Skocz do zawartości

Pytanie od modelarza lotnika


Beba

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Jest to mój pierwszy post w tym dziale. Mam za sobą kilka modeli samolotów w skali 1:72 i 1:48. Chciałbym się zabrać za samochody cywilne. Moje pytanie jest następujące jakich farb oraz specyfików używacie do uzyskania powierzchni jak na samochodach. Prosiłbym także o odesłanie do poradników na takie tematy ponieważ nic konkretnego nie znalazłem, byłym wdzięczny także, o porady różnego typu związane z tą kategorią modelarstwa. Oraz co polecacie na początek samochody osobowe czy ciężarówki (jest duża różnica trudności w wykonaniu obu modeli )

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja osobiście stosuje podkład tamiji biały lub szary wg tego co ma być na zewnątrz. Co do wyboru, osobówka lub truck, to kwestia skali pomieszczenia które masz do dyspozycji, osobówka to 10~15cm, ciągnik dwuosiowy to min. 23cm, w wydaniu trzy osiowymu plus 5cm, plus naczepa/przyczepa wg wyboru to masz zestaw min 70cm. Różnica jest wg jednych mała, inni mówią ogromna, zobacz sobie relacje Kolegów z prezentacjami modeli osobówek i ciężarówek. Np Trucknology, Maverica lub Mark666 w tej klasie i porównaj z prezentacjami Kolegów MartiniOCP i Koksika to może sobie sam wyrobisz opinie ?? Polecam jeszcze relacje Kazika dotycząca motocykli, może to Ci rozszerzy horyzonty.

 

Pozdr Marcus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Od siebie dodam taki "setup modelarski" swojego warsztatu.

 

podkład: tamiya biały/ szary

farby (baza): lakiery samochodowe R-M (2:1), nakładane aero EW-550 z dyszą 0,5, ciśnienie ok. 2 barów

bezbarwny: APP (lakier+utwardzacz, 2:1, + ok.30% rozcieńczalnika), nakładany aero EW-550 dysza 0,5, ciśnienie ok. 3 barów.

reszta to farbki pactry/ gunze pod pędzelek i valejjo air (nakładane padaczkowatym ew-700, trzeba mocno rozcieńczać pomimo zapewnień, że można lać do aero bezpośrednio z buteleczki)

Aha, zestaw alcladów - chromy, aluminium, stal, palony metal.

 

Co do wyboru ciężarówki/ osobówki to powiedziałbym, że co Cię bardziej kręci. Duży czy mały, każdy model to worek bez dna - jak się zaprzesz to i z prostaka zrobisz dzieło sztuki. Zaczniesz bawić się we flocki, kable, dorabianie detali, itp. to się spocisz nawet przy fiaciku 500. Kolega Marcus dobrze Ci radzi, odwiedź warsztaty takich wyjadaczy jak Emilssi, Kazik, Tornado, Mark666, Messer i wiele innych talentów z forum. Szczęka powinna opaść:D

