Skocz do zawartości

Mocenigo, Dolphin Models 1:400


donalyah00

Rekomendowane odpowiedzi

Rozochocony szybkim jak na mnie przebiegiem prac przy U-60, postanowiłem rozpocząć kolejną relację.

Wybór padł na przygotowany przez włoską firmę Dolphin Models zestaw włoskiego okrętu podwodnego Mocenigo - typ Marcello: http://en.wikipedia.org/wiki/Marcello_class_submarine).

 

Oto fotka tego, co chcę uzyskać (model będzie z pełnym kadłubem). Zdjęcie z prób morskich w 1938 r.:

mocenigo_000.jpg

Źródło: Sommergibili Italiani, Tomo 1, Uffico Storico MM.

Dla pełniejszego obrazu stoczniowy portret jednego z bliźniaków:

34505xi.jpg

 

Choć w tytule wymieniłem nazwę producenta - wykorzystam z oryginalnego zestawu jedynie kadłub oraz kilka części fototrawionych. Zestaw, przedstawiający okręt w wersji z roku 1943, jest tzw. produktem multimedialnym. Składają się na niego elementy żywiczne, odlewane z białego metalu oraz fototrawione. Oto co zastajemy w pudełku:

mocenigo_001.jpg

Żywica jest dosyć miękka i przyjemna w obróbce. Zdetalowanie odlewu jest baaardzo podstawowe.

 

mocenigo_002.jpg

Części odlane z białego metalu są w zasadzie ciekawostką - nie wykorzystam z nich niczego. Fototrawki są produkcji Eduarda - dosyć miękka blacha, luźno nawiązująca do oryginału. Przydadzą się z niej łopaty śrub i parę poręczy.

 

mocenigo_003.jpg

Zawartość pudełka złożona na sucho.

 

Dzięki uprzejmości jednego z kolegów modelarzy udało mi się wytrawić własny zestaw części - kompletny pokład i części wyposażenia (jeszcze raz dziękuję za pomoc!):

mocenigo_007.jpg

 

Budowę rozpocząłem od kadłuba. Po konfrontacji z planami musiałem obie połówki nieco pociąć aby go naprostować (dolna połówka kadłuba przybrała kształt banana, któremu gorąca woda niestraszna...) oraz aby zbliżyć się trochę bardziej do oryginału:

mocenigo_005.jpg

mocenigo_004.jpg

 

CDN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja!

Genialnie, że złapałeś się za coś takiego - po tych wszystkich hitlerowskich "trumnach" (no i może czasem ruskich atomówkach) coś takiego - w dodatku makaroniarska łajba, a pizza-manom nie sposób odmówić interesujących pomysłów.

Normalnie

Jedyny minus, to to, ze to żywica i skala - jakby była większa, było by fajniej...

 

Ale i tak

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam, po dłuższej ciszy na morzu...

 

Na wstępie dziękuję za miłe słowa i doping - przyda się tutaj niezmiernie.

 

Odkopując temat wrzucam fotkę śrub napędowych Mocenigo.

mocenigo_008.jpg

 

Zrobiłem je już jakiś czas temu (łopaty są z oryginalnej blaszki dołączonej do modelu) i pomalowałem łącznie ze śrubami do U 60. Farba to GS Brass lekko zwashowany i polakierowany. Po przyklejeniu do modelu zostaną jeszcze trochę dopasowane do całości (połysk).

 

Kolejny update powinien być nieco szybciej - w sobotę dorwałem mosiężne rurki o średnicach 2/1,5 mm i zacząłem walczyć z wyrzutniami torped.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poszlifowałem i model stał się trochę bardziej podobny do oryginału:

mocenigo_009.jpg

mocenigo_010.jpg

Na zdjęciach różnica jest może niewielka, ale samo szlifowanie i szpachlowanie CA aby doprowadzić kadłub do obecnego stanu zajęło mi kilka godzin...

 

Oto efekt zabawy z rurkami mosiężnymi - dziobowe wyrzutnie torped. Trochę pracy jeszcze przede mną, ale coś już widać.

mocenigo_011.jpg

Mosiądz to bardzo sympatyczny w obróbce materiał. Rurki 2/1,5 mm (czyli grubość ścianki 0,25 mm) przecinałem w kilka sekund nożem Olfy. Po wklejeniu w przygotowane otwory dały się bez problemu szlifować iglakami oraz papierem ściernym 320 i 400.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, a już myślałem, że temat przepadł . Wygląda to ekstra, te wyrzutnie są zawodowe , będziesz dorabiał jakieś pokrywy? Rurki mosiężne wydają się być ciekawym materiałem, gdzieś je dorwał?

Tylko ta żywica...

Ale wygar
Que Pasa?

(jeśli to tak powinno zabrzmieć)

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki Panowie!

 

Pokrywy są na blaszce fototrawionej - są to okrągłe pokrywy rur torpedowych wklejane w denkach widocznych otworów.

Rurki kupiłem w M-Zone, po za tym można coś takiego dostać na dalekim wschodzie.

 

Póki co wyrównałem pokład w modelu, ale nie jest to nic widowiskowego. Fotki będą w następnym odcinku.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Dobry wieczór,

 

Dawno mnie tu nie było - pora odgrzać kotleta włoskiego...

 

Przez ostatni rok zrobiłem niewiele: udało mi się wstawić rufowe wyrzutnie torped oraz potestować sposób wykonania burt (płytka PS grubości 0,25 mm). Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że szybciej byłoby pewnie kadłub od podstaw...

mocenigo_012.jpg

Polistyren na burtach okazał się być zbyt cienkim i po chwili szlifowania udało mi się przetrzeć przez niego.

Dodatkowo dziób okrętu dalej niespecjalnie przypominał oryginał.

 

Z pomocą Magic Sculpa udało mi się jednak doprowadzić go do bardziej realnego kształtu:

mocenigo_015.jpg

Górną krawędź kadłuba doprowadzę do porządku dopiero po przyklejeniu blaszanego pokładu.

 

Usunąłem też uprzednio wklejone burty i pogłębiłem trochę wnęki na nie (przy okazji zwęziłem nieco kadłub na śródokręciu).

mocenigo_013.jpg

 

mocenigo_014.jpg

 

W kolejnym odcinku spróbuję powalczyć raz jeszcze z burtami - tym razem wykonanymi z polistyrenu o grubości 0,5 mm.

mocenigo_016.jpg

 

CDza-jakiś-pewnie-czasN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam nadzieję, że już na dłuższą chwilę. Mam również nadzieję, że kolejna porcja włoszczyzny będzie również w miarę strawna...

 

Przykleiłem i wpasowałem polistyrenowe burty:

mocenigo_018.jpg

 

mocenigo_019.jpg

 

Aby wreszcie nadać kształt kadłubowi przykleiłem też pokład:

mocenigo_020.jpg

 

Po zlepieniu wszystkiego w całość nastąpił baardzo nudny okres zalewania CA-szlifowania-zalewania CA-szlifowania-...

Podsumowałem go kolejną warstwą surfacera:

mocenigo_021.jpg

 

mocenigo_022.jpg

 

mocenigo_023.jpg

 

Jeszcze parę zerknięć na dziób i rufę:

mocenigo_017.jpg

 

Obecny stan kadłuba pozwala już na rozpoczęcie "ozdabiania" go detalami - wreszcie!

 

CDN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastąpił baardzo nudny okres zalewania CA-szlifowania-zalewania CA-szlifowania-...
Skąd my to znamy...

Ten pokładzik wygląda całkiem-całkiem, znając życie, przy dodatkach znowu pogonisz nanoboty do roboty...

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.