Skocz do zawartości

MiG-23MF - 28 PLM , 1:48 - Relacja od połowy


marek2g

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim dziękuję wam wszystkim za dobre słowo .

 

Te wyrzutnie UB-32 i UB-16 wyglądają słabo (chodzi o ich kształt, głównie luf) Trochę psują efekt, bo sam model wygląda bardzo dobrze.

 

Pięknie Marek wychodzi Ci ta "23" ,powiedz jakimi farbami/nr/ malowałęś kamo?

 

Przyłączam się do prośby Roberta.

UB-32 i UB-16 Faktycznie trochę niedopracowane. Wyloty śmiało można by ponawiercać, Na pewno poprawi to wygląd. Od pewnego czasu nieśmiało podglądam warsztat. Taki sam model mam na warsztacie.

 

Jeśli chodzi o wyrzutnie UB to faktycznie nie wyglądają najlepiej zwłaszcza w porównaniu do twoich GEM na Su-22 ( model wykonany pierwsza klasa - gratulacje ). Z nawiercaniem to super patent. Dzięki za podpowiedz poważnie się nad tym zastanowię. Liczyłem że wash trochę je ożywi ale na pewno warto będzie przetrenować takie rozwiązanie. Kiedy pracowałem nad wyrzutniami npr pierwszy raz użyłem kleju CA jako szpachlówki - efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania - pozbyłem się wszystkich łączeń ale późniejsze szlifowanie trochę zniekształciło otwory. Generalnie ciągle uczę się obchodzenia z akrylami i co rusz wychodzi mi jakaś "muka". Jak malowałem wyrzutnie miałem za gęstą farbę i strasznie chropowata powierzchnia wyszła ( nie pierwszy raz zresztą ) ale jeden z kolegów radził mi w tej relacji użycia filcu - zakupiłem kawałek w sklepie szewskim i polerka wyszła ekstra!

Wcześniej , podczas nanoszenia kamo miałem to samo ale ni jak nie mogłem tego wygładzić... Tak to bywa jak używa się niewłaściwego rozcieńczalnika . Szkoda że tego Zonka odkryłem tak późno bo mam kostropaty model Ale nic to - człowiek uczy się na błedach ( tylko czemu zawszę muszę to robić na własnych?:roll: )

 

Jeśli chodzi o dobór kolorów to podaję poniżej za monografią Polskie Skrzydła nr 10 wg Federal Standard oraz to co dobrałem:

 

Górne i boczne powierzchnie kadłuba:

oliwkowozielona FS 34052 - Vallejo Model Color 098

ciemnozielona FS 34097 - Gunze Hobby Color H 340

jasnobrązowa FS 33303 - Pactra A 30 ( kolor dobrany "na oko" )

 

Spód kadłuba:

Jasnoniebieska FS 35622 - Gunze Hobby Color H 314

Luki silnikowe ( nie podano ) - biały Pactra A47

 

GEM - czekam niecierpliwie na twoją relację. Na pewno wielu innych forumowiczów również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dobrze idzie Marku!

Myślę, że warto nanieść nieco śladów eksploatacji na podstawkę. Model będzie się od razu fajniej prezentował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzięki Marku za nr-ki farb

 

Jedna rzecz mnie zastanawia:

 

jasnobrązowa FS 33303 - Pactra A 30

 

FS 33303 68790389.jpg

 

Pactra A 30 29911497.jpg

 

To zupełnie różne kolory, na zdjęciach Twojej "23" wyraznie jest to jasnobrązowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku zainwestuj w wyrzutnie UB-16 i UB-32 z Edka, są o niebo lepsze a i model na tej inwestycji zyska.

 

Super Flogger

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki za pozytywne oceny. Ja sam jestem mocno krytyczny w stosunku do swojej produkcji i tym bardziej dobre słowa cieszą.

 

Dobrze idzie Marku!

Myślę, że warto nanieść nieco śladów eksploatacji na podstawkę. Model będzie się od razu fajniej prezentował.

 

W pełni się z tym zgadzam. To pierwszy raz kiedy próbowałem zrobić ślady. Na czarnych powierzchniach podstawki użyłem zwykłych kredek aby wykonać przetarcia ale po polakierowaniu matem wszystko "znikło"

 

Czy ktoś mógłby podpowiedzieć sposób wykonywania śladów opon na betonie ( mi wyszły bardziej mazy niż ślady ) i jak najlepiej pobrudzić tą część podstawki imitującą asfalt? Pigmenty?

 

...Jedna rzecz mnie zastanawia...

