Skocz do zawartości

ORP Burza 1955-1960


rykrol

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zakończyłem budowę modelu ORP Burza z lat 1955-60. Czy jestem zadowolony. Tak . Był to mój pierwszy model w którym musiałem dostosować zdjęcia do modeli ORP Burzy z 1944 i Błyskawicy z 1965. Nie które części musiałem sam zrobić. inne zaadoptowałem z innych modeli. N.p. do tego użyłem niektórych części z modelu HNoMS St. Albans. (a tak ciekawi mnie dlaczego Firma Mirage nie ściągnęła pomysłu z Airfixa w sprawie polerów, pachołków i tym podobnych dupereli). Blaszka foto-trawiona w niektórych częściach nie nadawała się do użytku. (źle wytrawiona, w opakowaniu nie było tego widać). Co do zdjęć trzeba będzie poczekać do przyszłego tygodnia. Wtedy przyjdzie do mnie informatyk, aby znowu po naprawiać mi to co nie zrobił za pierwszym razem. Chyba że ktoś z was mnie oświeci co mam zrobić aby zamieści zrobione zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Widok "Burzy" z kominem "a la Błyskawica" jest dla mnie ... hmmm... co najmniej "nie taki" , choć wiem, że przeszła taką przebudowę. Ale Burza zawsze będzie dla mnie miała 3 kominy...

Model prezentuje się bardzo fajnie, podoba mi się - zwłaszcza na ostatnim zdjęciu . To malowanie okrętów z LMW - takie "przaśne", a zarazem jednak takie właśnie "właściwe"...

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że lufy są kiepskie i za krótkie. Jak tylko znajdę lufy w tej skali o odpowiednim kształcie natychmiast je wymienię. Za pewnie wrzucę też jakąś fotkę po przeróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Z perspektywy czas, zauważam coraz więcej błędów w tym modeliku. Tu już nic nie będę poprawiał. Szkoda czasu. Postanowiłem w niedalekiej przyszłości, zbudować go od podstaw, ale już w skali 1:350 (lub 1:200). Tu będę mógł pokazać więcej szczegółów, które dopatrzyłem się w zdjęciach. Ale najpierw odwiedzę Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Tam na pewno znajdę masę nie publikowanych zdjęć z tego okresu, a i prawdopodobnie są tam plany po przebudowie. Szkoda że nikt nie chce podjąć tego tematu z tak poważnych firm, jak (GPM, ANSWER, Mirage Hobby, Niko Model). A okręt był naprawdę piękny. W dalszym ciągu szukam nie publikowanych zdjęć z tego okresu. Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek i uznanie za niebanalny temat! Chodził mi ten pomysł dosyć długo jak połączyć kilka modeli aby dały Burzę z lat 50-tych. Grzebie tylko w plastyku i dla mnie Twój temat to miodzio.

A teraz pytanie i sugestia:

Z czego brałeś numer 52 w tej skali?

Czy linia wody nie powinna być biało czarna? (tak widziałem na grafikach w internecie i w publikacji Polskie okręty 1945-1980)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer wyciąłem z kalkomanii dołączonej do ORP Błyskawica 65. Linia wodna zdecydowanie Biała. Mam to na zdjęciach. Na tym modelu brak jest na białej linii odboju drewnianego, na śródokręciu (to może dać złudzenie że powinna być biało-czarna). Ale ten szczegół wypatrzyłem dopiero później. Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak... Jednak będę się spierał (w dobrej wierze), gdyż ta myśl nie dawała mi spokoju. We wspomnianej pozycji "Polskie okręty wojenne 1945-80" widziałem te linie biało czarne, ale ponieważ były to rysunki i zdjęcia czarno - białe nie byłem pewny (amator). Jednak przegrzebałem swoje "Okręty" z Kagero i w numerze 8(9) z listopada 2011 znalazłem oprócz wyczerpujących opisów Wichra II jego grafikę i wizualizacje 3D gdzie jak byk widać że miał linię biało - czarną ( a nawet bym powiedział biały wąski pas w górnej części czarnego). Ponieważ rzecz dotyczy okrętu z podobnego okresu (te brązowe pokłady - miodzio) myślę że jednak mam rację. Polecam tą pozycję.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem tą pozycje. Masz rację. Po przejrzeniu swych zdjęć jeszcze raz. Zauważyłem to o czym Ty pisałeś. Czemu dawniej nie zwróciłem na to uwagi. Nad białą linią dwie czarne zakończone jakby cieniusieńką jasną linią. Odcinającą od farby burtowej, i mini dna. Dzięki że zwróciłeś mi, na to uwagę. Przy mojej następnej Burzy właśnie tak to pomaluję. A może masz jakieś ciekawe zdjęcie Burzy z tego okresu. Nie zamieszczone w necie. images/smilies/icon_redface.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dwoje babka wróżyła

Chociaż pamiętam pewien zaciekły spór o to czy na Wichrze w 1939 była namalowana linia wody czy nie. Wtedy to właśnie na podstawie analizy zdjęć padł argument jakiegoś zapalonego fotografa, że zdjęcia robione kliszą czarno - białą bardzo słabo radzą sobie z rozróżnianiem w tonacji szarości kolorów czerwonego i czarnego zlewając je w jeden odcień dając wrażenie jednolitego koloru. A może ktoś jeszcze zabrał by głos w tej sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kolejny model ORP Burzy przed przystąpieniem do budowy z plastiku. Postanowiłem w celach testowych wykonać z kartonu w skali 1:200. Aby tu wyeliminować wszelkie błędy w późniejszej budowie. Tu też powstanie dokumentacja (myślę że zbliżona do oryginału), przyszłej Burzy. Aby zbudować model , jak najwierniejszy oryginałowi, w niedługim czasie postanowiłem wybrać się do Gdyni. Aby tam z muzeum, wyrwać ten materiał który mi brakuje. Na razie jestem na etapie kadłuba. Relacja będzie, jak model zostanie wykonany w 25% (obiecuję że będzie ona bardzo szczegółowa). Nie chcę wcześniej pisać relacji, gdyż nie wiem jak mi ta budowa z kartonu wyjdzie. Dawno nie budowałem w kartonie. Myślę że jak nie dam plamy z tą budową , to chętnie się z kolegami podzielę tym co zrobiłem, Na razie pozdrawiam wszystkich fanów ORP Burzy. W dalszym ciągu poszukuję materiałów. Więc jeśli masz jakieś materiały nie publikowane, podeślij mi na mój adres e-mailowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.