Skocz do zawartości

Fairlady Z [Tamiya 1:24]


krzysiek_kcm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!

Jest to mój pierwszy post na forum i zarazem będzie to mój pierwszy model. Modelarstwo podobało mi się od zawsze ale jakoś nigdy nie miałem odwagi podjąć się budowy modelu. Spędziłem trochę czasu czytając forum i poradniki ale wiadomo nic nie pomoże póki nie zacznie się budować. Tematyką będą samochody w skali 1:24. Liczę na waszą pomoc i życzliwość a także wyrozumiałość bo jest sporo informacji w których można się pogubić na początku

 

Na pierwszy model wybrałem Fairlady Z produkcji Tamiya. Chciał bym go pomalować na kolor pomarańczowy i od razu nasuwa mi się kilka pytań i próśb. Wybrałem farby Tamiya, w instrukcji podanych jest wiele, chciał bym żebyście mi doradzili jakie kolory muszę kupić na początek do:

-podwozia

-wnętrza

-kasty

Tak jak wspomniałem chciał bym go zrobić w kolorze pomarańczowym ale jestem otwarty na wszelkie propozycje gdyż nie mam doświadczenia

i nie jestem pewien jaki kolor wybrać do początkowego malowania.

Posiadam aerograf więc chciał bym go wykorzystać.

 

Załączam In-box modelu:

DSCN5125.JPG

DSCN5126.JPG

DSCN5123.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim witam nowego kolegę

Tak się składa że miałem doczynienia z tym modelem, więc myślę że będę mógł trochę pomóc. Co do kolorów to przedewszystkim czarny i srebrny (aluminium) przydają się zawsze, poza tym musisz zaopatrzyć w cleary (pomarańczowy i czerwony) Popatrz sobie na necie jak pomalować tapicerkę przy pomarańczowym lakierze. Podłagę w 350Z maluje się tak samo jak kastę Do tego standardowo podkład i bezbarwny.

Z farb polecałbym Ci Vallejo, na karoserię Gunze lub Tamyię, ewentualnie lakiery samochodowe, ale nie malowałem jeszcze nimi z aero, musisz pytać.

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również witam w gronie modelarskim.

 

Na początek:

1. Jeśli posiadasz aero to masz z górki można powiedzieć - w takim przypadku proponuję się wybrać do sklepu lakierniczego z lakierami samochodowymi i coś tam wybrać dobrać pod względem kolorystycznym. Przy odrobinie szczęścia może Ci się uda nabyć lakier perłowy wówczas będziesz miał bardzo małe ziarno co przy tej skali modelu będzie ok. Dodatkowo lakier bezbarwny. Na taki model dużo nie trzeba myślę że powinno starczyć ok 30 ml bazy tyle samo bezbarwnego i rozcieńczalnik.

2. Do wnętrza najlepiej spisują się farby Tamiya matowe

3. Taśma maskująca do maskowanie elementów podwozia czy też środka.

No i dużo cierpliwości

 

Jak masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem

 

A więc mam jeszcze kilka pytań:

1. Czy pod klakiery samochodowe można stosować podkład Tamiya czy trzeba kupić specjalny taki jak do samochodów?

2. Jakiej firmy cleary kupić, jak się nazywają?

3. Kupować lakier bezbarwny (jeśli tak to jakiej firmy) czy zastosować sidolux tak jak koledzy.

 

Powerpablo: Co do lakierów samochodowych to na pewno spróbuję, nie wiem jeszcze czy na tym modelu bo zamówiłem już pomarańczowy Tamiya, ale dziękuje za poradę. A jaki jest koszt takiej ilości lakieru??

 

Niestety w pracach wstrzymuje mnie jeszcze brak farb bo rzed zakupem wolałem skonsultować się z wami i nie zamawiać kilka razy

 

Znalazłem zdjęcia ze środka takiego nissana:

http://moto.trojmiasto.pl/news.php?id_news=27196

Pomogli byście mi znaleźć kolor foteli? Nie mam w miejscu zamieszkania sklepu modelarskiego a kolory z palety nieraz różnią się odcieniem w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy pod klakiery samochodowe można stosować podkład Tamiya czy trzeba kupić specjalny taki jak do samochodów?

Nie stosowałem nigdy podkładu Tamci ale wydaje mi się że pod lakier samochodowy możesz go zastosować.

