Skocz do zawartości

Polski Leopard 2A4 - Hobby Boss 1:35


Zderzak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zastanawiałem się chwilę czy zakładać warsztat, ale ostatecznie postanowiłem to zrobić. Jak w tytule, postanowiłem sobie zbudować polskiego Leosia. W zasadzie koncepcja taka sama jak u większości kolegów, czyli model HB, lufa RB, liny Eureki i kalkomanie ToRo Model. Gąski zostaną zestawowe, podobnie jak cała reszta.

 

W gruncie rzeczy wiem co powinienem przerobić, ale jeśli można prosić, piszcie, doradzajcie, sugerujcie co przerobić. Z założenia po ostatnim Humvee nie chce mi się zbyt ingerować w model, więc pokuszę się jedynie o najbardziej konieczne przeróbki.

 

Malowanie Humbrolami oraz przy pomocy pędzelków. Długo zastanawiałem się także w jakiej konfiguracji tyłu Leoparda zbudować model. Uznałem, że wykonam otwarte ostatnie osłony boczny oraz usunę chlapacze.

 

Przy okazji podziękowania dla Rafała Kobieli za komplet kalek

 

Z tym startujemy:

DSC09693.jpg

DSC09695.jpg

 

Teraz zdjęcia i pierwsze przeróbki:

DSC09700.jpg

DSC09701.jpg

DSC09702.jpg

DSC09703.jpg

 

Szczerze, jestem niemile zaskoczony ilością szpar i potrzebnej szpachli. A z tego co słyszałem i czytałem, z wieżą jest podobnie...

DSC09697.jpg

DSC09698.jpg

DSC09699.jpg

DSC09706.jpg

DSC09705.jpg

 

Na koniec, poskładane koła (napędowe otrzymają jeszcze śruby).

DSC09696.jpg

 

To tyle w tym temacie. Mam nadzieję, że nie zanudzę Was moimi zmaganiami z modelem. Liczę także na wszelaką pomoc.

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich humbroli zamierzasz użyć do pomalowania? Wydaje mi się , żę leszpe będą kolory revella - gdzieś wyczytałem numery odpowiednie do schematu NATO

Nie za bardzo lubię farby Revella. Jakoś Humbrole podpasiły mi pod pędzel. Kolory, hmm, wyczytałem w Internecie, jakoby polecali do kamuflażu NATO jako kolor zielony H116 lub H75. Kupiłem oba (od razu zaznaczę, że muszę zamawiać przez Neta, bo niestety do najbliższego modelarskiego mam daleko), jednak okazało się, że żaden nie pasuje... Nie wiem jak to oceniali. Na szczęście w magazynku znalazłem H86, który w teście (wnętrze na zdjęciach powyżej) wyszedł całkiem obiecująco. Czarno będzie standardowy 33, natomiast brąz to 186.

 

Śmierć Humbrolowi Polecam Tamkę
I farby Tamiyi również polecam ;)

Fakt, wybór kolorów bezproblemowy. Czytałem jednak, że słabo kładą się pędzlem. Sam nigdy nie próbowałem.

 

Z przeróbek to jeszcze spawy mógłbyś dorobić i ten elemencik.

Spawy chyba sobie podaruję, tak jak zaznaczyłem nie chcę zbyt ingerować w model. Natomiast ten wizjerek przerobię. Nie ukrywam, że Twój warsztat jet jednym z tych, które śledzę w trakcie budowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy orientuje się ktoś czym są te zaznaczone w "kółku" elementy? Podejrzewam, że mechanizm jest taki sam jak w przypadku podobnych dwóch "bolców" po obu stronach lufy, które wyglądają jakby miały gwint, jednak prawdopodobnie utrzymywane są na zacisk. Na zdjęciach, elementy z niebieskiego zaznaczenia są zazwyczaj w podobnej pozycji, tzn. leżą sobie na pancerzu. Orientuje się ktoś do czego one służą, są jakimś zapasem dla dwóch pozostałych?

03leo_2412.jpg

 

Przy okazji, czy zatyczki obok lufy są jakimiś osłonkami KM, czy czegoś podobnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie wie do czego służą te zawleczki, albo nikt nie chce podzielić się wiedzą No nic, walczymy dalej. Wieża prawie skończona, brakuje kilku drobiazgów. Ze zmian jakie musiałem wprowadzić, najważniejsze to:

-dodałem brakujące nity,

-zamieniłem imitację śrubki na zatyczkę o odpowiedniej średnicy, lewa strona wieży,

-dodałem brakujący prostokąt na boku wieży,

-przerobiłem nity zaproponowane przez HB na metalowe uchwyty...