 

He he. Cały numer na tym polega.Jak wpiszesz w wyszukiwarkę FS-ów 34087 to wyskakuje komunikat : The requested color FS 34087 was not found in the database.

ale taka Pactra jest ( właśnie A 30 ) i taki daje efekt . Przyznam że trochę się namęczyłem z doborem tego koloru. Na początku relacji widać że pierwsze podejście było mocno nie trafione...Wpadłem na to przypadkiem jak sprawdzałem jakie mam farby-staram się zawszę robić sobie małą próbkę na kawałku polistyrenu żeby wiedzieć jaki jest prawdziwy kolor farby.( bo to co jest drukowane w katalogach lub to co widzimy na ekranie komputera zawsze odbiega od rzeczywistości-chyba że ktoś jest fotografem lub grafikiem i ma skalibrowany monitor ) Zamieszczam fotkę tej farby. Słabo widać ale różnica pomiędzy tym co ty pokazałeś Robercie jest ewidentna. Tu wygląda na bardziej zieloną niż jest w rzeczywistości.

A-30.jpg

 

 

Marku zainwestuj w wyrzutnie UB-16 i UB-32 z Edka, są o niebo lepsze a i model na tej inwestycji zyska.

 

Super Flogger

 

Znam te Edkowe Brassiny i są super. W zamyśle miał to być model "low budget" i nie chciałem inwestować w niego bo to model szkolno treningowy ale to czterdzieści parę złotych to nie tak źle w sumie...Myślę że najpierw spróbuję uratować te a jak nić nie wyjdzie to skuszę się na Eduarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pactra jest ewidentnie zielona,ja mam kilka hameryckich wozów pomalowanych A30 i są zielone,a FS33303 jest ewidentnie brązowy w/g mnie ta pactra to nie trafiony wybór/patrząc oczywiście na podanie FS i nazwę:jasnobrązowy /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pactra jest ewidentnie zielona,ja mam kilka hameryckich wozów pomalowanych A30 i są zielone,a FS33303 jest ewidentnie brązowy w/g mnie ta pactra to nie trafiony wybór/patrząc oczywiście na podanie FS i nazwę:jasnobrązowy /

 

W takim razie nie wiem jak to wytłumaczyć...Ja malowałem właśnie tą farbą i tak wyszła jak na modelu czyli jasnobrązowa wg mnie. Jestem zadowolony z tego efektu. Czasem kolory z różnych partii produkcyjnych się różnią ale żeby aż tak ? Na pewno można dobrać coś innego. Jak coś ustalisz to daj znać Robercie. Na pewno inni z tego skorzystają również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, ja odnoszę się do poniższej wypowiedzi autora wątku ,nie do Twoich odpowiedzi,

Przede wszystkim dziękuję wam wszystkim za dobre słowo .

 

Te wyrzutnie UB-32 i UB-16 wyglądają słabo (chodzi o ich kształt, głównie luf) Trochę psują efekt, bo sam model wygląda bardzo dobrze.

 

Pięknie Marek wychodzi Ci ta "23" ,powiedz jakimi farbami/nr/ malowałęś kamo?

 

Przyłączam się do prośby Roberta.

UB-32 i UB-16 Faktycznie trochę niedopracowane. Wyloty śmiało można by ponawiercać, Na pewno poprawi to wygląd. Od pewnego czasu nieśmiało podglądam warsztat. Taki sam model mam na warsztacie.

 

Jeśli chodzi o wyrzutnie UB to faktycznie nie wyglądają najlepiej zwłaszcza w porównaniu do twoich GEM na Su-22 ( model wykonany pierwsza klasa - gratulacje ). Z nawiercaniem to super patent. Dzięki za podpowiedz poważnie się nad tym zastanowię. Liczyłem że wash trochę je ożywi ale na pewno warto będzie przetrenować takie rozwiązanie. Kiedy pracowałem nad wyrzutniami npr pierwszy raz użyłem kleju CA jako szpachlówki - efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania - pozbyłem się wszystkich łączeń ale późniejsze szlifowanie trochę zniekształciło otwory. Generalnie ciągle uczę się obchodzenia z akrylami i co rusz wychodzi mi jakaś "muka". Jak malowałem wyrzutnie miałem za gęstą farbę i strasznie chropowata powierzchnia wyszła ( nie pierwszy raz zresztą ) ale jeden z kolegów radził mi w tej relacji użycia filcu - zakupiłem kawałek w sklepie szewskim i polerka wyszła ekstra!

