Skocz do zawartości

Ferrari 512BB, 1:24 Fujimi


MartiniOCP

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli biorę się za tą piękną włoszkę. Model mam zamiar robić bez większych przeróbek. Ewentualne zmiany dotyczyć będą hamulców, tzn. tarcz i zacisków (jednak nie z elementów foto trawionych, tylko tego co znajdę u siebie w norze). Tym modelem chciałbym również zacząć zabawę z okablowywaniem silnika. Co do kolorystyki/ wystroju wnętrza - wahałem się pomiędzy tymi dwoma:

 

1984_ferrari_512bb-pic-39760.jpg

 

albo

 

1491647.jpg

 

Ostatecznie cały model będzie czerwony, czyli jak na zdjęciu nr 2. W mieszalni lakierów znajomy dorobił mi rosso corso z palety ferrari. Zobaczymy co to warte.

 

Wnętrze fujimi odwzorowało całkiem dobrze i porównując zdjęcia nie mogłem doszukać się jakiś różnic, wszystko wygląda dokładnie tak samo.

 

1491653.jpg

 

Póki co nie zrobiłem dużo - wycinanie, trochę szlifowania.

 

gr2-3.jpg

 

graty1-2.jpg

 

gr5.jpg

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Delikatna aktualizacja:

 

W środku pomalowałem detale choć będą jeszcze poprawki. Poza tym, testuje taśmę dwustronną do imitacji wykładzin. Wg mnie efekty są dobre. Niestety nie mam czerwonego flocka, więc wykładziny i wycieraczki będą grafitowe. Tapicerki potraktuje jeszcze szarym i matowym bezbarwnym, żeby a. uzupełnić ubytki koloru, b. skleić całość.

 

100_2046.jpg

 

100_2048.jpg

 

100_2050.jpg

 

Na celowniku jest również okablowanie silnika, ale chyba nie doceniłem 12 cylindrów - ciężko nawiercić w kopułce 12 wejść na przewody. No nic, niedługo postaram się umieścić zdjęcia i z tego procesu.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Floczek ładny, chyba sam spróbuje bo z wikolem nie wychodzi mi tak równo. Co do koloru to może posyp sobie jeszcze jakiś kawałek na próbę i spróbuj go pomalować, zobaczymy co wyjdzie

 

Na celowniku jest również okablowanie silnika, ale chyba nie doceniłem 12 cylindrów - ciężko nawiercić w kopułce 12 wejść na przewody

Ciesz się że nie stosowali podwójnego zapłonu

No ale dobrze Cię rozumiem, sam zwlekam z podpięciem V8 z Thunderbirda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja ze środka. Zrobiłem już chyba wszystko i jestem średnio zadowolony. Najbardziej denerwują mnie fotele bo moje cieniowanie nie wyszło tak jak bym chciał. Chyba muszę spróbować farby innej niż humbrol bo ile bym nie mieszał to i tak wychodzi bardziej brud niż jednolity kolor, tyle, że o słabym natężeniu.

 

100_2083.jpg

 

100_2082-1.jpg

 

100_2078.jpg

 

100_2077-1.jpg

 

100_2076-1.jpg

 

100_2082.jpg

 

100_2077.jpg

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do flock'a używam taśmy dwustronnej (OBI, ok 9zł), flock'a z allegro (http://allegro.pl/flok-flock-posypka-do-zastosowan-modelarskich-i1469826263.html) i sitka.

 

100_2085.jpg

 

Na taśmę sypię przez sitko tak, żeby było z górką a potem ugniatam drugą stroną nożyka. Przewracam "twarzą w dół" i dalej ugniatam aż flock przyczepi się równomiernie na całej powierzchni. Potem otrzepuje i "ciapiąc" nakładam pędzlem bezbarwny mat, żeby skleić to wszystko do kupy. Można i bez tego, ale zawsze się coś sypie. Technika nie jest moja, znalazłem ją na jakimś zagranicznym forum. Jej wada to konieczność robienia dokładnych szablonów. Z drugiej strony, używałem wikolu i nie wyszło mi tak równomiernie jak z taśmą. A, i taśma jest upierdliwa bo się strasznie klei- nawet jak przetniesz to się zasklepia - bardzo ostry nożyk mile widziany.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem troszkę siedzenia (oczyściłem z nadmiaru brązu) - czas na silnik. Tak jak mówiłem bawię się z okablowaniem, które staram się wykonać z drutu 0,4mm. Potem planuje "powlec" wszystko białym humbrolem. Na zdjęciach już trochę zacząłem i zdążyłem pozdzierać - oczywiście poprawie. Ogólnie lubię lekko zabrudzone motorki, więc i ten jest troszkę brudnawy. Te mosiężno-podobne części chcę rozjaśnić bo lekko przesadziłem z ich mosiężnością. Jestem również w trakcie dorabiania pokryw na prawą i lewą stronę - tego fujimi w ogóle nie pofatygowało się odwzorować.

