Jump to content

Nierówna farba


Recommended Posts

Witam!

 

Mam pytanie. Czemu po malowaniu gdy farba wyschnie na malowanej powierzchni widać nieładne rysy? Widać pociągnięcia pędzla. Czy to wina zbyt twardego pędzla, który nie wiedzieć czemu twardniej po 1. malowaniu? Czy może ja coś źle robię?

 

Nie dodaję fotki, gdyż i tak niewiele by było widać

 

Oczekuję na odpowiedz bardzie doświadczonych użytkowników.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że nie jest to wina pędzla tylko farby. Otóż może być ona zbyt gęsta. Wystarczy ją tylko rozcieńczyć. Jeżeli jest to emalia to rzocieńczalnik do emalii, jeżeli akryl to starczy nawet woda destylowana albo wódka

 

Na wszelki wypadek wyczyść też dobrze pędzel.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Czemu po malowaniu gdy farba wyschnie na malowanej powierzchni widać nieładne rysy? Widać pociągnięcia pędzla. Czy to wina zbyt twardego pędzla, który nie wiedzieć czemu twardniej po 1. malowaniu?

Twardnieje? Moje pędzle po kilku miesiącach wręcz miękną traktowane nitro, ale nigdy się nie spotkałem z ich twardnieniem. Na pewno dobrze je czyścisz?

 

A co do nierówności farby - to przedmówca dobrze napisał. Prawdopodobnie za gęsta farba, ewentualnie brak wprawy.

 

Czasem farbę po malowaniu pędzlem traktowałem BARDZO DELIKATNIE papierem 2000, jednak źle położonej farbie to nawet taki zabieg raczej nie pomoże.

Link to comment
Share on other sites

Nie tylko po olejach. Jeśli mam lenia i po malowaniu akrylami nie myję pędzli od razu, to nitro i zaschnięte akryle weźmie. Wystarczy je wypłukać chwilkę w nitro i potem porządnie wymyć w wodzie z mydłem. Broń Boże nie zostawiać ich w nitro na dłuższy czas, bo włosie może wypaść.

Link to comment
Share on other sites

Panowie, zmieniacie temat. Jakich pędzli używasz? Jeśli tanich np. Italeri i nie rozcieńczysz farb to faktycznie są ślady. Polecam zainwestować w dobry pędzel za ponad 20 zł. Takim pędzlem malowanie jest przyjemniejsze a i efekty widać.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisał MrBat przetrzyj powierzchnię papierem 2000 i po opłukaniu nałóż jeszcze jedną warstwę. Jak to nie pomoże to może rzeczywiście być wina zbyt gęstej farby

 

Napisz może o jaką farbkę chodzi - czy to jest gloss czy mat i jaki efekt chcesz uzyskać, to może wtedy ci coś więcej doradzę. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Używam pędzelka Italieri. Z tego co mi się wydaje to wszystko złożyło się na moje nieszczęście. Farby nie rozcieńczałem, pędzelka nie myłem...

 

Dzieki za rady na pewno się przydadzą.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.