Skocz do zawartości

[USMC] Cessna OE-1 Bird Dog VMO-1 ca.1960 MCAS New River


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

OE-1 jest korpusowym oznaczeniem obserwacyjnej maszyny O-1/L-19 powstałym pod koniec lat 40tych, jako następca samolotu Piper L-4 Cub. Początkowo maszyny te wykorzystywano jako samoloty obserwacyjne, korygujące ogień artyleryjski, wspomagające komunikacje frontową oraz w szczególnych wypadkach mogły ewakuować rannych. Podczas konfliktu wietnamskiego maszyny te zaczęły pełnić rolę maszyn FAC (Forward Air Control). Uzbrojone w rakiety z ładunkiem fosforowym, oznaczały cele dla lotnictwa wspierającego siły lądowe, oraz wspomagały oddziały na ziemi informuąc ich o ruchach wojsk NPLa. Bird Dogi na początku lat 70stych zostały być zastępowane przez samoloty O-2 Skymaster w USAF oraz OV-10 Bronco w USMC. Z ciekawostek można dodać że Bird Dog ma na swoim koncie udane lądowanie na lotniskowcu. Dokonał tego południowo wietnamski pilot mjr Boung, który wraz z żoną i piątką swoich dzieci uciekł z wyspy Con Son, po upadku Sajgonu. Skierował się w ciemno, z zapasem paliwa na 4ry godziny nad morze południowo chińskie z nadzieją na natrafienie na jeden z trzech lotniskowców, które wspomagały operacje ewakuacji Sajgonu. Po kilku godzinach lotu natrafił na lotniskowiec USS Midway na którym szczęśliwie udało mu się wylądować.

 

Maszynę którą wykonałem przedstawia maszynę z dywizjonu obserwacyjnego Korpusu Piechoty Morskiej VMO-1 z połowy lat 60tych, stacjonujący w MCAS New River.

watermarked0a3db9b9bbcc.jpg

 

Jako powstawał model można obejżeć tu

 

Z modelu jestem w miarę zadowolony, osobiście oceniam go na mocną 4. Kilka rzeczy nie wyszło (przednia owiewka, wash nie do końca wyszedł jak bym chciał. Zapraszam do oglądania i wyżywania się

 

p1020064po.jpg

p1020065q.jpg

p1020072r.jpg

p1020073r.jpg

p1020074do.jpg

p1020075g.jpg

p1020076f.jpg

p1020066k.jpg

p1020067.jpg

p1020069c.jpg

p1020071t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko Kolego Moses. Pogubiłeś się chyba troszeczkę przy oszkleniu troche poszarpane wyszło przy skrzydlach. Bije mnie także po oczach ten żółty Wash na boku, bardziej by tu brąz pasował. Modelik Fajny, i starannie zrobiony

Pozdrawiam.

Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oszkleniem niestety była taka historia, że model otrzymałem z połamanym oszkleniem, osoba od której kupiłem zestaw wykonała mi je ponownie jako Vacu. A że kształt nie jest zaciekawy do wycinania wyszło jak wyszło :(

 

Co do washa, przeglądając zdjęcia zielonych maszyn stacjonujących w tej bazie, występował właśnie osad tego koloru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.