Jump to content

tomek14147

Members
 • Posts

  1,603
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by tomek14147

 1. Dzięki, zdjęcia robione telefonem w trybie auto i jedynie trochę podciągnięte w Photoshopie.
 2. Witam. Rozpoczynam nowy warsztat. Tym razem zabieram się za A7V firmy Meng. Model powstaje w ramach projektu grupowego na sąsiednim forum, ale postanowiłem że relację będę prowadził i tutaj. Inbox na PMMS: http://www.perthmilitarymodelling.com/reviews/vehicles/meng/ts017.html Będzie to mój pierwszy model tego producenta, i jednocześnie pierwsza od bardzo długiego czasu "trzy-piątka" (w 1:72 nie ma za bardzo w czym wybierać w temacie "wielkiej wojny"). Model powstanie prosto z pudła, bo i dodatków do niego nie ma (na całe szczęście, bo jak na razie wszystkie inne projekty wzbogacone blaszkami mnie pokonały), więc mam nadzieję że uda mi się go skończyć w całości. Zastanawiam się jedynie nad zestawem luf Abera. W kwestii malowania, niestety pozostaje mi opcja pudełkowa. Dlaczego niestety? Na początku upatrzyłem sobie A7V o numerze 540. Jednak po szybkiej konfrontacji zdjęć z zawartością pudełka, okazało się że są to kompletnie dwie różne wersje. I o ile poszpachlowanie łączeń płyt bocznych, zalepienie lewego wizjera i usunięcie kilku nitów nie jest jakimś arcytrudnym zadaniem, zwyczajnie szkoda mi pozbywać się tak fajnych szczegółów. Dalsze poszukiwania również nie przyniosły efektów, bo wszystkie interesujące mnie egzemplarze to wersje późniejsze. Trochę szkoda że Meng wybrał właśnie wersję produkowaną przez Kruppa, a nie Röchlinga, ale może i tą kiedyś wydadzą na rynek. Tyle tytułem wstępu. Jak na razie prace nie są zbytnio zaawansowane, bo udało mi tylko poskładać gąsienice oraz zacząć prace nad podwoziem. Meng zaprojektował gąsienice jako ruchome, I mimo mojego początkowego sceptycyzmu, muszę przyznać że całkiem fajnie to działa. Elementy łączą się na wcisk i całość nie rozpada się w rękach. Co prawda wycięcie i oczyszczenie 192 elementów to dość żmudne i monotonne zajęcie, ale dwa wieczorki i po kłopocie. Ogniwa nie wymagają żadnego szpachlowania, bo jedyny widoczny ślad po wypychaczu znajduje się w miejscu łączenia dwóch elementów ogniwa. Zdjęcia mocno poglądowe, bo nie chciało mi się rozstawiać lamp ani zmieniać ustawień w aparacie, bo w sumie nie ma za bardzo co pokazywać. Następnym razem bardziej się postaram I to by było na tyle. Mam nadzieję że i w ten weekend uda mi się trochę podłubać, bo strasznie wciągnął mnie ten temat. Już mi chodzi po głowie kolejny zakup, tym razem jakiś Mark (strasznie mam ochotę na Mk. V z wnętrzem ).
 3. Ahh faktycznie, nie zauważyłem W tym wypadku wydaje mi się, że chyba tylko malowanie pustynne wchodzi w grę.
 4. Zgaduję, że chodzi o Pz 4? G spokojnie możesz zrobić w malowaniu z np. bitwy na łuku Kurskim. Oprócz tego multum kamuflażów letnich i zimowych z drugiej połowy wojny dla obu wersji.
 5. Trzeba przyznać, trzymasz poziom. Jedynie zielona lufa km-u średnio mi pasuje.
 6. Pomysł fajny, ale brudzenie zupełnie do mnie nie przemawia, zdecydowanie za dużo. No i odwrotnie wkleiłeś jarzmo armaty.
 7. O mankamentach napisali już koledzy. Jak dla mnie świetna praca, ma klimat rodem z serii gier S.T.A.L.K.E.R.
 8. Cały zestaw blach kosztował mnie coś koło 70 zł (wszystko kupowane w jadar hobby), ale co ja na to poradzę że budowanie modeli prosto z pudła nie sprawia mi już radości
 9. Ja praktycznie tylko w tej skali lepię, 1/35 jakoś mi nie podchodzi, mimo że tam można naprawdę poszaleć z detalami Gąski faktycznie ładne, szkoda że nie wiedziałem wcześniej. Ale w szafie na swoją kolej czeka Panzer IV H więc może do tego projektu się skuszę.
