Skocz do zawartości

farba pokładowa MM+Mr. Surfacer 1000+rozcięczanie humbroli


pencil37

Rekomendowane odpowiedzi

witam - poczytałem posty na tejgrupie ale i tak mam klika pytań tak to jest jak się po kilkunastu latach wraca się do modelarstwa wpadłem (wg mnie) na rewelacyjny pomysł pokrycia modelu (samoloty 1/72 malowanie pędzlem) po szpachlowaniu, farbą pokładową Model Master (symbol 2737E gray primer) model schnął 48 godzin - po rozpoczęciu malowania (biały mat humbrola) zaczął podkład puszczać tj. schodzić :( używałem do rozcięczenia farby rozpuszczalnika wamodu (może tu jest błąd?) mam klika pytań :

- używacie podkładów i to tego konkretnego?

- mam też Mr. Surfacer 1000 może tego użyć jako podładu? też się rozcięcza tą szpachlę?

- w jakim stosunku (mniej więcej) do malowania pędzlem rozcięczać farbę

- warto stosować ten wamod czy lepiej kilka zł zainwestować w humbrolowski?

może jakieś inne rady dla podstarzałego początkującego modelarza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, pędzlem odpuść sobie podkład, bo to kolejna warstwa farby. Jak chcesz podkład to albo aerograf albo jakimś podkładem w spreju.

Rozcieńczalnik Wamodu jest ok, używam i jest spoko, jednak ja zawsze dodaje parę kropel acetonu, tylko ja maluje aerografem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten aceton po co? pytanie czy się przyda do malowania pędzlem? a podkład w spray'u jakiej ewentualnie firmy polecasz/polecacie???

a ostatnie pytanie w sumie retoryczne - chyba na początek stażu modelarskiego nie warto się pakować w aerograf???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- używacie podkładów i to tego konkretnego?

Przy malowaniu pędzlem podkład warto dać tylko pod jasne kolory (np. kładąc kolor biały dać jakiś jasnoszary podkład).

Pod aerek zawsze warto dać podkład.

- mam też Mr. Surfacer 1000 może tego użyć jako podładu? też się rozcięcza tą szpachlę?

Tak właściwie to Surfacera 1000 używa się przede wszystkim jako podkładu. I jak to mawia mój znajomy, Surfacera się nie rozcieńcza, leczy tylko dodaje parę kropel zmywacza Wamodu, aby przelazł przez dyszę (bo nakładać go można raczej tylko aerografem).

- w jakim stosunku (mniej więcej) do malowania pędzlem rozcięczać farbę

Sam musisz to wyczuć. Zresztą najczęściej farby (nawet tej samej firmy) różnią się między sobą gęstością. Jeśli za bardzo rozcieńczysz to będziesz mazać, a nie malować. Jak za słabo to warstwa będzie bardzo gruba i nie unikniesz śladów po pędzlu.

- warto stosować ten wamod czy lepiej kilka zł zainwestować w humbrolowski?

Do Humbroli zawsze używałem rozcieńczalnika Wamodowskiego i nigdy nie narzekałem.

a podkład w spray'u jakiej ewentualnie firmy polecasz/polecacie???

Dużo osób wychwala Tamiyę.

chyba na początek stażu modelarskiego nie warto się pakować w aerograf???

Nie trzeba. Wprawdzie niektórych technik nie da się zastosować bez aerografu (lub jest to bardzo trudne i nie uzyskuje się takich efektów jak przy aerku), jednak nie znaczy to, że nie da się ładnie zrobić modelu bez aerka. Na forum są ludzie, którzy pędzlem uzyskują przewyśmienite efekty. Kwestia wprawy i doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.