2. Jakiej firmy cleary kupić, jak się nazywają?

3. Kupować lakier bezbarwny (jeśli tak to jakiej firmy) czy zastosować sidolux tak jak koledzy.

Lakier bezbarwny najlepiej takiej samej firmy co baza (kolor), sidolux raczej w pancerce się stosuje a nie w cywilach, możliwe że nawet go nie wypolerujesz...

 

Powerpablo: Co do lakierów samochodowych to na pewno spróbuję, nie wiem jeszcze czy na tym modelu bo zamówiłem już pomarańczowy Tamiya, ale dziękuje za poradę. A jaki jest koszt takiej ilości lakieru??

Ja kupuję puszkę 400ml za ok 15 - 20 zeta a spray Tamiya kosztuje ponad 20 zeta za 100ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Jeszcze kilka pytań:

1.Ile trzeba ml farby na kastę?? Chodzi mi o farby Tamiya.

2.Chcę się zaopatrzyć w sklepie mojehobby.pl nie wiem czy to dobry wybór ale mają tam farbki Tamiya. Tylko nie mogę znaleźć w ich ofercie lakieru bezbarwnego Tamiya. Jeśli nie będą mieli to jest jakaś alternatywa bezbarwnego do tych farb?

3.Czy kupić spray podkładowy czy w płynie. Chciał bym również Tamiya chyba, że polecacie coś innego.

4.Jakie pasty do polerowania??

 

Przepraszam, że zadaję tyle pytań ale nie mam na miejscu sklepu modelarskiego i chcę wszystko kupić za jednym razem ;)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzysiek_kcm

pierwsze zasadnicze pytanie?

Czy chcesz zaoszczędzić na kupnie chemii, bo bądź co bądź chemia modelarska nie jest tania.

A są sposoby by ją obejść a efekty też są znakomite.

Jeśli chodzi o karoserię to lakieruję lakierami samochodowymi, uprzednio używając podkładu z puszki z lakierni lub podkładu MoTip'a oraz bezbarwnego również z lakierni dwuskładnikowego 2k lub można również wykorzystać bezbarwny z puszki MoTip'a.

Natomiast wnętrze to tu używam farb typowo modelarskich ze względu na różnorodność kolorów matowych: TAMIYA, MODELMASTER, Vallejo, itp

Do polerowania proponuję pasty Tamiyi - 3 rodzaje + wosk do nabłyszczania.

 

Co do samego składania modelu to uprzednio trzeba zmatowić powierzchnie papierkiem ściernym przed malowaniem i pozbyciu się szwów oraz delikatnie pogłębić linie podziału.

 

pozwodzenia

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powerpablo

 

1.Nie chcę oszczędzać na chemii, zależy mi na dobrym wykonaniu modeli.

Przekonałeś mnie co do lakierów samochodowych, mam sklep z lakierami na miejscu więc wybiorę się tam i znajdę coś na pewno, resztę już mi doradzą.

2.Czy te lakiery bezbarwne nie są agresywne co do kalek?

3. Jeżeli możesz podaj mi nazwy tych past tamiya.

4.Trzeba matowić przed położeniem podkładu czy dopiero sam podkład?

 

Dziękuję za wszystkie informacje i uprzejmość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Nie chcę oszczędzać na chemii, zależy mi na dobrym wykonaniu modeli.

Przekonałeś mnie co do lakierów samochodowych, mam sklep z lakierami na miejscu więc wybiorę się tam i znajdę coś na pewno, resztę już mi doradzą.

2.Czy te lakiery bezbarwne nie są agresywne co do kalek?

3. Jeżeli możesz podaj mi nazwy tych past tamiya.

4.Trzeba matowić przed położeniem podkładu czy dopiero sam podkład?

 

.

 

Witam ponownie.

 

ad. 1. Cieszę się, że chcesz wykonać model najlepiej jak potrafisz bo o to w tej zabawie chodzii by wyglądał perfekto.

ad. 2. Lakiery dwuskładnikowe nie są agresywne do kalek - bynajmniej mi się to nie zdarzyło. Po prosu musisz opanować technikę malowania na kalki.

ad. 4. No należy się zmatowić elementy przeznaczone do malowania wówczas masz gwarancje, że lakier czy podkład bedzie lepiej się trzymał powierzchni.

