Skocz do zawartości

1/35 German 17cm Kanone 18 Trumpeter


divv

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Zgodnie z zapowiedzią otwieram nowy warsztat pt. 17 cm Kanone 18 firmy Trumpeter – skala 1/35.

 

IMG_1876.JPG

 

Aby wszystko było po bożemu, najpierw krótki rys historyczny tego niewątpliwie ciekawego uzbrojenia niemieckiego Wehrmachtu.

 

Po dojściu do władzy, Adolf Hitler rozpoczął intensywne prace nad rozbudową okaleczonego Wehrmachtu. Nowa armia – z zamysłu strona atakująca – potrzebowała nowoczesnego sprzętu, w tym artylerii. Posiadane ciężkie działa takie jak np. 21cm Mrs 16 Kruppa z pierwszej wojny światowej, nie spełniały wymogów stawianych uzbrojeniu III Rzeszy. Prace nad nowym typem armaty powierzono zakładom Kruppa w Essen i tak w 1939 roku zaprezentowano działo 21cm Morser 18 o kalibrze 211 mm.

Konstrukcja ta posiadała jednoogonowe łoże z systemem podwójnego odrzutu wysyłając 113kg pocisk na odległość 14,5 km. System ten polegał na tym, że po strzale najpierw cofała się lufa, a następnie całe łoże górne przesuwało się wzdłuż dolnego. Taka konstrukcja pozwalała skutecznie tłumić odrzut i zmniejszała rozrzut pocisków.

 

W 1941 roku Armia Niemiecka zgłosiła zapotrzebowanie na ciężkie działo o większym zasięgu. W zakładach Kruppa zaprojektowano więc mniejszą wersję modelu 21cm Morser 18 – 17cm Kanone 18 o kalibrze 172,5 mm. Podczas prób niemieccy artylerzyści byli pod wrażeniem działa wystrzeliwującego 68 kilogramowe pociski na odległość ponad 29 km! Było to prawie dwa razy dalej niż kaliber 21 cm. Co więcej, ich siła niszczenia była nieomalże identyczna. Nic dziwnego, że podjęto decyzję o zaprzestaniu produkcji armaty 21cm na rzecz kalibru 17 cm.

 

Nowa armata została zaprojektowana przede wszystkim do prowadzenia ognia przeciwartyleryjskiego i była używana zazwyczaj jako artyleria korpuśna.

Jej masa bojowa wynosiła 17,5 tony,a marszowa 23 tony. Kąt ostrzału: od 0° do +50° (w pionie), 16° (w poziomie na kołach), 360° (w poziomie, na obrotnicy). Prędkość początkowa pocisku wynosiła 925 m/s, a donośność 29 600 m. Armata mogła wystrzeliwać 2 rodzaje pocisków – 62 i 68 kg.

 

W porównaniu do innych ciężkich dział jak np. Krupp Karl-Gerat 041, który wymagał całego dnia przygotowania do walki, 17-stka była stosunkowo łatwa w obsłudze. Jednak nadal stanowiła obiekt trudny do manewrowania – przy długości 8,5 m sprawiała problem na wąskich drogach np. miejskich. Na krótsze odległości wystarczał transporter opancerzony Sd. Kfz. 8 lub Sd. Kfz. 9 (różne źródła podają sprzeczne dane). Do transportu na dalsze odległości armata była transportowana w 2 częściach – lufa i łoże oddzielnie. Deinstalacja oraz ponowna instalacja lufy wymagała wciągarek, ramp i wielu ludzi - trwało to nawet kilkanaście godzin. Z tego też powodu wiele armat wpadło w ręce Aliantów – po prostu niemieccy artylerzyści nie zdążyli ich rozmontować i wycofać. Często Alianci pozyskiwali nietknięte działa wraz z amunicją – i nie wahali się użyć ich przeciwko oddziałom niemieckim.

 

Armata 17cm Kanone 18 była w użyciu od 1941 do końca wojny w 1945 roku na wszystkich frontach. Produkcję prowadzono początkowo w zakładach Kruppa do 1942 roku, a następnie przeniesiono ją do zakładów Hanomaga. Według dostępnych informacji, w użyciu było łącznie 338 sztuk.