Wcześniej , podczas nanoszenia kamo miałem to samo ale ni jak nie mogłem tego wygładzić... Tak to bywa jak używa się niewłaściwego rozcieńczalnika . Szkoda że tego Zonka odkryłem tak późno bo mam kostropaty model Ale nic to - człowiek uczy się na błedach ( tylko czemu zawszę muszę to robić na własnych?:roll: )

 

Jeśli chodzi o dobór kolorów to podaję poniżej za monografią Polskie Skrzydła nr 10 wg Federal Standard oraz to co dobrałem:

 

Górne i boczne powierzchnie kadłuba:

oliwkowozielona FS 34052 - Vallejo Model Color 098

ciemnozielona FS 34097 - Gunze Hobby Color H 340

jasnobrązowa FS 33303 - Pactra A 30 ( kolor dobrany "na oko" )

 

Spód kadłuba:

Jasnoniebieska FS 35622 - Gunze Hobby Color H 314

Luki silnikowe ( nie podano ) - biały Pactra A47

 

GEM - czekam niecierpliwie na twoją relację. Na pewno wielu innych forumowiczów również.

co nie zmienia faktu ,że tę informację podał w dalszym poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z chwili wolnego czasu przygotowałem sobie projekt kalek zawierający znaki "nie stawać" i brakujące w kalkach Kagero cyfry 1000. Wysłałem prośbę o wycenę do mf-zone i czekam na odpowiedź.

Jeśli chodzi o znaki "nie stawać" to naliczyłem że będę potrzebował 18 lub 19 sztuk ( nie ustaliłem jeszcze czy był na owiewce kabiny - jeśli ktoś wie to proszę o podpowiedź ) opierając się na poniższej fotce 121-ki. Zakładam że na 149 były malowane w ten sam sposób.

121%20top%20view.jpg

NIE%20STAWA%C4%86%21.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdjęcia "121" z tej samej imprezy. To był `95 czy `98?.

Tak bez wątpienia to był 95'. Wielką radochę mi sprawiłeś Piotrku zamieszczając te fotki bo udało ci się mnie na dwóch z nich sfotografować! Na ostatnim stoję pierwszy na prawo od lampy na szczycie schronohangaru ( dżinsy , beżowa bluza w stylu "Pustynna Burza" i plecak kostka ) oraz na pierwszym na przedłużeniu osi samolotu tyłem jak już odchodzę. Normalne jaja . Świat jednak jest mały!

Może jesteś na moim zdjęciu?

Pozdrawiam!

 

A przy okazji porównując nasze zdjęcia zrobione o tej samej porze dnia ale zapewne wykonanie różnym sprzętem ( ja robiłem Zenitem TTL z obiektywem PENTACON -prod. NRD ) i wywołane w dwóch różnych labach widać ze dobór kolorów farb na podstawie zdjęć często jest zagadnieniem w stylu " Zgadnij Stachu po zapachu". Szczególnie widać to na podstawie wcześniej omawianego koloru jasnobrązowego. W pełni podzielam zdanie tych którzy twierdzą iż aby ustalić prawdziwe barwy malowania trzeba przyłożyć wzornik kolorów do samolotu. Choć ja osobiście nie jestem tak ortodoksyjny w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam wszystkich po przerwie.

U mnie nie dzieje się co prawda tyle co u Grzegorza - GEM-a ale prace idą powoli do przodu

Tak jak to sugerowaliście zająłem się poprawieniem wyrzutni npr. Nawierciłem lufy i zmieniłem kolor na ciemniejszy ( wcześniej pomalowałem je na srebrny ale nie podobało mi się to ). Niestety załapałem po drodze wpadkę... Nowy kolor to olejna Model Mastera i próbowałem zrobić na tym olejny wash...

Oczywiście przedtem było sido ,kalki i sido ale wszystko pięknie się zmyło do podkładu. No może nie wszystko. Kalki zostały.

W związku z tym mam pytanie. Jako że nie mam więcej kalek na wyrzutnie wymyśliłem sobie że zamaskuję je maskolem i jeszcze raz pomaluję wyrzutnię Model Masterem. Jak myślicie - czy to może się udać?

Na ocalałych wyrzutniach położyłem wash akrylowy Vallejo.

 

Poza tym dostałem zamówione kalki z mf-zone - napisy nie stawać z krzyżykami i numery 1000. Z ich jakości jestem średnio zadowolony z powodu przesunięcia białego poddruku i koloru właściwego. Optycznie powiększa to znak i wygląda to źle. Problem objawił się dopiero po nałożeniu pierwszej kalki. Mimo wszystko je położyłem bo i tak jest to model treningowy wiec nie było sensu się z tym dalej szarpać.

Przybrudziłem też bardziej podstawkę suchymi pastelami ale muszę jeszcze nad tym popracować.

Obecnie prawie zakończyłem nakładanie kalek i planuję położyć wash na samolot. Pracuję też nad kilkoma antenami i klinami pod koła.

