Skocz do zawartości

Jeden Dunkelgelb drugiemu nie równy!


Krisownia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pytanie adresuję do speców od Panzerwaffe. Mianowicie na rynku widzę dychtomię dostyczącą sławnego koloru dunkelgelb/dark yellow. Firmy Jak Vallejo czy Pactra, odpowiednik RAL 7028 oddają w odcieniu wpadającym w oliwkową zieleń typu jabłko papierówka. A np. firma gunze odpowiednik - kolor H403 ma już bardziej piaskowy bez tej zielonej nuty. Na większości modeli i okazów muzealnych widzi się także raczej tę drugą barwę. Pytanie moje kto ma rację? Czy dunkelgelb powinien mieć tę zieloną nutę czy też nie. Nie rozumiem jak 2 wiodące firmy mogą mieć tak bardzo odrębną koncepcję na dunkel gelb, koloru z tabeli RAL... Obie barwy są diametralnie różne, co wprawia w zakłopotanie...

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie tam zakłopotanie. Jak zrobisz cm, filtry, wash, biedronkę, brudzenie to nie będzie żadnej różnicy. To wszystko kwestia malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Spox wiem, nie jestem z tych modelarzy typu "jaki kolor do opon?" Bardzo intensywnie pracuję jeśli idzie o weathering i wiem, że dunkelgelb może mieć dziesiątki odcieni tak jak piszesz. Pytanie jest bardziej akademickie po prostu dziwi mnie to, że jeden kolor podstawowy poparty tabelą RAL (SIC!) ma 2 wersje i nie wiem jak to wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jako ciekawostkę i by trochę zamieszać dodam od siebie, że ten kolorek od Model Mastera (farbka akrylowa) przy mocnym naturalnym oświetleniu (letnie słoneczko) pięknie się żółci a przy oświetleniu słabszym/sztucznym wpada własnie w zieleń

A może tak było z oryginalną farbą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczniki Payo podają, że odpowiednikiem Gunze dla RAL 7028 jest H27/C44 (Tan), a nie H403 (Dark Yellow). Vallejo - 914/119.

 

A co do samych odcieni, to gdyby mieszali wg dzisiejszych standardów, to pewnie wszystkie by były identyczne. Podejrzewam jednak, że tak jak w przypadku wielu innych kolorów, to są mniej lub bardziej swobodne wariacje danej firmy na podstawie egzemplarzy muzealnych/zdjęć/wykopków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, oryginalna farba była ponoć stworzona na potrzeby maszyn rolniczych... Nie mam pojęcia jak to było... Ale racja światło ma duże znaczenie.

 

Ciekawe, że Payo podaje jedno a firma gunze drugie... "Tan" jest jest dużo łagodniejszy od Dark Yellow dedykowanego czołgom...

 

Myślę, że pójdę w kierunku czegoś na styku nie tak bladego jak proponuje tan ale też nie tak zielonego jak Vallejo. Zrobiłem próbkę kolorem Vallejo Model Air 71030 green brown myślę, że jest trafiony. Dzięki za uwagi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jeżeli chodzi o farby do niemieckich pancerzy to były one bardzo różne a zwłaszcza pod koniec wojny, ponieważ malowano tym co było pod ręką. A poza tym to jeżeli pomalujesz kolorem żółtym wpadającym w zieleń to i tak później robisz filtry,washe i brudzenie.P.S Mogę polecić farby firmy Italieri

http://plastmodel.pl/p/90/2891/italeri-flat-pz-dunkelgelb-1943-20ml-4796--farby-akrylowe-italeri-farby-i-chemia-modelarska.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.