Skocz do zawartości

Mława 1939


GrzesiekW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. Chciałbym zapytać o opinię w sprawie moich planów na dioramę. Przedstawiać ona miała by jeden z polskich schronów polowych (w środku obsługa ckm-u z ckm-em, oraz dowódca). Na schron nacierać miała by Niemiecka piechota, z czołgiem panzer II. Zastanawiam się nad jakimś/jakimiś motocyklistami.

Po drugie zwracam się z pytaniem czy deski służące do szalunku na tylnej ścianie przybijane były poziomo czy pionowo?

 

Proszę o pomoc i opinię moich planów.

 

Pozdrawiam Grzesiek.

 

P.S1. A to kilka zdjęć z rzeczywistości.

 

panz1copy1.jpg

 

 

 

rscn61971f2d41bce47.jpg

 

1x4997.jpg

 

bitwapodmlawa1939r.jpg

 

uid44bef3a443c55177498c.jpg

 

 

mlawa1.jpg

 

1copy851.jpg

 

mlawa2.jpg

 

A to scenak którą chciałbym odwzorować na dioramie.

 

 

bitwanadbzura7.jpg

 

P.S.2

 

Lepiej do schronu użyć gipsu, zaprawy murarskiej czy kleju do sturopianu.

Inne propozycje mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, przyznam ze pomysl z jednej strony ciekawy, ale z merytorycznej troche sie nie trzyma. Jesli chcesz utrzymac racjonalne rozmiary dioramki to odleglosc pomiedzy ckm-em w akcji i czolgiem raczej bedzie "troche" za mala. Beda do siebie walic z 30 cm tj okolo 10 metrow autentycznej odleglosci? Troche to naciagane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... no fakt . No to jedynym rozwiązaniem było by zwiększenie odległości pomiędzy walczącymi. Ale takie coś dziwnie by wyglądało, gdyż diorama wyszła by strasznie cieńka (jako bryła):? . Można by jeszcze zamienić temat z Mławy na Wizne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtam ponownie. Oto postępy z mojej pracy.

 

p1010052dl.jpg

 

p1010046gl.jpg

 

p1010053f.jpg

 

A to po zalaniu ,,zbrojenia"

 

p1010059f.jpg

 

A to tekturowy projekt.

 

p1010057p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki za słowa otuchy. Tak wszystko wymierzone i przeliczone.Sprawdzane równierz na figurkach w 1:35 (zmieszczą się).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę zdjęć z e stanu obecnego Urban oczywiście spod Mławy między innymi odpowiedź na Twoje wcześniejsze pytania dotyczące szalunku:

P6100072.JPG

P6100073.jpg

P6100074.jpg

P6100076.JPG

P6100077.JPG

P6100078.JPG

P6100079.JPG

P6100080.JPG

P8110250.JPG

P8110253.JPG

P8110254.jpg

Resztę masz pod linkiem do galeri

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O piękne zdjęcia dzięki Ci wielkie dobry człowieku na 100% się przydadzą. Szukałem właśnie takich ujęć z zaznaczeniem na wszelie szczegóły (takie jak wyloty wętylacyjne i wylot pieca). Jeszcze raz wielkie, wielkie dzięki . To są twoje zdjęcia? Jęśli tak to masz jeszcze większą zasługę.

 

A co do postępów prac wczoraj wylałem ciąg dalszy fundamentu w miejscach w których nie będzie ścian (wejście, przejście obok przelotni, oraz prostokąt we wnętrzu schronu"

 

Tak wogule dzięki za wsparcie.

 

Może wyprzedzę czas, ale czy ktoś ma pomysł na stworzenie porostów/mchów i innych tego typów roślinek, które lubią sobie zarastać na betonie? Zacieki myślę stworzyć tak jak się to robi na pojazdach tzn. farbami olejnymi.

 

Jeśli ktoś uważa taki pomysł za zły to proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są twoje zdjęcia?

Mam obfotografowane wszystkie zachowane schrony spod Mławy

Podajesz numer schronu wedle przyjętej numeracji i masz

Może wyprzedzę czas, ale czy ktoś ma pomysł na stworzenie porostów/mchów i innych tego typów roślinek, które lubią sobie zarastać na betonie? Zacieki myślę stworzyć tak jak się to robi na pojazdach tzn. farbami olejnymi.

Gdzieś widziałem jak znajdę podrzucę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, nie wiesz przypadkiem jakie drzwi montowane były do tych schronów (drewniane- takie jak w GO ,,Bielsko", czy metalowe)?

 

Rozumiem że skoro jest tyle tych otworów, to znajdowały się tam kiedyś piece grzewcze.

 

Posiadasz może zdjęcie/zdjęcia wnęki na amunicję?

 

 

 

 

Jakiś czas temu znalazłem to zdjęcie z rekonstrukcji

 

22762img.jpg

 

 

czy nie masz więcej zdjęć tego schronu?

 

 

 

A to postęp pracy ze wczoraj + poprawki z dzisiejszego dnia.

