Skocz do zawartości

Farba odchodzi... już nie wiem co robić.


bartass.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was.

Mam wielki problem, i szczerze mówiąc mam już dość..

Skleiłem model, pomalowałem aerografem na bazowy kolor czarnym humbrolkiem. Schnął jakies 1,5dnia. Niby wszystko ładnie, ale malując te pomalowane na czarno elementy srebrnym humbrolem farba zaczęła się marszczyć i odchodzić.

Model kąpie się w cleanluxie, a ja nie mam pojęcia dlaczego tak się stało.

Może ktoś z Was miał podobny problem?

dziekuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo humbrol nie był dobrze wymieszany / rozcieńczony albo - co bardziej prawdopodobne - trafiłeś na felerną serię.

 

Po pierwsze co Ci da kąpiel w cleanluksie skoro malowałeś humbrolami? Po drugie dlaczego Humbrolami? Po trzecie Humbrole schną miesiąc...

bzdura goni bzdurę. kolega poczyta co na etykiecie cleanluxa pisze, u mnie jak go kupiłem i bawiłem się w próby to ruszył nawet farbe nitro na szafce metalowej, malowanej z 10 lat temu.

 

jeżeli humbrol jest taki jak ma być, czyt. nie żaden felerny itd, to matowy schnie kilka godzin (po 24 to już jest suchy na 200%) błyszczący podobnie tylko dużo dłużej jest lepki (mat robi się szybciej suchy w dotyku).

Te farby nie są złe, choć dziś jest sporo lepszych innych producentów.

 

Cleanlux powinien zmyć farbę, jeżeli były by problemy to zmywacz do akryli wamod też sobie z nimi radzi (a ze świeżą farbą tym bardziej).

 

napisz coś więcej - czy czarny to mat czy gloss czy co? czym rozcieńczasz itp. zrób próby na kubku po jogurcie, przemieszaj farbe "tak od serca" - z 10-15min. mi się nawet z zasadniczo zepsutymi humbrolami udawało coś jeszcze zrobić.

 

generalnie to z humbrolem był zawsze problem ale w drugą strone, cokolwiek byś położył na srebrny to się zacznie rozpuszczać u warzyć.

 

czasem lepiej 10 razy podchodzić do malowania i uzyskać dobry rezultat niż machnąć raz i potem nie móc na to patrzyć, więc spokojnie - bedzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seweryn, model kąpie się w cleanuksie, ponieważ chcę aby cała farba zeszła

 

 

wuwumaster dziękuję za informacje.

Otóż na matową czerń humbrola położyłem humrbolowskie aluminium... chyba to jest metalizer. Rozcieńczana wamodowskim rozcieńczalnikiem.

Czy metalizer mógł tak zadziałać?

 

No nic.. jak model się porządnie wykąpie, spróbuję jeszcze raz. Szkoda tylko bo od zawsze maluję humbrolami i nigdy nie było z nimi najmniejszych problemów, zarówno pod pędzlem jak i w aerografie.

Może rzeczywiście pora przerzucić się na coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze mogłeś dać a dużo rozpuszczalnika i czarny zaczął się rozpuszczać. Przy takich akcjach lepiej stosować jako podkład akryla, chodź to nie jest regułą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha... Moses w sumie masz dużo racji, bo farby zaczęły reagować ze sobą, gdy alu było rozcieńczone. przy próbie nałożenia farby gęstej, prosto z puchy nic takiego się nie działo.. przynajmniej nie zauważyłem

no fakt... akryl nie zareaguje z olejną.. Chyba podpowiedziałeś mi rozwiązanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było bez czarnego psiknąć hubrolowskim metalizerem rozcienczonym z benzyną lakową.Napewno by nie odeszła farba.

A z rozcieńczalnikiem takim jak aceton jakiś taki budowlany to nie ma szans

 

A i po co pod farbę olejną podkład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak czarny matt to nie powinno być problemu (z gloss bywa gorzej, z metalikiem jeszcze inna bajka) ja sporadycznie używam rozcieńczalnika wamod, mniej agresywne a równie dobrze / lepiej spisujące są: terpentyna albo oryginalny rozcieńczalnik, przy oryginalnym farba szybciej schnie.

Jak czarny miał 24h od nałożenia to był względnie suchy, ale jeszcze miekki, mocno rozcieńczone alu mogło go ruszyć.

Moja rada : pomalować jeszcze raz czarnym, zaczekać dzień-dwa, alu ewentualnie mniej rozcieńczyć ale tak czy siak nakładać cienkimi mgiełkami, b delikatnie (to na podstawie doświadczeń z metalizerami MM - są na bazie b agresywnego rozcieńczalnika, ale jak się je kładzie na olejny podkład b delikatnie cienkimi warstwami - mgiełkami - to ładnie siadają i nie ma problemu, jak by pomalować normalnie na mokro to gwarancja zeżartego podkładu, u ciebie powinno być łatwiej niż w przypadki metalizerów MM).

 

Jeżeli alu nie zostanie "nalane" na czarny to nie powinno być żadnych interakcji.

 

Pozdrawiam!

 

p.s. dużo lepszy efekt alu uzyskasz jeżeli będziesz kładł go na czarny błyszczący a nie matowy (patent zaczerpnięty również z metalizerów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za rady.

wuwumaster zrobię tak jak piszesz. Pomaluję czarnym jeszcze raz i poczekam aż wyschnie na fest.

Zobaczymy jak to wyjdzie. Pewnie ten defekt wynika z mojej niewiedzy i braku doświadczenia malowania metalizerami, bo na humbrole od ładnych paru lat złego słowa nie mogę powiedzieć.

Dzięki jeszcze raz za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.