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja też zaczynałem od samolotów w 72 a potem 48 . Przez jakiś czas budowałem auta w 1/24 i ciężarówki. Teraz tylko trucki. Tak jak pisali koledzy wszystko zależy od przestrzeni którą dysponujesz. Auta osobowe są mniejsze i można ich więcej zmieścić w gablocie. Ciężarówki jeśli masz mało miejsca zwyczajnie Cię zjedzą gabarytowo. Dla przykładu--- na półce o wym. 95x58 cm można pomieścić 12- 14 samych krótkich (2 ,3 osie) ciągników , 4 zestawy ciągnik + naczepa + jeden mały ciągnik solo. Na tej samej półce zmieści się ok. 16/18 aut osobowych. A co do materiałów -- ja używam podkładu białego matowego Motip , lakiery bazowe błyszczące tej samej firmy , lakier bezbarwny błyszczący Motip. To lakiery samochodowe w spray-u do dostania w każdym sklepie z auto-lakierami. Do tego papiery ścierne tzw. wodne o różnej gradacji od 800 do nawet 4000 . Stosuję też aero do malowania małych części , i tu stosuję Pactr-ę, Tamiy-ę i olejne Humbrola . Mam nadzieję że choć trochę pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie . Jestem w trakcie przeglądania waszych warsztatów. Od siebie dodam że znalazłem ciekawe poradniki tylko nie w naszym ojczystym języku, ale to raczej nikomu nie powinno przeszkadzać http://www.automotiveforums.com/vbulletin/showthread.php?t=215864. Jeszcze chciałbym się zapytać gdzie zamawiacie farby samochodowe, oraz czym później czyścicie z tego aero bo nie wszystkie specyfiki godzą się z uszczelkami w psikawce . A tak wogóle używa ktoś farb akrylowych jako bazowy kolor na karoserie z takich firm jak gunze, tamiya, vallejo itd. ? Z składaniem szpachlowaniem i z przeróbkami raczej nie mam problemów bo to chyba robi się tak samo jak w lotnictwie , martwi mnie tylko lakier na samochodach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie cackam się z aerografami i czyszczę je nitro. Uszczelki, hmmm, jeszcze nie miałem z tym problemu, przynajmniej nie przez nitro. Koniec końców, nie wiem czy guma gumie równa i czy inne aero równie dobrze zniosą takie traktowanie. W najgorszym wypadku za 30zł masz zestawy uszczelek uniwersalnych. Jeśli chodzi o farby samochodowe (biorę od znajomego z mieszalni, ale każdy sklep powinien Ci bez łaski dorobić 100ml), oprócz nitro, rewelacyjnie czyści je dedykowany rozcieńczalnik.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Marcus dobrze Ci radzi, odwiedź warsztaty takich wyjadaczy jak Emilssi, Kazik, Tornado, Mark666, Messer i wiele innych talentów z forum. Szczęka powinna opaść:D

 

pzdr.

 

No i ostatni wpis Kolego w temacie Alfy. Taki mały update nic nie wnoszący, tak jak Marcin napisał o Fiacie500.

 

Spokojnych i radosnych najbliższych dni.

 

Marcus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, postanowiłem.... Jadę jutro do sklepu modelarskiego i na początek wybiorę jakąś osobówkę (sam dokładnie jeszcze nie wiem jaką. Jako bazę zastosuję farby Gunze (możecie podpowiedzieć z jakiej serii ), muszę także kupić pasty polerskie i szmatki z tamiya. Możecie skierować mnie do jakiegoś poradnika jak polerować modele ? nigdzie nie mogę znaleźć, albo jeżeli komuś się chce to może dokładnie opisać poszczególne etapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś poradzić - jak będziesz wybierał modele to celuj na początek w te spod znaku tamiyi (F50 ma trochę źle dopasowaną tylną klapę) albo hasegawy. Revell też nie jest chyba taki najgorszy, ale z tego co widziałem na forum, bardzo często efekt końcowy psują koła. Albo wystają poza obrys, albo są po prostu kiczowate (albo jedno i drugie). Fujimi ma duży wybór modeli o dużej ilości części, ale można się zrazić bo często coś nie pasuje, szczególnie jak przychodzi dopasować kastę do podwozia. Szlag człowieka może trafić.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że Revell to ma raczej opony mało gumowe, mało gumy w gumie i raczej nie łapią brudów.

To przejedź się po nie odkurzanej podłodze dowolnym modelem bolidu F1 sprzed sezonu 2010, a później dowolnym modelem z Tamiyi i porównaj opony. Na łapanie paprochów narzeka każdy, kto buduje bolidy z Revella.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze chciałbym się dowiedzieć jaki lakier stosujecie na kolor bazowy przed polerką i ile warstw go kładziecie, bo nie wiem co kupić ;D. Wosk K2 nadaje się do ostatecznej polerki, żeby nabłyszczyć lakier? Aerograf mogę bezproblemowo czyścić z lakierów samochodowych rozpuszczalnikiem nitro ? czy jest on agresywny dla uszczelek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że Revell to ma raczej opony mało gumowe, mało gumy w gumie i raczej nie łapią brudów.

To przejedź się po nie odkurzanej podłodze dowolnym modelem bolidu F1 sprzed sezonu 2010, a później dowolnym modelem z Tamiyi i porównaj opony. Na łapanie paprochów narzeka każdy, kto buduje bolidy z Revella.

