Jump to content

p.11c 4 PL- białe szczyty usterzenia


manas
 Share

Recommended Posts

Na stronie 36 monografii pzl p.11c (ML nr 36, cz. I) zamieszczona jest fotografia kilku toruńskich jedenastek, w tym dwoch z bialymi szczytami usterzenia. Nawet na takiej jakosci fotografii widac wyraźnie znaki w miejscach, gdzie malowano oznaczenie typu s-tu, zakladam wiec, ze widoczne jest to wlasnie oznaczenie.

 

Pytanie:

 

1. Ten bialy szczyt to okazjonalne oznaczenie np. wapnem na np. jakies cwiczenia i dlatego "przebija" spod niego oznaczenie typu s-tu?

2. Bialy naniesiony fabrycznie a na nim "normalnie" namalowane oznaczenie typu? Tak to zdaje się zinterpretowal autor kolorowego rysunku s-tu 8.25 na str. 68.

Link to comment
Share on other sites

W książeczce z serii POLSKIE KONSTRUKCJE LOTNICZE Nr 1 "Samoloty myśliwskie PZL P.11, PZL P.24" Andrzeja Glassa na stronie 26 czytamy:

"...

Samoloty dowódców eskadr miały na biało malowaną górę usterzenia pionowego, a samoloty dowódców dywizjonów - biały pas na płacie, tworzący strzałę albo jeden lub dwa pasy w poprzek góry prawego płata lub biały skośny pas na tyle kadłuba. ..."

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak to było przed wojną.

Zobacz sobie "55" dowódcy Dywizjonu zestrzeloną w m. Gruta. Niema śladu oznak maszyny dowódcy. Żadnych białych pasów, czy innych oznaczeń. No chyba, że Laskowski leciał samolotem kolegi, nie swoim.

Slawek_26869 pisze dobrze. A brak oznaczeń na opisanym wraku najprawdopodobniej wnikał z tego, że po wybuchu wojny najpóźniej 5/6 września polskie myśliwce nie miały już oznaczeń eskadr i indywidualnych oznak identyfikacyjnych, a czasem nawet szachownic na górnych powierzchniach skrzydeł oraz numerów. Zamalowano je zgodnie z wojennymi rozkazami (jest o tym m.in. w książce "Samoloty myśliwskie września 1939" panów Cieślaka, Gawrycha i Glassa)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.