 

DSC08355.JPG

IMAG0177.jpg

IMG_0127.JPG

DSC08359.JPG

DSC08360.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam wszystkich ponownie.

Mały update z mojej walki z tematem. Tak jak planowałem pokryłem kalki na wyrzutni UB-32 maskolem i jeszcze raz ją pomalowałem. Operacja się powiodła .

 

IMG_0687.JPG

 

Z drugiej strony wyszło trochę gorzej bo nałożyłem za dużo maskolu i stara farba odrobinę wychodzi spod kalek ale tak już zostawię.

 

Położyłem wash na cały model i potem pomalowałem go lakierem matowym Pactry z którego użycia jestem bardzo zadowolony. Jedyne straty jakie powstały podczas tego procesu to utrata dwóch znaków "nie stawać" podczas zmywania washa które znajdowały się na części skrzydła zachodzącej w kadłub i były nie całkiem pokryte sidoluxem. Oczywiście problemy które miałem wcześniej z chropowatą powierzchnią stały się jeszcze bardziej widoczne ale to lekcja na przyszłość dla mnie. Niestety już tak mam - jak czegoś nie sp... to się nie nauczę .

Na chwilę obecną model prezentuje się następująco:

 

DSC08361.JPG

DSC08366.JPG

DSC08369.JPG

DSC08370.JPG

DSC08372.JPG

DSC08373.JPG

DSC08374.JPG

 

Kombinuję jak nadać farbie wygląd lekkiego zużycia. Pierwotnie myślałem o przejechaniu modelu lekką mgiełką z Pactry weatering ale po próbach zrezygnowałem z tego. Teraz myślę o położeniu filtra ale najpierw muszę podszkolić się w teorii. Oczywiście będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda coraz lepiej,brawo.

Co do filtrów ja bym to zrobił filtrem Miga do trójkolorowego kamo albo zrobionym samodzielnie w tym kolorze ale bardzo delikatnie.Na spód to filtr może z jakiejś szarości mocno rozcieńczonej.

 

Dzięki Robercie.

 

Fajnie idzie...ale bliżej temu modelowi jeśli chodzi o detale do 1/72 niż 1/48.

Pozdr

 

Dzięki Leszku.

Jeśli chodzi o detale to jest tak jak napisałeś ale po prostu na tyle pozwalają mi moje obecne umiejętności. Dojdą jeszcze anteny ale nie zmieni to ogólnego odbioru modelu. Na razie ciesze się jak udaje mi się rozwiązać kolejny problem który sam sobie stworze podczas prac nad modelem a że sporo już baboli wywinąłem więc także sporo się nauczyłem

 

A tak przy okazji to czy macie jakieś sugestie jak poprawić brudzenie podstawki? Bo mam wrażenie ze wygląda jakby przewróciła się tam ciężarówka z gruzem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Marku, że nasze relacje stopniowo zrównują się, jeśli chodzi o stopień zaawansowania prac. Myślę, że wiedząc o tym, że masz trochę porowatą powierzchnię po pomalowaniu, powinieneś podczas robienia washa zapuszczać tylko linie podziału lub same nity. Bo trochę zapuściłeś te nierówności farby, przez co jeszcze bardziej ja podkreśliłeś. Widać to zwłaszcza na stałej części skrzydła. Po nałożeniu matu model zaczyna wyglądać coraz lepiej. Nie przejmuj się, jest nas dwóch, ja również zastanawiam się, co wywinąć z postarzeniem powierzchni farby.

Jedno, co bije po oczach to, to, co jest pod wiatrochronem. Dlaczego tam zrobiłeś kolor wnętrza kabiny? Przecież tam jest wiele elementów czarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Dzięki Robercie. Bardziej chodziło mi o tą cześć asfaltową podstawki ale fotki na pewno się przydadzą.

...Jedno, co bije po oczach to, to, co jest pod wiatrochronem. Dlaczego tam zrobiłeś kolor wnętrza kabiny? Przecież tam jest wiele elementów czarnych.

Faktycznie nie wygląda to najlepiej...Już nie pamiętam co mną kierowało. Chyba to że na niektórych zdjęciach wnętrza kabiny Miga -23 górna osłona deski przyrządów jest w tym kolorze a że nie zgłębiłem tematu dość wnikliwie to pojechałem po całości. Gdybym dał tam jakieś detale to nie byłoby to takie widoczne ale teraz to już po herbacie.

Widzę Marku, że nasze relacje stopniowo zrównują się, jeśli chodzi o stopień zaawansowania prac.

Ja teraz będę miał teraz przerwę na pracę i do tematu powrócę dopiero pod koniec sierpnia więc na pewno mnie wyprzedzisz wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.