 10. Włazy mają jak najbardziej odpowiedni kolor.
 11. Andrzej, z napisem jak najbardziej. Co do figurek, pomyślę. Piotr, nad gąskami myślałem, ale wtedy szanse na skończenie tego modelu byłyby chyba zerowe
 12. A no nie było, niestety... czasu brakuje. Udało mi się trochę pomalować, muszę przysiąść i porobić kilka zdjęć (mam nadzieję w tym tygodniu)
 13. Witam Rozpocząłem nowy projekt i pomyślałem że i tutaj wrzucę mój warsztat. Tematem jest Nashorn Revella z zestawem dodatków w postaci: - Wyżej wspomniany model firmy Revell: 03148 Sd.Kfz. 164 "Nashorn" - Metalowa lufa RB: 72B22 8,8cm PaK43/1 L/71 Nashorn - Podstawowy zestaw blaszek firmy Part: P72-147 - Fototrawione zasobniki Parta : P72-148 - Fototrawione błotniki również Parta: P72-149 Pojazd który będę starał się odwzorować to Nashorn on numerze 214 z s.H.Pz.Jg.Abt. 525, zdobyty przez wojska polskie we Włoszech: (Zdjęcia pochodzą z Panzerwrecks 13: Italy 2) Jak na razie postępy nie są może jakoś specjalnie widowiskowe, mimo że doprowadzenie modelu do tego stanu zajęło mi naprawdę sporo czasu. A więc po kolei: - Wymieniłem koła napędowe na pozostałości z jakiegoś Dragona które znalazłem na swoim złomie, gdyż te mają nieco lepszy detal od zaproponowanych przez Revell'a - Błotniki parta, które sprawiły mi nieco kłopotu - strasznie twarde są te blaszki. Wyczytałem jednak że blaszki można nieco "zmiękczyć" poprzez wypalenie ich nad ogniem, co też uczyniłem. Odkryłem też że wypalenie to dobry sposób na pozbycie się Super Glue z fototrawionek. Błotniki nie są mocno zdezelowane, bo chciałem ich stan jak najbardziej upodobnić do oryginału. - Opancerzenie. Part w zestawie blach podstawowych dołączył fototrawione przednie osłony. Wtedy też wpadłem na pomysł wymiany wszystkich części opancerzenia na cieńsze. Na początku myślałem żeby wykonać je z cienkiego polistyrenu. Bałem się jednak że może on wejść w reakcje z klejem i white spiritem (np przy filtrach) i zdeformować się, tak więc ostatecznie wybrałem zwykłą blaszkę aluminiową z puszki po napojach. Samo skopiowanie elementów nie było trudne ze względu na prosty kształt paneli. Jednak tak drastyczna kuracja odchudzająca wymagała poszerzenia wanny o 1 mm z jednej i drugiej strony, jak i lekkiego przeprojektowania samych paneli. Na razie może nie wygląda to zbytnio przekonująco, bo całość trzyma się tylko na taśmę i Blue-tack, ale ja jestem zadowolony i myślę że po dodaniu detali i sklejeniu na stałe wszystko powinno wyglądać dobrze. I takie małe porównanie kół napędowych i grubości opancerzenia: Teraz myślę odpocznę nieco od kadłuba i zajmę się najważniejszym elementem tego pojazdu czyli armatą.
 14. Z tym że ta Pantera jest serii Dragon Armor, czyli poskładana, pomalowana i gotowa do postawienia na półkę.
 15. Widzę przerwa nie wpłynęła negatywnie na twoje umiejętności, bo model jak zwykle świetny.
 16. A może pokusiłbyś się na wymianę tej liny, bo wygląda niespecjalnie?
 17. Patrząc na zdjęcia bardziej zbliżone oryginałowi jest ułożenie lufy plastikowej, ale ja mimo wszystko dałbym metalową. Poprawić za to musisz spasowanie bocznej burty (zdjęcie 4 od góry). Te "zakładki" nie powinny tak mocno odstawać.
