Skocz do zawartości

Zvezda / Tank Combat 1/100


arkady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jakiś czas temu zakupiłem grę taktyczną Zvezdy World War II - Tank Combat. Z tego co wyśledziłem jest ona częścią większej serii pt. Art of Tactic. W ramach serii ukazała się np. operacja Barbarossa.

W skład tej gry wchodzi 6 modeli Zvezdy, które będą służyć za pionki na planszy, tj.:

- T-34

- T-26

- BT-5

- Pz. Kpfw. 38(t)

- PZ. Kpfw. II

- PZ. Kpfw. IV

Modele są w skali 1/100 - uwaga: większość portali deklaruje 1/72.

Z góry przepraszam za jakość zdjęć - ostał mi się ino smartphone...

 

W założeniu ma to być szybki projekt - nie chcę z pierwszą partyjką czekać do Świąt:) No i sposób wykonania modeli ma też pomagać w grze.

 

Na początek pozwolę sobie zamieścić mały inbox, bo niewiele znalazłem materiałów na temat tej gry w necie.

Pudełko z miekkiego kartonu, raczej nietrwałe:

image001.jpg

image026.jpg

Z wysuwanym środkiem z twardego kartonu.

image002.jpg

image003.jpg

 

Instrukcja sklejania:

image004.jpg

image005.jpg

 

Instrukcja składania planszy

image006.jpg

 

Instrukcja obsługi - jej wersję rozszerzoną dla operacji Barbarossa można znaleźć na stronie art-of-tactic.com

image008.jpg

 

Scenariusze gry

image010.jpg

 

Najważniejsze reguły

image011.jpg

 

Plansza (4 elementy dwustronne)

image012.jpg

image013.jpg

 

Karty jednostek, magazynów, rund i inne:

image015.jpg

Co ciekawe karty jednostek można znaleźć również w innych zestawach Zvezdy w skali 1/100.

 

Kostki i mazaki do pisania po kartach jednostek

image014.jpg

 

Gra zawiera małe elementy, które nie są spożywcze.

image009.jpg

...i inne reklamówki:

image007.jpg

 

No i wreszcie ramki z czołgami - szare niemieckie i zielone radzieckie.

image016.jpg

T-34

image017.jpg

BT-5

image018.jpg

T-26

image019.jpg

image021.jpg

 

I niemieckie:

image022.jpg

image025.jpg

 

IV jest na 2 ramkach

image023.jpg

image024.jpg

 

Jak widać każdy z modeli składa się dosłownie z kilku części - głównie korpusu, wieży i gąsienic. Odwzorowanie jest zaskakująco ciekawe (1/100!). Niestety brakuje kalkomanii - to duży minus. Każdy z modeli ma otwór w podwoziu do którego przyczepia się flagę z numerem jednostki (ma to pomagać w grze). Modele są przeznaczone do montażu bez kleju - chociaż niektóre wieże go wymagają. Szczerze mówiąc - można je złożyć w jeden wieczór i zaraz siadać do grania.

Modele składa się dość przyjemnie, chociaż nie wszystkie części dokładnie przylegają i czasami potrzeba szpachli - nieoceniona jest tu szpachla w płynie. Nie ma żadnych jamek, nadlewki są minimalne (właściwie znalazłem je tylko na jednej lufie), minimalne ślady na złożeniach form (głównie jarzma armat). Plastik jest trochę 'śliskawy' więc niezbędne jest pokrycie podkładem.

Najtrudniej czyści się gąsienice - na szczęście wchodzą głęboko podbłotniki.

 

IMG_0186_1024.JPG

IMG_0188_1024.JPG

IMG_0189_1024.JPG

IMG_0190_1024.JPG

IMG_0192_1024.JPG

 

Na razie tyle,

 

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

plansze są bardzo grube i sztywne. Karty faktycznie są zafoliwane i pisak schodzi z nich nawet pod palcem - ciekawe jak będzie w ferworze walki:)

 

W serii WWII ukazały się:

- Tank Combat (6222)

- Battle for the Danube (6177)

- Barbarossa 1941 (6134)

- Blitzkrieg 1940 (6192)

 

