Skocz do zawartości

Nierówna farba


Quaryn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam pytanie. Czemu po malowaniu gdy farba wyschnie na malowanej powierzchni widać nieładne rysy? Widać pociągnięcia pędzla. Czy to wina zbyt twardego pędzla, który nie wiedzieć czemu twardniej po 1. malowaniu? Czy może ja coś źle robię?

 

Nie dodaję fotki, gdyż i tak niewiele by było widać

 

Oczekuję na odpowiedz bardzie doświadczonych użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie jest to wina pędzla tylko farby. Otóż może być ona zbyt gęsta. Wystarczy ją tylko rozcieńczyć. Jeżeli jest to emalia to rzocieńczalnik do emalii, jeżeli akryl to starczy nawet woda destylowana albo wódka

 

Na wszelki wypadek wyczyść też dobrze pędzel.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu po malowaniu gdy farba wyschnie na malowanej powierzchni widać nieładne rysy? Widać pociągnięcia pędzla. Czy to wina zbyt twardego pędzla, który nie wiedzieć czemu twardniej po 1. malowaniu?

Twardnieje? Moje pędzle po kilku miesiącach wręcz miękną traktowane nitro, ale nigdy się nie spotkałem z ich twardnieniem. Na pewno dobrze je czyścisz?

 

A co do nierówności farby - to przedmówca dobrze napisał. Prawdopodobnie za gęsta farba, ewentualnie brak wprawy.

 

Czasem farbę po malowaniu pędzlem traktowałem BARDZO DELIKATNIE papierem 2000, jednak źle położonej farbie to nawet taki zabieg raczej nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne... Po malowaniu olejnymi najlepsze do moczenia jest NITRO. Taki rozpuszczalnik (nitrocellonowy czy jakoś tak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko po olejach. Jeśli mam lenia i po malowaniu akrylami nie myję pędzli od razu, to nitro i zaschnięte akryle weźmie. Wystarczy je wypłukać chwilkę w nitro i potem porządnie wymyć w wodzie z mydłem. Broń Boże nie zostawiać ich w nitro na dłuższy czas, bo włosie może wypaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zmieniacie temat. Jakich pędzli używasz? Jeśli tanich np. Italeri i nie rozcieńczysz farb to faktycznie są ślady. Polecam zainwestować w dobry pędzel za ponad 20 zł. Takim pędzlem malowanie jest przyjemniejsze a i efekty widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał MrBat przetrzyj powierzchnię papierem 2000 i po opłukaniu nałóż jeszcze jedną warstwę. Jak to nie pomoże to może rzeczywiście być wina zbyt gęstej farby

 

Napisz może o jaką farbkę chodzi - czy to jest gloss czy mat i jaki efekt chcesz uzyskać, to może wtedy ci coś więcej doradzę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam pędzelka Italieri. Z tego co mi się wydaje to wszystko złożyło się na moje nieszczęście. Farby nie rozcieńczałem, pędzelka nie myłem...

 

Dzieki za rady na pewno się przydadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.