 18. Uuu temir wrzucił coś nowego na warsztat. Jak na razie bardzo ładnie.
 19. Ciekaw jestem ile uda ci się wycisnąć z tego T-34
 20. Etap budowy Pantery zakończony. Ogólnie odbyło się bez większych przygód, jednak co do samego modelu (biorąc pod uwagę cenę), mam nieco mieszane odczucia. Z jednej strony mamy całkiem niezły detal jak na pojazd w 1/72 (koła, zestawowe narzędzia, kadłub), a z drugiej dość irytujące uproszczenia takie jak włazy odlane z kadłubem, podpora działa odlana tylko w pozycji transportowej, czy wszelkiego rodzaju uchwyty odlane jako bezkształtne kawałki plastiku. Warto też wspomnieć o małych problemach ze spasowaniem modelu takich jak szpary pomiędzy górną częścią kadłuba a tylnią płytą silnikową, szpary między jarzmem a przednią płytą wieży czy też nie do końca pasująca kopułka dowódcy. Co do zawartości pudełka, jest tu znacznie skromniej niż na przykład w starszej Panterze G (7252). Zestaw zawiera tylko części niezbędne do wykonania modelu. Na próżno szukać tu elementów z innych zestawów, siatek na wentylatory, drucianych lin czy nawet zapasowych gąsienic które możnaby założyć na kadłub (a które są widoczne na pudełkowej ilustracji). Wracając jednak do tematu. Jak wspomniałem, model wzbogaciłem o zestaw blaszek Flyhawk Model, który też z całego serca mogę polecić, oraz lufkę RB. Chcąc upodobnić mój model do wybranego przez siebie egzemplarza (Pantera o numerze 824), wprowadziłem kilka zmian we własnym zakresie: - Komin na tylnej płycie - Skrzynka na płycie silnikowej - Skrzynka z boku kadłuba charakterystyczna dla wczesnych Panter - Usunięcie osłon przeciwdeszczowych z okolic otworów celownika działa oraz wokół włazów i otworów strzelniczych - Gąsienice na tylnej części kadłuba pochodzące z pozostałości po innej Panterze Pozwoliłem sobie jednak na zamontowanie tylko wybranych elementów osłon bocznych i gąsienic, gdyż moim zdaniem nadaje to Panterze bardziej bojowy wygląd. PS. Zewnętrzny rząd kół wygląda nieco krzywo, gdyż na razie trzyma się tylko na wcisk i będzie ściągnięty do malowania.
 21. Podziwiam modelarzy którzy aż w takim stopniu waloryzują modele w tej skali. Mam nadzieję, że nie masz zamiaru sklejać kadłuba na stałe?
 22. Co prawda ze mnie bardziej modelarz w stanie spoczynku, ale podoba mi się inicjatywa i również nie miałbym nic przeciwko jakiemuś spotkanku Leicester, LE6
 23. Trochę źle się wyraziłem. Chodzi o to, że pod Kurskiem panowała dość duża różnorodność pod względem konfiguracji Panter i jest niewiele dobrze obfotografowanych pojazdów, tak więc trudno jest dokładnie odwzorować jakiś konkretny egzemplarz. Tutaj jest to dość dobrze wyjaśnione: http://www.network54.com/Forum/47207/thread/1336488587/Panther+D-Kursk+vintage.
 24. Witajcie. Po ponad rocznej przerwie w sklejaniu, postanowiłem powrócić do zabawy i zrealizować jeden z moich projektów. Przedmiotem wątku będzie Pantera D Dragona, w skali 1/72. http://www.militarymodelling.com/news/article/a-panther-d-in-1-72/10676 Jak większość modeli Dragona w tej skali, Panterę można poskładać w jeden wieczór. Z tego też powodu, postanowiłem wzbogać model o lufę RB oraz o zestaw nieznanej mi dotychczas firmy Flyhawk Model. http://www.hobbyeasy.com/en/data/gwvm2g6re7u0uz3abmeq.html W kwestii malowania, będę starał się luźno odwzorować pojazd o numerze 824 z 52 batalionu pancernego: (Zdjęcie pochodzi z publikacji "Panther Medium Tank 1942-45", wydawnictwa Osprey.) (Zdjęcie znalezione w internecie: ) W międzyczasie znalazłem kilka ciekawych wątków, bo jak się okazuje, wczesne Pantery to dość niewdzięczny temat. http://www.network54.com/Forum/47207/thread/1336488587/Panther+D-Kursk+vintage. http://planetarmor.com/forums/showthread.php?t=2859 http://www.network54.com/Forum/47207/thread/1025303867/Grossdeutchland+Panther+D+question http://www.network54.com/Forum/47207/thread/1233517793/Pz.+Abt.+52+Kursk+Panthers+Questions
 25. Zgodzę się z Sebem, blaszki Abera mogą okazać się trochę za trudne jak na pierwszy raz, Eduard byłby lepszy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.