-dodałem uchwyty, tam gdzie była gładka powierzchnia,

-element z tyłu wieży, nad schowkiem, wykonałem w pozycji złożonej, bo tak wygląda na każdym zdjęciu,

-zacząłem zabawę z przeróbką głównego peryskopu,

-załatałem kawałkiem polistyrenu dziurę pod jarzmem lufy,

-wymieniłem lufę na produkt RB.

 

DSC09712.jpg

DSC09713.jpg

DSC09714.jpg

DSC09715.jpg

DSC09716.jpg

DSC09717.jpg

DSC09718.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ostatnio wysyp tych Leopardów. Pewnie wszyscy w Warszawie kupowali ;) Z czego robisz nity? Wyglądają na sferyczne.

Nity robię z odpowiedniego profilu plastikowego, dociętego do odpowiedniej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się z prośba, czy ktoś z Was nie ma czasem fotki Leoparda o numerze bocznym 0273, rejestracji UA0087T? Mam tylko jedną, a bardzo przydałaby mi się trochę większa ilość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie model w niektórych miejscach jest niedopracowany, ale mimo wszystko myślę, że za te 55zł, za które można go spokojnie dostać, nabywamy całkiem udany model. Z tego co czytałem, znacznie lepiej wykonany niż Revella.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu 2 fotki modelu odgrzebanego z szafy i który spróbuje skończyć. Zacząłem go robić gdy o HobbyBoss jeszcze nikt nie słyszał. To połączenie modelu TAMIYA oraz REVELL. I próbuję by z tego powstał Leopard ze Świętoszowa z systemem AGDUS. Na razie znów próbuję dokończyć jego malowanie (już 2x była akcja z podchloryną).

 

IMG_6584.jpg

 

IMG_6582.jpg

 

Pozdrawiam wieczorną porą

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, bardzo ciekawy Leoś, zapewne będzie nieźle się prezentował po ukończeniu. Jak chce Ci się, to możesz poprawić jeszcze fakturę tego otwartego, tylnego fartucha po prawej stronie modelu.

 

Tymczasem u mnie, prace nadal trwają. W międzyczasie pomalowałem zawieszenie i dolną część wanny. Być może jeszcze dzisiaj złapię pędzle i zacznę malować kolorem bazowym. Otwarta pozostaje wciąż kwestia tylnych fartuchów (ostatnich bocznych). Ciągle zastanawiam się czy zostawić je zamknięte i schować gąski, czy jednak pokusić się i wykonać je w pozycji otwartej.

 

Dodałem kilka własnych elementów, sprzeciwiłem się instrukcji HB i tak to teraz wygląda. Zapraszam do przejrzenia zdjęć.

 

DSC09719.jpg

DSC09720.jpg

DSC09721.jpg

DSC09722.jpg

DSC09723.jpg

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad,

 

Jak chce Ci się, to możesz poprawić jeszcze fakturę tego otwartego, tylnego fartucha po prawej stronie modelu.

 

O co chodzi z tą fakturą tylnego fartucha? Oczywiście że chcę to poprawić.

 

Pozdrawiam,

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tą fakturą tylnego fartucha?

Na załączonym przez Ciebie zdjęciu, wydaje mi się, że wewnętrzna powierzchnia jest całkowicie gładka. Lepiej moim zdaniem byłoby przykleić na nią wycięty kawałek polistyrenu, wraz z nawierconymi otworkami. Nie bardzo mogę się też dopatrzyć jej dolnej części, tzn. mechanizmu otwierania. W oryginale wygląda to tak i myślę, że po przeróbce i model wyglądałby lepiej:

th_03leo_2409.jpg

(Przy okazji, podziękowania dla autora tego zdjęcia )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wieczorową porą

Model opędzlowany całkowicie. Kolor w rzeczywistości wygląda bardzo dobrze, na zdjęciach przy lampce na biurku wyszedł trochę przekłamany. Być może jutro plamy kamo

DSC09733.jpg

DSC09735.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.