Skocz do zawartości

YF-22 - problem z AIM-120


Gość artoorkap

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wie ile takich pocisków przenosił YF-22? Testors zrobił jeden pocisk na komorę a wydaje mi się że w jednej komorze były dwa. Samolot ma dwie spodnie komory na AIM-120 tylko ile ich w końcu było ? 1 czy 2 na komorę? Będę wdzięczny za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To zdjęcie znalazłem w Lotnictwie nr.1/2007.

17d57e036b44fc50m.jpg

Podpis pod zdjęciem:

,,Pociski AIM-120C-5 w wewnętrznej komorze Samolotu F-22A RAPTOR.

Obok dobrze widoczne bloki aparatury kontrolno -pomiarowej,,.

Może się przyda.

Pozdrawiam.

Krystek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagania konkursu zakladaly przenoszenie czterech AIM-120 w kadlubie. I tak bylo. F-22 to juz inny samolot - duzo zmian konstrukcji platowca wprowadzono zeby zrobic miejsce dla wiekszej ilosci rakiet.

 

http://www.defenseindustrydaily.com/edos-avel-missile-ejection-system-extending-the-raptors-claws-01848/

 

Edit: Tu mozna sobie udoic broszurke do AVEL'a dla Raptora (czyli F-22)

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, to Ci moge odstapic uzbrojenie do Raptorka razem z AVELami. Ja swojego bede robil z zamknietymi pokrywami komor uzbrojenia (o ile go kiedys zrobie... ). Nie pamietam tylko ile tam tych AMRAAMow jest, ale chyba 4... Poza tym, skoro bedziesz budowal prototyp, to tam sie miescily w sumie tylko cztery 120-tki. Dwie podobno masz. Jak cos, to Sidewindery tez mam "na zbyciu". A, jeszcze jedno. System AVEL, to chyba wprowadzili dopiero w etapie przedprodukcyjnym projektu. W fazie prototypu rakiety byly opuszczane na pantografie, jak w Nighthawku. Czy moze mi sie cos pozajaczkowalo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Jak wygląda taki AEL złożony? Dorobiłem jeden na Sidewindera i mam dość. Mam taką koncepcję żeby te dwa rozłożone dać do bocznych komór a w głównej spodniej dać amraamy na złożonych AEL-ach. Nigdzie nie znalazłem fotki złożonej wyrzutni. Może któryś z was panowie ma takowe zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Jak wygląda taki AEL złożony?
- sklada sie do tylu. Mowa o AEL'u naturalnie.
Dorobiłem jeden na Sidewindera i mam dość. Mam taką koncepcję żeby te dwa rozłożone dać do bocznych komór a w głównej spodniej dać amraamy na złożonych AEL-ach. Nigdzie nie znalazłem fotki złożonej wyrzutni. Może któryś z was panowie ma takowe zdjęcie?
- pytales o AIM-120 dla YF-22 wiec byla mowa o AEL'u (AMRAAM Eject Launcher)... Dla AIM-9 inna firma opracowala zupelnie inny system - LAU-141/A Trapeze Launcher - jest on stosowany na F-22, ale poniewaz to dzielo firmy Lockheed Martin Tactical Aircraft Systems (firma corka zalezna od Lockheed'a) i sklada sie w jakiejs czesci z wczesniej isntiejacych systemow - to mozna zalozyc ze na YF-22 wygladalo to podobnie lub identycznie.

 

979717be293093aam.jpg 7d0ddbe6c1316359m.jpg 4ecf5f8c5ccc2415m.gif

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wyrzutnię dla Sidewindera na podstawie istniejącej w zestawie. Spędziłem nad nią około 3 godzin klnąc na potęgę. jak zobaczyłem co mnie czeka przy AEL-ach to odpadłem...Zrobię otwarte i wysunięte obie wyrzutnie Sidewinderów a amraamy zostawię w komorach , wsunięte...muszę siąść i wydumać jak to wyglądać może złożone i zrobić 4 sztuki tego pieroństwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel, cos mi sie tu nie zgadza... Ten caly LAU jest bardzo podobny dzialaniem do AELa. Chodzi o to, ze caly pocisk wysuwa sie rownolegle do plaszczyzny poszycia/dna komory/osi samolotu na trapezie - pantografie. Natomiast Sidewinder wysuwany jest innaczej, co widac na pokazanych przez Ciebie fotkach. Tam tylko przod wyrzutni sie wysuwa, zeby odslonic glowicy rakiety pole ostrzalu, a sama rakieta odpalana jest pod katem do osi samolotu. To chyba nie jest ta wyrzutnia.

 

EDIT:

Przepraszam, zwracam honor. Na zdjeciach rakieta nie jest w pelni wypuszczona... Chyba... Tal z ciekawosci zerknalem teraz do swojego zlomu modelarskiego i wygrzebalem obie wyrzutnie. Revell/Italeri ladnie opracowali oba elementy. AVEL wyglada jak AVEL a LAU jak LAU...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakladasz ze w bocznej komorze LAU-141/A jest zamocowany rownolegle do osi samolotu, a jest chyba inaczej...
Hmm... No cos w tym jest... Chociaz to by bylo marnotrawstwo miejsca. Wydaje mi sie ze, przesla (te belki miedzy podstawa wyrzutni, a prowadnica rakiety) nie poruszaja sie rownolegle - co sprawa, ze najpierw wychyla sie nos, a ogon zostaje w komorze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaz to by bylo marnotrawstwo miejsca. Wydaje mi sie ze, przesla (te belki miedzy podstawa wyrzutni, a prowadnica rakiety) nie poruszaja sie rownolegle - co sprawa, ze najpierw wychyla sie nos, a ogon zostaje w komorze...
- mysle ze to jest oszczednosc miejsca i upychanie rakiet po katach - tam leca przecie tunele dolotowe do silnikow.

1cb2eda8ded22701m.gif

 

W F-22 Sidewinder jest wysuwany pod skosem. W YF-22 był równolegle , tak mi się zdaje. Poprawcie mnie jeśli się mylę...
- na tej fotce widac ze pocisk startuje "pod skosem"

aa85d6d95bf8c89c.gif

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za wyjaśnienia. Teraz już wiem na czym stoję. Testors zrobił AEL-e do komory na sidewindery. Mam do zrobienia dwa LAU-141 i dwa rozłożone AEL-e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.