Skocz do zawartości

Linia gustawa, Włochy 1944


Michał96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zrobić dioramę przedstawiającą niemiecki oddział broniący się wśród gó pod Monte Cassino w roku 1944. http://mojehobby.pl/dragon-6517-gebirgsjager-defense-gustav-line-1944-p-1-1573350.html . Dysponuję takimi figurkami.Linia Gustawa to niemieckie umocnienia obronne w czasie drugiej wojny światowej we Włoszech. Rozciągała się wzdłuż rzek: Garigliano, Rapido, Sangro na długości 130 km. Kluczowymi pozycjami obronnymi wojsk niemieckich były wzgórza: Monte Cassino, Monte Cairo, San Angelo i Passo Corno.

Linia Gustawa została przełamana przez aliantów 17-18 maja 1944 pod Monte Cassino. W walkach wziął udział 2 Korpus Polski. Tego nie można nazwać dioramą tylko raczej winetką, mam dwie opcje, która wam się bardziej podoba?

73329731.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

51608358.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Mam nadzieje że mi pomożecie, jest to mój pierwszy warsztat i proszę o pomoc.

Ja jestem za wariantem 1. Kasy mało i większość zrobię domowymi sposobami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz cokolwiek z tą dioramą, to pooglądaj sobie zdjęcia ze wzgórz Monte Cassino.

 

Tam nie było tradycyjnych linii okopów, tylko pojedyncze stanowiska ogniowe. Nie wykopiesz okopu w litej skale. Niemcy wykorzystali wszelkie możliwe załomy skalne, jamy, pieczary i groty. Jeśli coś udało się wygrzebać w ziemi pokrywającej skały, to może jakieś wgłębienie,m na pojedynczego żołnierza.

 

Polecam lekturę książek na ten temat - np Monte Cassino Mathew Parker'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie znalazłem takie zdjęcia, pomyślałem, że może zrobie takie centrum telegrafisty ukryte na wzgórzu pośród krzaków- zdjecie numer 2

 

 

bundesarchivbild101i577.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

pic221301.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Plan jest taki

 

77007716.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

hhgfi.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Dla mnie jest nawet fajnie

P.S Jeśli też coś wiecie i macie może jakieś fajne fotki to wrzucajcie tutaj albo na Pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie . Moje prace wrócą dopiero w poniedziałek-2 maj. Jadę jutro do Szklarskiej Poręby na majówke, ale będe sprawdzał jakieś wiadomości na laptopie. Jeżeli macie jakieś sugestie to piszcie. Zastanawiam się, czy zrobić błoto czy suchą ziemię. Mam jeszcze pytanie jakie kamo zrobić figurkom, te na opakowaniu jest łatwe, więc sobie poradzę. Może zrobić inne malowanie? Życzę wam miłej, wesołej majówki-nie obejdzcie się bez grilla, szczególnie karkóweczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zależy co chcesz osiągnąć. Jak czas wiosenny, to mokro i błotnie, a jak późna wiosna to sucho jak pieprz. Pooglądaj zdjęcia współczesne wzgórza, żeby dobrze obejrzeć jaki kolor ma ziemi i skały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wróciłem z gór, zrobiłem sobie parę fotek terenu, skał, koloru traw itp. Ustaliłem, że będzie to późna wiosna, czyli jak napisał Skoti such jak pieprz. Mam dwa ostatnie pytania i do roboty!!!

1. Nie jestem przekonany w 100% co do kamo na opakowaniu, żołnierze mają kurtki zimowe, są ubłoceni a ja robię wiosne czy można to jakoś zmienić, i o co tu w ogóle biega. Może Pod koniec wojny Niemcy oszczędzali i nie zmieniali umundurowania?

2. Nie wiem czy sobie poradzę z podłożem, te trawy itp. Zastanawiam się czy nie zamówić gotowej maty. Jeśli macie jakiś sposó na trawe to prosze napiszcie mi, bo z kasą troche cieńko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę szczery...

Więc tak, nie porywaj się z motyką na słońce, nie rób dużej przesadzonej dioramy, na początek zrób podstawkę pod te 4 figurki(małą,estetyczną) będzie na pewno wyglądała lepiej, figurki pasują, kamuflaż też.

Zbocze skalne, możesz zrobić z odpowiednio ukształtowanej pianki montażowej, lub styropianu, na powierzchnię tych materiałów, możesz nałożyć klej do płytek, po wyschnięciu jest porowaty, co daje fajne"ziemiste" efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. Jutro będą foty. Podstawka będzie mała, więc będzie dobrze, jak bym robił większą dioramkę to musiałbym kupić albo działo albo czołg. Macie jakiś sposób na trawę domowym sposobem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale średnio ta gąbka będzie wyglądać. Może lepiej, użyć czegoś z przyrody naturalnej. Wyjdź gdzieś do lasu, popatrz na różne mchy, myslę, że pojedyńcze, takie malutkie kępki, będą dobre na urozmaicenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, spróbuje z gąbką i mchem ale, gąbka mnie trochę bardziej przekonyje niż mech, musiałby być bardzo drobny i pewno by usechł, ale jeszcze zobacze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam,że post pod postem. Obiecane foty. Sory za jakość zdjęć i za tło-Pani od niemieckiego nie była by dumna . Brzeg podstawki będzie jeszcze obklejony tektórą i wyrównany, więc spoko. Podłoże ukształtowałem ręcznikiem papierowym rozrobionym z wikolem. Następnie położe gips budowlany lub klej do płytek, wtedy zwiększe zagłębienie okopu, narazie ma być płytki. Mam też zdjęcia niektórych elementów które wykorzystam

 

dscf0275z.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

dscf0274k.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

dscf0277tb.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbyję z tym klejem, jeszcze nigdy go nieużywałe. Masz rację z tym gipsem, po zaschnięciu bardzo się kruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam,że post pod postem znowu. No i w końcu jakiś postęp . Do wykonania faktury gleby użyłem wikol+woda+gips+piasek. Trawy będzie jeszcze o wiele więcej, to co widzicie to tylko próbka. Obkleiłem boki tekturą. Te szpary które widzicie na podstawce na rogach to przeźroczysty wikol, także po pomalowaniu nie będzie nic widać. Kamienie przywiezione z gór(będą oczywiście pomalowane -pomiędzy nie powtykam jeszcze trochę trawy, żebu wyglądało to realistycznie i żeby nie było widać łączenia kamieni z gipsem. Faktura gleby w niektórych miejscach będzie poprawiona przed malowaniem. Figurki są boskie, zero grama szpachli, pełnoelementów do wyboru, realistycznie odlane ręce i twarze-są genialne,noale to Dragon w końcu. Zaczne je malować jak przyślą mi farbki od pactry. Kolejne relacje w sobotę-w niedzielę komunia brata więc nic nie pogrzebie, ale może pożyczy mi troche pieniążków na coś fajnego , po pomalowaniu wstępnie ziemi, uwagi chętnie widziane.

 

dscf0278f.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

dscf0279u.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

dscf0280f.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

dscf0281f.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

dscf0282g.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

P.S Chełmy i czapki przykeleje po pomalowaniu twarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.