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wziąłem się za robienie podstawek. W grze jednostki ustawiane są na heksagonalnych polach. Co więcej istotne jest w którą stronę są skierowane. Od tego zależy ich pole ostrzału (tzw. kill zone) czy zachowanie w walce (w przypadku napaści - assault -z flanki albo od tyłu jednostka może zostać zablokowana ... suppressed?! - nie wiem jak to przetłumaczyć na terminy wojskowe). Żeby ograniczyć ilość konfliktów między graczami (wczesno-nastoletnimi) podstawki postanowiłem zrobić sześcioboczne. Czołgi będą na nich umieszczone wzdłużnie. Wyciąłem dno z plasiku i przykleiłem do niego drewniane boki (patyczki z kawiarni):

IMG_0196.JPG

IMG_0197.JPG

(boki od wewnątrz pokryłem papierem toaletowym z wikolem - żeby się nie zwichrowały jak wleję ziemię z klejem)

Do obcinania patyczków pod kątem zrobiłem sobie takie małe narzędzie:

IMG_0198.JPG

 

Przerabiam też znaczniki jednostek. Zamiast tkwić w czołgach będą częścią podstawki. Nakleję na nie numery jednostek takie jak na kartach, rodzaj jednostki i jej 'wagę' - lekkie, średnie, ciężkie (w zależności od typu jednostki atak wykonuje się różną ilością kostek).

IMG_0194.JPG

 

Wreszcie skończyłęm czyszczenie czołgów i wszystkie pomalowałem podkładem:

IMG_0201.JPG

 

Chyba czas zacząć gromadzić farby:)

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam,

mało czasu, więc prace nie posuwają się specjalnie szybko. Walczyłem z malowaniem podstawek - wybrałem zielony spray na spód:

IMG_0211.JPG

 

i brązowo-drewniane bandy (patyczki z kawiarni zapuszczone brązowym tuszem); wypełniane ziemią z wikolem:

IMG_0213.JPG

IMG_0214.JPG

 

Oczywiście po pierwszym zapuszczenia trzeba patyczki przeszlifować bo 'wstają' włoski.

IMG_0235.JPG

 

Wstawiłem do podstawek znaczniki jednostek:

IMG_0238.JPG

 

Pierwsze przymiarki i Pz.Kpfw.II pomalowany vallejo dark grey.

IMG_0241.JPG

 

I dalej panzer II: dry brush, wash z tuszu, i domalowanie szczegółów:

IMG_0247.JPG

IMG_0257.JPG

IMG_0259.JPG

IMG_0261.JPG

IMG_0263.JPG

IMG_0266.JPG

 

(Powyżej wyszedł zielonkawy, ale to zdecydowanie problem aparatu/oświetlenia)

 

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne maleństwo daj jeszcze jakiegoś brązowego washa na gąsienice, to duż lepiej będzie wyglądąć

Bardzo mi się podoba . Piękna robota .

Jedynie co, to gaśnica powinna być w kolorze bazowym kamuflażu.

Powinna - fakt, ale nie musiała - temat wałkowany w kilku wątkach o niemieckich czołgach - były szare, czerwone także choć dosyć rzadko, a po 1942 roku zsadniczo piaskowe Ciekawe fotki klarujące sprawę są tu: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=68&t=39262

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne maleństwo daj jeszcze jakiegoś brązowego washa na gąsienice, to duż lepiej będzie wyglądąć

Dzięki. Gąsienice i spód jeszcze dopracuję, ale zazwyczaj czekam z tym aż wkomponuję w podstawkę, żeby razem grało.

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

weekend minął pod znakiem radzieckich czołgów.

Zaczęłem od BT-5. Postanowiłem trochę go wzbogacić o reling i reflektor. Kolor bazowy to vallejo camoulflage olive green (924), dry-brush to jade i goblin green (vallejo game color); wash z tuszu brilliant green i indian black (winsor&newton).

Gąsienice:

IMG_0267.JPG

IMG_0274.JPG

 

Wynik:

IMG_0300.JPG

IMG_0301.JPG

IMG_0303.JPG

IMG_0306.JPG

 

i przymiarka na podstawce:

IMG_0310.JPG

IMG_0311.JPG

 

Potem jeszcze spędziłem chwilę nad samą podstawką:

IMG_0323.JPG

 

Z rozpędu zabrałem się jeszcze za T26; ten ma być w zimowym kamuflażu. Kolor bazowy to vallejo reflective green (890).

IMG_0313.JPG

 

Na kolor bazowy poszedł lakier do włosów i mieszanina białego i v. game color - wolf gray:

IMG_0321.JPG

 

Już przy malowaniu pojawił się efekt, który potrzebowałem. Resztę dopełniło drapanie pędzlem z ciepłą wodą:

IMG_0324.JPG

IMG_0326.JPG

 

i delikatne washe (brąz i czarny)

IMG_0329.JPG

 

Przymiarka na podstawce; nad wózkiem muszą jeszcze popracować:

IMG_0332.JPG

IMG_0335.JPG

 

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

coś mi te tabliczki z jednostkami nie pasowały... A i każdego czołgu nie chciałem numerem znakować...

