja-37 Robiłem eksperyment na trzy aparaty, telefon ,kompakt ,lustrzanka .Oj coś przegiołem , nie chce wczytać fotek może limit jakiś ,

Znalazłem w domowj szafie To so zostało Do-24 Italeri , Lancaster Matchbox , Hercules Aitfix , ratunku i monogram 1/48 UH-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!... jak ja dawno modelu Viggena nie widziałem

Erolek to kamo jest po prostu bajecznie wykonane.(z prawej)

 

Odbiegając nieco od tematu. Gdzie znajdę dobry zestaw Drakena (Revell może?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Oba modele Airfixa" ale airfix nie miał swojego J-39 może to Italeri

 

Rozumiem, że to było do mnie?

 

Jednak wychodzi na to, że to był Airfix. Gripen popełniony z tego zestawu - prozsto z pudła:

1743-1.jpg

 

A Viggen całkowicie na podstawie zdjęć. Z kalek wykorzystałem tylko emblematy Szwecji. Koniecznie chciałem w łaciatym kamuflażu i z tej samej jednostki, co młodszy brat:

SaabViggin.jpg

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegając nieco od tematu. Gdzie znajdę dobry zestaw Drakena (Revell może?).

Revell to , to samo prawie co polski zestaw Aeroplast wersja A ale jak ktoś zbiera to całkiem całkiek .

Tu znowu kłania się Heller kilka wersji i kilka malowań szybka jedno i dwu miejscowej(ale nie szwecja ) rozpoznawcz ,myśliwska,

No i Hasegawa bardzo ładny w 72 i w 48 no i 1/100 plasticart

W tygodniu mogę dać in-box

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Draken Revella w okazjonalnym malowaniu Austriackim (biało-czerwony) to przepak Hasegawy. Była również wersja w malowaniu szwedzkim - też przepak Hasegawy.

Ale tu uwaga bo dostępny jest również Revell 4381 SAAB J 35 DRAKEN (szwedzkie malowanie) - to właśnie coś na poziomie Aeroplasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki a czy widziałeś gdzieś te Revelle-Hasegawa,czy to już historia

 

Jednak wychodzi na to, że to był Airfix. Gripen popełniony z tego zestawu - prozsto z pudła:

 

Tak tylko często bywa że mają nie swoje wypraski .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za namiary. Zestawów jest kilka, ale nie zawsze wiadomo na co się trafi. Kusił mnie ten Revell w okazjonalnym biało-czerwonym malowaniu, ale nie wiedziałem czy to dobry zestaw, czy tylko jakiś badziew z ciekawymi kalkami. Popełniłem dawno temu Aeroplasta i wtedy był to dla mnie fajny model do nauki, ale teraz chciałbym coś solidniejszego za rozsądną cenę. Fajnie też, że jest coś i w 1/48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Po chwilowej przerwie .

Model zrobiony przed laty w 1988 roku , zestaw to SuperModel 1/72

Re-2000 w kodzie lotnictwa Szwecji J-20

 

dscf1240a.jpg

 

dscf1241y.jpg

 

dscf1242e.jpg

 

dscf1243.jpg

 

dscf1244pp.jpg

 

dscf1245.jpg

 

dscf1246l.jpg

 

dscf1247z.jpg

 

dscf1248ab.jpg

 

dscf1249d.jpg

 

Model tylko sklejony z pudełka , kalki chyba zestaw , farbki Revell , malowany pędzelkiem , klej Lepi-M z Czechosłowacji starzy modelarze pamiętają takie artykuły modelarskie .

Błysk na modelu to walka z osadem z farb używanych w pracy , które osiadały przez lata na modelach.

 

Z poważaniem

Tomasz Bilkiewicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowałem go pędzelkiem a podkład zieleń aerografem.

Ten ocalał ale jest już od dawna u mojego znajomego ,

teraz to przyczaiłem się na 1/48 Academy ale tą wersję można zrobić z Japończyka , nie wiam czy kalki są w 1/48 w Rebbel Hobby ,

 

Pozdrawiam TB

 

PS

 

Bardzo proszę o kontakt tymczasowego opiekuna MOJEGO Gladiatora 1/72 z Hellera z czaszkami na nartach o zwrot modelu , zabłąkał się po jakiejś wystawie , kiedy modele były gościnnie u Tomka Frączka z Kraśnika .

Mam gdieś jego fotki tylko w analogu , mogą się przydać .

 

Dziękuję Tomasz Bilkiewicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.