Skocz do zawartości

Ciekawe Staruszki


voseba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Ostatnie 2 tygodnie spędziłem wypoczywając na Krecie. Ta wyspa to prawdziwa kopalnia starych ciężarówek różnej maści. Jeździ tam dużo aut, które w Polsce ciężko spotkać albo w ogóle już ich nie widać. Większość aut, które tam jeździ to konfiguracje 3 lub 4 osiowe, rzadko się spotyka standardowy w Polsce zestaw 4x2 + naczepa, tam nawet normalna ciężarówka z chłodnia ma 3 lub 4 osie, z czego 2 napędowe. Często widać stare MAN-y (zestaw italeri Man Formel?) Dafy 2800, 3300, mercedesy SK i Volvo F10 i F12.

Fotek tych aut nie mam, bo zazwyczaj ja prowadziłem a nie potrafię robić zdjęć i prowadzić, ale kilka aut, na które trafiłem spowodowało gwałtowne hamowanie albo zawracanie.

Na początku trafiłem na Scanie 141, to auto ma coś w sobie

 

DSC06457.jpg

 

Niestety pies, który pod nią mieszkał nie był sympatyczny, bliżej nie dało się podejść.

 

Następnie trafiłem na Volvo f89. Zrobiłem parę fotek detali, których mi brakowało (oryginalne cylindry hamulcowe tylniej osi) i ruszyłem dalej w drogę na południe krety. Jadąc dalej na wysokości ok. 1800mnp trafiłem na to:

 

DSC06968.jpg

 

Następnego dnia jadąc na wschód wyspy, przeciwnym pasem autostrady jechała Scania 1generacji, w konfiguracji 4osiowej. Rewelacyjny widok, bardzo żałowałem, że nie zdołałem zrobić fotki, może bym się pokusił na zmianę koncepcji mojego projektu.

 

Kolejne auto, na które trafiłem to Volvo F89 6x2 i tutaj już się musiałem zatrzymać:

 

DSC07483.jpg

 

Rodzynka znalazłem przez przypadek, zgubiłem drogę, najgorsze jest to, że przejechałem obok niego i go nie zauważyłem, ale dobre oznaczenie greckich dróg sprawiło, że musiałem wrócić i wtedy już go nie przegapiłem. Stał sobie tam, taki biedny, zaniedbany i opuszczony. Szukając materiałów do budowy Volvo F88/F89 trafiłem na tylko na kilka zdjęć takiego auta i na jeden bardzo krótki artykuł o takiej konfiguracji. A tam stało takie auto i czekało na to aż je znajdę i obfotografuje z każdej strony

 

Volvo F89 w konfiguracji 8x2:

 

DSC07567.jpg

DSC07529.jpg

 

I teraz mam dylemat co sklejać F88 4x2, F89 6x2 czy F89 8x2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greckie wyspy są ogólnie kopalnią klasyki. Co do stanu to założę się, że 90% jest na chodzie, gdyż na wyspach i w ciepłych krajach te samochody są tam potrzebne, bo nowe samochody nie są już niestety tak robione. A i rdza ich nie zje, bo klimat na to nie pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Sadzac po fotkach 89-tka w konfiguracji 8x2 to raczej przerobka a nie oryginal. mieszkam w grecji ponad 20 lat i takie przerobki tutaj to normalka. cos sie wytnie cos sie dolaczy i zestaw gotowy ;)

Jest jedna firma zajmujaca sie transportem kontenerow ktora posiada Scania LS 140 6x2 z przyczepa i Scania 141 pieknie odrestaurowane i na chodzie... jesli mi sie uda zrobie kilka fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzac po fotkach 89-tka w konfiguracji 8x2 to raczej przerobka a nie oryginal. mieszkam w grecji ponad 20 lat i takie przerobki tutaj to normalka. cos sie wytnie cos sie dolaczy i zestaw gotowy ;)

Mozesz miec racje, nie trafilem na zadna fabryczna dokumentacje modelu 8x2, jedynie na angielski artykul wlasnie o przerabianiu 6x4 na 8x4.

 

Jest jedna firma zajmujaca sie transportem kontenerow ktora posiada Scania LS 140 6x2 z przyczepa i Scania 141 pieknie odrestaurowane i na chodzie... jesli mi sie uda zrobie kilka fotek.

 

Zrob wiecej fotek i wrzuc na forum, moze komus sie przydadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zdjecia 141 na pewno się przydadzą. CZekam z niecierpliwością na nie ,mam nadzieję ,że nie pozostaniesz tylko na słowach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bylem dzisiaj w owej firmie zrobic fotki..... niestety obydwie skanki poszly na zlom i zastopili je nowymi. Przykro mi to mowic bo naprawde rzadko juz sie spotyka takie cuda.... :(

Jesli znajde cos ciekawego to przesle wam zdjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.