Jump to content

Czy uda się z tych kolorów sklecić Panzer Grau


divv
 Share

Recommended Posts

Witam i pytanie kieruję do otrzaskanych w boju kolegów/koleżanek pancerniaków zajmujących się szeroko pojętymi pojazdami Wehrmachtu. Otóż składam niemiecki moździerz 17 cm Kanone 18 Trumpetera. Producent wskazuje na Gunze 32 jako jedynie słuszną farbę + podaje zamienniki, które jednak niekoniecznie znajdują potwierdzenie w innych źródłach. Tak się składa, że posiadam już kilkanaście odcieni szarego i nie uśmiecha mi sie kupowanie kolejnego.

 

Proszę o pomoc, czy z poniższych barw udałoby się sklecić farbę, którą mozna by uznać jako namiastkę Panzer Grau lub - jeśli to niemożliwe - uzyskać inny kolor stosowany w Wehrmachcie.

 

Humbrol:

140 Gull Grey

126 US Med Grey

40 Pale Grey

87 Steel Grey

125 US Dark Grey

127 Ghost Grey

27004 Gun Metal

 

Gunze:

339 Engine Grey

307 Grey

317 Grey

337 Grayish Blue

 

Próbowałem te kolory mieszać z czernią, ale nijak to niepodobne do Panzer Grau. Odnoszę również wrażenie, że każdy producent farb ma swoją wersję Panzer Grau.

 

Domyslam się, że w czasach wojennych, szczególnie jak Rzesza ledwo zipiała, te kolory niekoniecznie były identyczne na wszystkich frontach i wszystkich pojazdach, mimo że nosiły taką samą jazdę. W tą stronę chciałbym się udać, interesuje mnie bowiem model spracowany, styrany życiem i walką...pewnie z podmalowaniami itp...

 

Za namową kolegi Mertena chciałbym zrobić działo w maskowaniu z roku 1944, rejon Caen - jeśli ta informacja coś pomoże.

 

Wielkie dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Prawda jest taka, ilu modelarzy, tyle odcieni. Zależy także ile zabiegów upiększających typu filtry i pigmenty chcesz przeprowadzić.

A tak poza tym wątpię żeby do roku 1944 przetrwałby jakikolwiek sprzęt w tym kolorze, gdyż od wiosny 1943 przepisowym kolorem podstawowym był piaskowy.

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej w twoim wypadku będzie chyba mieszanie kolorów podstawowych ( zółty, niebieski, czerwony) aż do uzyskania tego koloru. Nie trzeba przyciemniać, bo kolory same dążą do czerni. Metoda oczywiście nie jest precyzyjna, ale też pytanie na ile możemy zaufać producentom farb. Oczywiście uzyskane wyniki smaruj na białej kartce i porównuj z kolorkiem w necie. pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej w twoim wypadku będzie chyba mieszanie kolorów podstawowych ( zółty, niebieski, czerwony) ...

 

Te kolory są podstawowe bardziej dla trybu RGB czyli po domowemu "dla żarówek" (R - red, G - green, B - blue)

Dla farb kolory podstawowe to CMYK czyli Cyan (niebiesko-zielony), Magenta (purpurowy) i Yellow (żółty) oraz dopełnienie BlacK bo mieszając kolorowe farby nigdy się czarnego nie uzyska.

Link to comment
Share on other sites

Na pancerce w ogóle sie nie znam, a już najbardziej na niemieckiej bo ich nie cierpię, ale w SuperModelu nr 4/2008 była tabela barw niemieckich z lat 35-45.

Cytując ich Panzer Grau to:

FS 36118, Humbrol 125, Gunze H305, Pactra A37, Testors 1723 Tamiya XF-24.

 

Piszesz, że Humbrola 125 masz, wiec może nic nie trzeba mieszać.

Natomiast gdybyś chciał malować Gunze, to według

http://www.paint4models.com/index.html

kolor FS 36118 to w RGB 54646D.

Twoja najbliższa Gunze to H337 ma w RGB 899EA7, jest więc troszkę zbyt niebieska i ok. 30 % za jasna, więc trzeba by dodać do niej ok. 8-10% żółtej i 30% czarnej.

Zaznaczam, jest to wywód czysto teoretyczny.

Link to comment
Share on other sites

Marak, a wiesz może które farbki odpowiadają barwą podstawowych dla tuszy i farb np. humbrola? Ps. Oczywiście czerni się nie uzyska, bo kolory nie są idealne, ale do czerni dążą- można zobaczyć robiąc paciaje ze wszystkich barw jak powoli to wszystko ciemnieje aż robi się ciemno-szaro-granatowe.

pzdr

Link to comment
Share on other sites

Marak, a wiesz może które farbki odpowiadają barwą podstawowych dla tuszy i farb np. humbrola? Ps. Oczywiście czerni się nie uzyska, bo kolory nie są idealne, ale do czerni dążą- można zobaczyć robiąc paciaje ze wszystkich barw jak powoli to wszystko ciemnieje aż robi się ciemno-szaro-granatowe.

pzdr

Odbiegamy od tematu, więc krótko.

1. Dla wszystkich rodzai farb kolory podstawowe to CMYK. Dla ekranu monitora i tego co świeci kolory podstawowe to RGB. Inne modele kolorów np. popularny LAB służą do czego innego.

2. Teraz piszesz o czymś innym. Mieszając wszystkie kolory uzyskasz taki efekt bo wiele farn np. granatowe, brązy itp. zawierają czerń same w sobie.

3. Przedtem twierdziłeś, że ciemną szarość można uzyskać mieszając kolory żółty, niebieski i czerwony. Jeśli naprawdę masz patent, że jest to możliwe zgłoś to do producentów maszyn poligraficznych, drukarek kolorowych itp. Zaoszczędzisz im 25% kosztów produkcji gdy wyrzucą czarny toner.

Link to comment
Share on other sites

No ja Ci przyznałem poniekąd racje, ale teoretyczne: http://pl.wikipedia.org/wiki/Synteza_subtraktywna. Praktycznie jest to oczywiste, że czerni nie uzyskasz, gdyż nawet jeśliby wymyślono idealne proporcje i posiadano odpowiednie surowce barwiące, to zabieg taki byłby nieekonomiczny. Znacznie taniej wykorzystasz kolor czarny bezpośrednio. Nie gadaj głupot, że w kolorach podstawowych jest jakiś czarny pigment. Jakby tak było to by Ci się farba rozwarstwiała na rożne barwy, a tak nie jest.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.