Skocz do zawartości

Przeliczanie masy w skali


TomAUG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam takie nietypowe pytanie a mianowicie jak przeliczyć masę rzeczywistego pojazdu do masy pojazdu w skali 1/24 ? Chodzi mi dokładniej o Nissana Fairlady Z który w rzeczywistości waży 1446 kg. Próbowałem już na tysiące sposobów i zawsze wychodzą jakieś kosmiczne wyniki. Jakby ktoś wiedział i był tak dobry podzielić się Swoją wiedzą to byłbym bardzo wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie do czego tego potrzebujesz

Podchodząc do tematu z fizycznego punktu widzenia to moim zdaniem należało by wykorzystać tu zależności pomiędzy masą, objętością i gęstością/ciężarem właściwym.

Jak podpowiada Wikipedia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciężar_właściwy

Gęstość ciała w tym przypadku można uznać za wartością stałą i niezmienną.

W związku z tym przy przeskalowaniu wymiarów objętość modelu zmienia się (maleje) z 3 potęgą.

Zatem, aby zachować stałą wartość gęstości, zmianę masy należałoby także przeliczyć zgodnie z trzecią potęgą skalowania:

ms=m/(sk)^3

ms - masa po przeskalowaniu

m - masa oryginału

sk - skala

Czyli w tym przypadku obstawiam, że wyniesie ona:

ms=1446/(24)^3 => około 0,105 kg

Jeśli oczywiście się nie pomyliłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie. Tylko że jeżeli mówimy o masie pojazdu i jego modelu w skali to "diabeł tkwi w szczegółach". Obliczenia Sławka są poprawne, ale przy założeniach które niestety najprawdopodobniej nie będą spełnione:

1) materiał modelu i oryginału mają taką samą gęstość - a model pewnie będzie z plastiku...

2) skala modelu jest z zasady dobrze zachowana w przypadku wymiarów "powierzchni" natomiast dużo gorzej w przypadku grubości - często elementy modelu są grubsze niż by to wynikało ze skali, kwestia technologii produkcji

3) często elementy które w prawdziwym pojeździe są wewnątrz puste w modelu są wykonane jako pełne

Nie mam wyczucia do modeli samochodów w 1:24 (moja branża to pancerka w 1:72), więc nie powiem jakiego błędu należy się spodziewać, ale to może być nawet i kilkukrotna różnica. Jak mnie weźmie i wydębię od Żony dostęp do wagi kuchennej (a ma dość dokładną elektroniczną) to z ciekawości porównam jak to wyjdzie w przypadku wozów bojowych w 1:72.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.