IMG_0339.JPG

IMG_0341.JPG

 

Postanowiłem pozbyć się tabliczek i umieścić potrzebne dane na samej podstawce. Obkleiłem nimi 2 przeciwległe boki, żeby wszyscy gracze łatwo je widzieli.

IMG_0344.JPG

IMG_0346.JPG

IMG_0347.JPG

IMG_0351.JPG

IMG_0357.JPG

 

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

[przepraszam za post za postem... tak wyszło...]

Dzisiaj będzie słowem ostrzeżenia. I przyznam się, że zdarzyło mi się to po raz pierwszy - a już kilka modeli popełniłem. Ale od początku.

 

Pz. Kpfw. IV dostał szary podkład (używam takiego z ca..ramy), vallejo middlestone(118) jako bazę. Stał sobie z tydzień. Postanowiłem mu zrobić kamuflaż (przyznaję że mój pierwszy czołg z kamuflażem). Obkleiłem taśmą i zrobiłem brązowe ciapki.

IMG_0363.JPG

IMG_0364.JPG

 

Wszystko fajnie, póki nie zacząłem odklejać taśmy (tamyia)... razem z podkładem i bazą...

IMG_0368.JPG

 

Jaka piękna porażka, prawda?

 

Problem chyba leży w podkładzie. Dotychczas nie miałem z nim najmniejszych problemów - czy figurki, czy modele różnych firm - nigdy mnie nie zawiódł. Plastik Zvezdy jest jednak trochę inny - taki śliski z połyskiem. Może to jest problem - może powininenm modele najpierw jakoś zmatowić? A może po prostu odżałować kasę i użyć surfacera?

 

Kilka modeli do kompletu już dokupiłem (cóż, właściwie całą chmarę... bardzo mi się te 'maluchy' spodobały) więc będzie z czym eksperymentować. Jak na razie starałem się przekuć porażkę w sukces:)

IMG_0372.JPG

IMG_0374.JPG

 

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Małe postępy w malownaiu Pz.Kpfw. IV.; zdjęcia pokazują fuszerkę przy krzyżu (żeby tylko....

IMG_0395.JPG

IMG_0398.JPG

 

Pracuję też nad T-34:

IMG_0405.JPG

IMG_0402.JPG

 

W międzyczasie okazało się, że t-34 ledwo mieści się na podstawce o boku 3cm. Powiększyłem ją więc do rozmiaru pola na planszy (3,5cm). Jenocześnie na potrzebę tychże podstawek zakupiłem matę trawiastą (oferowaną w dziale giełda na tym forum). t-34 ma stać w trawie.

IMG_0382.JPG

IMG_0387.JPG

IMG_0393.JPG

 

Nic nie może się zmarnować, będzie IV na bagnach:)

IMG_0389.JPG

 

Ostatnią rzeczą był położenie bazy pod Pz.Kpfw 38(t):

IMG_0406.JPG

 

Pozdrawiam

A

PS. Rozegraliśmy pierwszą partię gry z 2-ma jednostkami. Jednostka BT-5 w brawurowym rajdzie rozniosła Pz.Kpfw.II:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne. Zawsze się zastanawiałem co to za gra, kiedy kupowałem zestawy Zvezdy i znajdowałem w nich karty właśnie do gry, ale nie sprawdzałem, aż teraz się natknąłem na Twój warsztat. Ile taki zestawik kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam,

mało czasu i małe postępy. Pz. IV już na podstawce, teraz trzeba go w nią wkomponować:

IMG_0413.JPG

IMG_0414.JPG

 

t-34 w trawie:

IMG_0418.JPG

IMG_0419.JPG

 

I Pz. 38(t) pomalowany, jeszcze bez podstawki:

IMG_0425.JPG

IMG_0426.JPG

 

Teraz czekają mnie wszelkie poprawki, doróbki, lakierowanie itp.

Pozdrawiam,

Arkady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Świetna robota ,ale mam pytanie. Czy w grze musi brać udział 6 czołgów ,czy można dokupić? I jeszcze jedno. Jak zrobić ten wash bo skończyłem prawie swój model i nie wiem jak się was:bip:e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.