 

100_2089.jpg

 

100_2088.jpg

 

100_2086.jpg

 

Zabieram się również za chromy, chociaż mało z tego zostanie chromowane, chyba tylko kapselki na felgach.

 

100_2090.jpg

 

Nie podoba mi się rozwiązanie wydechu, postanowiłem go zmienić tak, żeby zostały tylko owalne końcówki bez otoczki, przyczepione do rur wydechowych a nie, jak proponuje fujimi, tylnej części karoserii.

 

100_2091.jpg

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcie z postępu prac:

 

Pokrywy na silnik, o których wspominałem - lepsze to niż płaska powierzchnia:

 

100_2092.jpg

 

Dziwna kolorystyka niektórych elementów, np. rur, części zawieszeń wynika z tego zdjęcia:

 

f71ac6e8e48ca19cfaa8a7eba566410d.jpg

 

Chciałem mieć podobne kolorki i kombinowałem z tym co mam, żeby je osiągnąć.

 

100_2095.jpg

 

100_2094.jpg

 

100_2096.jpg

 

100_2106.jpg

 

100_2098.jpg

 

100_2102.jpg

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie zdjęcie orginalnego silnika i wydechu pomyślałbym , że zwariował nam MartiniOCP , no ale jednak na szczęście nie. Porównując do tych dziwnych kolorów to całkiem fajnie to zaczyna wyglądać . Jedynie ten brąz troszkę mi nie pasuje, chyba powinieneś go zmieszać z czyms szarym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zrobiłeś dzisiaj bardzo na plus miło ogląda się tak czysto sklejone i pomalowane detale. No0 i oczywiście weathering, tak jak lubię

Do wydechu już się przyczepiono, nie pasuje mi jeszcze połączenie amortyzatorów z wahaczem- wygląda bardzo zabawkowo, bardzo odstaje od reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amorki - jak najbardziej się zgadzam. Bawiłem się w zastąpienie odlanych sprężyn metalowymi a tego babola pominąłem. Nie obiecuje, że to poprawie w tym modelu (już skleiłem części ramy), ale może da się niegroźnie oderżnąć te beznadziejne "fajki" i zrobić lepiej wyglądające części.

 

Nie, jednak nie mogę się na to patrzeć. Te tylne amortyzatory nie mogą tak zostać.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc poprawiłem amortyzatory z tyłu. Chyba wygląda to teraz lepiej niż z mocowaniem od fujimi. Poza tym, tylne nadkola są lekko chropowate "umyślnie." Zmieniłem też kolor wydechów na bardziej szary.

 

100_2109.jpg

 

100_2111.jpg

 

100_2113.jpg

 

100_2117.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie ma czasu na modelowanie - co podłubie to muszę zaraz kończyć i takie tam inne wymówki;] W każdym razie update z tego co zrobiłem z 512-tką:

 

Kończę powoli malowanie kasty. Wszystko było fajnie do momentu kładzenia bezbarwnego. Pomyliłem proporcję utwardzacza - źle wyszło. Zacząłem zmywać rozpuszczalnikiem do akryli, zostawiłem kastę w misce z owym rozpuszczalnikiem - kasta mi się rozpłynęła. Musiałem kupić drugi model. Ciągle jest raczej słabo z tym bezbarwnym bo została mocna skórka pomarańczy. Polerowałem pastą coarse-fine-finish, ale niewiele pomogło. Nic to, postanowiłem, że muszę dokończyć model więc go ciągnę za uszy.

 

100_2121.jpg

 

100_2123.jpg

 

100_2126.jpg

 

100_2128.jpg

 

100_2129.jpg

 

100_2132.jpg

 

100_2155.jpg

 

100_2157.jpg

 

100_2159.jpg

 

100_2160.jpg

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MartiniOCP zanim zaczniesz polerować pastami tamiya, przeszlifuj całą karoserię papierem wodnym ( 2500, 3000) tak aby była równomiernie matowa i dopiero wtedy poleruj pastami. Przy takiej procedurze pozbywasz się skórki pomarańczy a na dodatek po użyciu pierwszej pasty zobaczysz efekt pięknego i gładkiego lustra.

Jeżeli kalki sa pod bezbarwnym, a ten już się utwardził to śmiało przeszlifuj karoserię i potem poleruj - sam zobaczysz różnicę.

 

Pozdrawiam

Messer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Kalki są pod bezbarwnym więc nie powinno być problemu. Messer - jeszcze pytanko odnośnie polerki pastami po papierze - polecałbyś sesje polerską od coarse, poprzez fine do finish, czy jakaś inna kombinacja?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.