(Informacje oparte o dane z Wikipedii oraz Military Modeling – autor JR Potts (http://www.militaryfactory.com/armor/de ... mor_id=520) – mam nadzieję, że nie podpadam pod ACTA?)

 

Przeszukując Internet, znalazłem sporo ciekawych zdjęć z różnych frontów II wojny światowej, jak również współczesnych muzeów, gdzie znajduje się kilka ocalałych egzemplarzy armaty. Zdjęcia są pomieszane tj. 21 i 17 cm, ale generalnie obie armaty sa prawie identyczne.

 

800px-21cmmc3b6rser18fortsillrear2005.jpg

Ezgemplarz muzealny w unikalnym malowaniu - nie mam takiego na zdjęciach Bundesarchiv.

 

71_21cm_Mortar_18.jpg

Front wschodni. Ciekawe malowanie, ale nie znalazłem figurek niemieckich artylerzystów w mundurach zimowych - tylko letnie....

 

Art2517cmKanone18-afft2.jpg

Tutaj rozmontowana armata na 2 części.

 

Art2617cmKanone18-tube3.jpg

To zdjęcie pokazuje, że to nie je bajka z tym demontażem lufy.

 

Art4521cmMrser182.jpg

Takie ubłocenie mi się marzy.

 

Art4421cmM181.jpg

Tutaj widać wyraźnie pokrowce na sprężyny oraz literki A, służące prawdopodobnie do szybkiej identyfikacji pasującej lufy i łoża.

 

Art4621cmMrser184.jpg

Armata w akcji - czy ktoś wie cos więcej o napisach na lufach? Chciałbym też to uwzględnić w replice.

 

in%252520nord%252520africa.jpg

Front afrykański. Znowu fajne malowanie, ale artylerzystów w takich mundurach - brak.

 

Bundesarchiv_Bild_101I-244-2312-19_2C_R_C3_BCckzug_nach_Ungarn.jpg Tutaj prawdopodobnie Sd. Kfz. 8 - czy ktoś może potwierdzić?

 

Sam model Trumpetera ma ponad 400 części, wiele z nich jest bardzo małych. Jedna płytka PE. Samo wykonanie modelu oceniam na 3+ - bardzo dużo jest pracy z usuwaniem nadlewek, przesunięć form i śladów po wypychaczach. Jest też problem ze spasowywaniem elementów, gdzie kołki ustalające są poprzesuwane względem siebie albo otwory są za małe na kołki (reguła w tym modelu). Dużo jest więc szlifowania, na szczęście szpachla jest chwilowo niepotrzebna.

 

Trudno wypowiedzieć mi się co do zgodności modelu z oryginałem, a na oko wszystko wygląda OK. Jak na razie jedyna rzecz do dorobienia to pokrowce na sprężyny, literka A na lufie i łożu oraz malowanie drągów na boku łoża w biało-czerwone pasy.

 

Mam pomysł na tą armatę zakamuflowaną gdzieś w krzakach, grzejącą ogniem na całego, i załogą uwijającą się jak w ukropie + element życiowy. A co z tego wyjdzie – zobaczymy.

 

Chwilowo zapraszam do galerii pt. stan obecny.

 

2012-01-03_0001.jpg

2012-01-03_0004.jpg

2012-01-03_0006.jpg

2012-01-03_0008.jpg

2012-01-03_0009.jpg

2012-01-03_0016.jpg

2012-01-03_0018.jpg

2012-01-03_0023.jpg

2012-01-03_0025.jpg

2012-01-03_0028.jpg

2012-01-15_0036.jpg

2012-01-15_0037.jpg

2012-01-15_0038.jpg

2012-01-15_0039.jpg

2012-01-15_0040.jpg

2012-01-15_0041.jpg

2012-01-15_0043.jpg

2012-01-15_0044.jpg

2012-01-15_0045.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasiadam i czekam na ciąg dalszy. Ciekawa konstrukcja - zawsze to jakaś odmiana. Super Ci to wychodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Mam takie krótkie i nietypowe pytanko ! ! !, jakimi rozcięczalnikami dostępnymi na ogólnym rynku malarskim można rozcieczyc emalie Revella (piszę ten wontek z tego powodu, ze nie mam w obecnej chwili dostępu do profesjonalnych i dedykowanych produktów). Proszę o jak najszybsze odpowiedzi ! ! !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.