Przed polerowaniem pastami też należy zmatowić lakier bezbarwny, jedynie nie przecieramy papierem ściernym lakieru bazowego jeśli jest to metalik lub perła.

 

Jak masz jeszcze jakieś wątpliwości to pytaj, myślę, że grono modelarzy pomoże

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nowego kolegę Powiem Ci że ja też maluję podkładami z lakierni i lakierami i efekty są naprawdę super. W sumie jak chcesz mieć drobne ziarno lakieru możesz sobie się dogadać żeby mieszali Ci farbę z baz z drobnym ziarnem. Będę śledził Twoje prace bo bardzo lubię ten samochód Powodzenia w budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie info W przyszłym tygodniu powinienem mieć już "chemię" więc będę prowadził warsztat na bieżąco. Chyba, że wcześniej nasuną mi się jeszcze pytania to będę was prosił o pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam!

Przepraszam, że tak długo się nie odzywałem, ale ze względu na sesję nie miałem czasu na modele, przeszło ponad miesiąc przeleżał w pudle, ale nie porzuciłem chęci

A więc ostatnio położyłem podkład i wziąłem się położenie lakieru bazowego i niestety ze złym skutkiem..

W niektórych miejscach pojawiły się chropowatości, które pokażę na zdjęciach:

 

DSCN5182.JPG

DSCN5190.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Teraz mam do was pytania:

Czy da się coś z tym zrobić, czy pozostaje usunięcie lakieru i położenie wszystkiego od nowa?

Jaki błąd popełniłem, że tak się stało?

Podkład wyszlifowałem przed malowanie oraz odtłuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To nie wina podkładu, bo sam miałem taki problem w modelu, jak nie używałem podkładu. Czy używałeś lakieru Motip? Wygląda to po prostu, jakbyś zbyt blisko trzymał dyszę podczas malowania Przerabiałem to z motipem, tylko na mniejszą skalę. Jak dla mnie najlepiej jest usunąć lakier i położyć od początku. Ale jeszcze niech ci bardziej zaawansowani koledzy podpowiedzą

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to dobrze. Nie chcę straszyć, ale moim zdaniem do zdarcia jest cały lakier bo inaczej nie uzyskasz zadowalającego efektu. Piszesz, że nie chcesz oszczędzać na chemii, więc ze swojej strony polecam podkład Tamiy'ki. Używam go pod lakiery samochodowe i nigdy nie miałem żadnych problemów. Jedna uwaga: podkład biały tamiyi jakoś gorzej się mi nakłada. Miejscami "waży" się (nie wiem o co chodzi, teoretycznie nie powinno być różnicy, ale...). W każdym razie, z szarym jest cud-miód. Jak będziesz zmywał to uważaj na rozpuszczalnik do farb akrylowych (taki z castoramy czy innego marketu) - raz zanurzyłem w czymś takim kastę i popłynęła. Na pewno widziałeś na forum porady jak pozbyć się lakieru, czyli krety i doty 3. Świetnie działa również zmywacz Revellowski, tyle że jest drogi...i mało go;]

 

pzdr i wytrwałości życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem jakiego lakieru używałem, wszystko kupowałem w mieszalni, podkład to sikkens do plastiku i lakier samochodowy, w niektórych miejscach jest aż grubbo tego ziarna dodam fotki po południu. W razie czego musi być DOT 3 czy 4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszlifowałem przednią maskę papierem 2000 i efekt nie jest najgorszy, może spróbuję położyć warstwę lakieru po dokładniejszym wyszlifowaniu.

Normalny lakier wyszedł w okolicach tablicy rejestracyjnej dachu i paru miejscach.

Co może być przyczyną tego?

Zdjęcia wyszlifowanej maski i ziarna na tylnej klapie:

 

DSCN5194.JPG

DSCN5193.JPG

DSCN5189.JPG

DSCN5195.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie męcz się. Budę na noc do Dota i wszystko zaczniesz od nowa na spokojnie. To lepsze rozwiązanie niż mordowanie się ze skrobaniem czy szlifowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przy okazji zeszlifujesz łączenie form przy tylnym zderzaku.

A i ja mam ten sam problem z tym,że u mnie z kalkami i też kąpiel w DOT'cie

 

3mam kciuki nie poddawaj się

 

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.