No akurat nie sklejałem bolidów Revella, mówię jak to z innymi samochodami wygląda

 

Beba ja używam farb samochodowych w sprayu, zarówno baza jak i bezbarwny. Jeśli chodzi o ilość warstw to każdy chyba inaczej robi, zalezy jakie grube warstwy kładziesz, ostatnia przed polerką powinna być grubsza niż poprzednie. Przed polerowaniem jeszcze szlifujesz drobnym papierem wodnym żeby było gładko i potem polerka. Co do tego K2 to nie był bym pewien czy nie jest za gruby do modeli. Ja używam pasty Tamiya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć. Odwiedziłem sklep modelarski i odrazu zobaczyłem swoją wybrankę ...... . Dodatkowo kupiłem taką pastę polerską b803d5fc0aecb933m.jpg, na sklepie nie mieli finisha więc trzeba będzie domówić. Okazało się, że nie daleko mnie jest mieszalnia lakierów, więc pomaluje go lakierem samochodowym, i bezbarwny wezmę też u nich a jak nie to kupię w spayu. Zdjęcia robione na szybko pokazujące co kupiłem. Pewnie jeszcze będę musiał zamówić podkład tamiya BO surfacer 1200 chyba się nie nadaje

6778ede076a74321m.jpg 75efccb17dd5b53em.jpg ff273bf86ac32bffm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budował ktoś już z tego forum takiego Mustanga. Jeżeli tak prosiłbym o odesłanie do jego tematu , i ponawiam prośbę o odesłanie mnie do poradnika o polerowaniu, albo napisanie go (jeżeli komuś naprawdę się nudzi przed świętami ale wątpię w to, bo sam mam urwanie głowy ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji Świąt Bożego narodzenia chciałbym życzyć wszystkim szczęśliwych i spokojnych chwil przy Wigilijnym stole.

 

 

Może, ktoś wie gdzie mogę kupić flok(czarny), na podłogę do wnętrza mojego mustanga. Szukałem na allegro nic nie znalazłem, może jest to pod inną nazwą . Na hobby-model.pl i mojehobby.pl też nic nie znalazłem. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji Świąt Bożego narodzenia chciałbym życzyć wszystkim szczęśliwych i spokojnych chwil przy Wigilijnym stole.

 

 

Może, ktoś wie gdzie mogę kupić flok(czarny), na podłogę do wnętrza mojego mustanga. Szukałem na allegro nic nie znalazłem, może jest to pod inną nazwą . Na hobby-model.pl i mojehobby.pl też nic nie znalazłem. Proszę o pomoc

Cześć. Może nada się ciemno-niebieski ? Kiedyś kupiłem i nie specjalnie mi się udało go położyć .

 

v2011122414011271060680.jpg

 

Te opakowania są fabrycznie nowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za chęci, ale wnętrze będzie czarne. Zastanowię się jeszcze to może kupię jedno opakowanie od ciebie. A gdzie tak wogóle kupowałeś ten flock naprawdę na poslkich witrynach nigdzie nie mogę znaleść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za chęci, ale wnętrze będzie czarne. Zastanowię się jeszcze to może kupię jedno opakowanie od ciebie. A gdzie tak wogóle kupowałeś ten flock naprawdę na poslkich witrynach nigdzie nie mogę znaleść.

Ktoś kupował mi to za granicą . Popytaj może sandiego, voseby, MartiniOCP, pmroczko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie mogę dodać, że na allegro jest człowiek pod pseudonimem "artursoul." Od niego kupiłem jakiś czas temu flock. Niestety, sprawdzałem czy ciągle ma towar, ale niestety, nie ma. W każdym razie, możesz zaryzykować i popytać w jakimś centrum meblowym o flock, mogą mieć (sam odbierałem od P. Artura flock w wawie właśnie z meblowego). Oczywiście, taki flock wymaga obróbki, tzn. nie jest gotowy do bezpośredniego nałożenia, musisz go przygotować. Ja ostatnio używam do tego mocnej taśmy dwustronnej (wcieram w nią floc) i potem natryskuje sidolux, żeby go skleić od góry. Sido nie żałuję, ma być mocno wilgotne i wyschnąć.

 

P.S. Polecam Ci lekturę tego forum bo na prawdę znajdziesz masę przydatnych informacji. Dział militarny to istna kopalnia wiedzy. Odwiedź też youtube - na oko z 16 ton informacji:D

 

PZdr i również życzę Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku...i modelu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.