 

p1010066m.jpg

 

p1010067r.jpg

 

 

p1010070sr.jpg

 

Przedemną jeszcze:

 

-wylanie ostatniej (końcowej warstwy) środkowego punktu- tego co obecnie jest najwyżej,

-odczeganie na 100%wyschnięcie środka,

-wzięcie się za ściany i strzelnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, nie wiesz przypadkiem jakie drzwi montowane były do tych schronów (drewniane- takie jak w GO ,,Bielsko", czy metalowe)?

Szczerze ? Nie spotkałem się z opisem drzwi ale obstawiam metalowe

 

Rozumiem że skoro jest tyle tych otworów, to znajdowały się tam kiedyś piece grzewcze.

Miały być nigdy ich nie zamontowano zaczęto budowę w marcu 1939

Posiadasz może zdjęcie/zdjęcia wnęki na amunicję?

jedyna z jaka się spotkałem

P8110205.jpg

P3150448.jpg

 

czy nie masz więcej zdjęć tego schronu?

Oczywiście pierwszy od trasy Gdańskiej numer przyjęty to 36

widok ze strzelnic

PA250061.JPG

PA250062.JPG

PA250063.JPG

PA250064.JPG

PA250065.JPG

PA250067.JPG

PA250068.JPG

PA250069.JPG

PA250070.JPG

PA250071.JPG

PA250072.JPG

I parę fotek narośli:

P8110039.JPG

P8110047.JPG

Skrzynka amunicyjna:

images.jpg

imagesi.jpg

imagesii.jpg

images.jjpg.jpg

Przykładowe mocowanie CKM tu akurat w schronie ciężkim na Helu

polski_karabin_wz._30_762mm1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki . Co do roślinek skoro były one tak młode to raczej nie były zarośnięte Trochę pusto będzie się to miało, więc coś tam trochę dam ale nie za wiele chyba nie mam co przesadzać.

 

Zastanawiam się jak zrobić drzwi do schronu. Wydaje mi się że użyje zwykłej blachy 1/2 mm, które przemaluję i trochę przyrdzewie.

 

Nie będę zaśmiecał forum więc zdjęcia wrzucę jak już rozbiore szalowanie (fundamentu) planuję to zrobić za ok 2 dni by mieć pewność że ,,beton" jest już wystarczająco suchy by się nie posypał.

 

A właśnie, nie wie może ktoś jakie wymiary miały takie drzwi/ otwór na nie, bo nigdzie nie znalazłęm a w planach nie ma.

 

Szkoda, że ten bunkier którego zdjęcia podałeś jest dwustrony ja robie jednostrony, gdyż musiałbym kupić 2 oddziały z ckm-em i proporcje Polacy Niemcy dziwnie by wyglądały.

 

Wpadłem na pomysł że można by zrobić interesujący przekrój/rzut (z tyłu ścięta ściana widać strzelców, dowódcę i radiooperatora, a z przodu Niemiaszki.

 

Co o tym sądzicie, czy było by to interesujące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że ten bunkier którego zdjęcia podałeś jest dwustrony Confused ja robie jednostrony, gdyż musiałbym kupić 2 oddziały z ckm-em i proporcje Polacy Niemcy dziwnie by wyglądały.

To jest schron o który pytałeś...

Odpowiedź na pytanie:

http://tajemnicze-fortyfikacje.prv.pl/polowe.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że pytałem o ten, przepraszam za zamieszanie po prostu go nie rozpoznałem. Ale i tak dzięki za pomoc i za zainteresowanie moim tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przelotnia miała przecież betonową podłogę i taki jakiś schodek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy beton jest nie za bardzo błyszczący, czy to efekt lampy błyskowej?

Nie Jarku... tak koledze chciałem pokazać jak według miraga wyglądały drzwi do ubranka )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się uda to w okolicach niedzieli przedstawię postępy pracy - teraz muszę się skupić na pozdawaniu ocen na lepsze ( koniec roku i trzeba się do dobrego liceum dostać)

 

Przepraszam, że musicie poczekać ale niestety są rzeczy ważne i ważniejsze.

 

Ps. Dobrze, ze za lanie betonu a nie wody .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam ponownie- może ktoś o mnie jeszcze pamięta . oto zdjęcie postępu pracy + nowo zakupiony do dioramy Panzer II.

 

p1010097zq.jpg

 

 

Przepraszam za jakość zdjęć robione wieczór.

 

Zdjęcia przedstawiają wylaną ostatnią warstwę - ,,wylewkę" na której stać będą figurki. Biorę się teraz za ścianę przy przelotni (ta gdzie są drzwi) i prosiłbym o jakieś zdjęcia miejsca gdzie miały być drzwi, gdyż nie wiem jaką mam dać wysokość otworu na drzwi.

 

[/url]http://www.s-model.lap.pl/esklep_php/product_info.php/cPath/23/products_id/148]

 

Nie wiem czy nie będę musiał zrobić jakiegoś podestu, gdyż te figurki są w pozycji kucającej

 

Ok narazie tyle.

 

Pozdrawiam Grzesiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.