Skocz do zawartości

Pytanie o Blu-Tack


Adaszek123

Rekomendowane odpowiedzi

Czy można zastąpić Blu-Tack zwykłą dziecięcą plasteliną czy modeliną. Pytanie na zasadzie tniemy koszta. Czy może jest to zbyt ryzykowne? Chodzi mi o jakies przebarwienia czy ślady. Wiadome, że plastelina wydaje się być chyba bardziej tłusta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam jeszcze, że taki specyfik jak Patafix (domyślam się, że także blue tack, ale nie używałem) można zdejmować np. po pomalowaniu kamuflażu, robić z tego kulkę i ponownie używać za jakiś czas, nie brudzi to powierzchni maskowane modelu. Taka jedna paczka tego specyfiku może wystarczyć i na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam jeszcze, że taki specyfik jak Patafix (domyślam się, że także blue tack, ale nie używałem) można zdejmować np. po pomalowaniu kamuflażu, robić z tego kulkę i ponownie używać za jakiś czas, nie brudzi to powierzchni maskowane modelu. Taka jedna paczka tego specyfiku może wystarczyć i na rok.
Teoretycznie tak, ale po malowaniu zostaje na nim troche farby wiec po "kilku" malowaniach traci wlasnosci i nie trzyma sie maskowanej powierzchni. Tak jak wyzej napisano. W TYM PRZYPADKU NIE POWINNO SIE OSZCZEDZAC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blutack jest wspaniały, używam go non stop - do malowania różnych elementów działa jako jako uchwyt, do mocowania prowizorycznego, nawet po pomalowaniu farbą łatwo złuszczyć powłokę i można użyć ponownie, oczywiście w granicach rozsądku. Do malowania camo blutak jest zbyt drogi i zbyt mocny, zwykła plastelina starczy, należy konkretną sprawdzić czy nie zostawia plam, są różne receptury jedne bezpieczne inne nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że te specyfiki po pomalowaniu modelu powinno się wywalić.

 

Ponowne rolowanie czegoś uwalonego farbą to zły pomysł.

1 op. starczy lekko 10 modeli lub więcej

 

Nie tak dawno temu robiłem F-5 w trójkolorowym kamo. Poszła mi cała paczka patafixa.

Nie twierdzę, że nie da się oszczędniej, ale 10 modeli z jednej paczki...

Dodam też, że specyfiku używam także do mocowania małych przedmiotów do malowania, więc oczywiście idzie mi tego trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ja zużyte do maskowania wałeczki wyrzucałem.

I robiłem je dość grube, żeby na samym modelu mocno je spłaszczyć, dzięki czemu uzyskiwałem bardzo wąskie przejścia między kolorami.

Widziałeś mój model, była tam maskowania co niemiara, a do tego mnóstwo poprawek, bo wymyśliłem sobie pre-shading na pomalowanych kolorach, a przed położeniem nowych. A potem kolejne poprawki.

I tak, maskolu nie używałem (praktycznie poza owiewką), wyłącznie patafix i taśmę maskującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do malowania camo blutak jest zbyt drogi i zbyt mocny

 

Możesz rozwinąć? Czego w takim razie używasz do kamo z rozmytymi krawędziami?

 

Zbyt drogi - droższy od plasteliny która się nadaje, ale trzeba trafić tę dobrą kup kilka rodzajów plastelin i przetestuj mi zadziałała zwykła chińska ze sklepu papierniczego, ale jak piszę trzeba wpierw sprawdzić bo różni są producenci i różne receptury. Moim zdaniem szkoda marnować droższy blutac na malowanie camo kiedy sprawdzi się coś tańszego, ta masa jest zbyt dobra aby służyła jedynie za maskę. Co do mocy to blutac ma lepszą adhezję od plasteliny co nie zawsze jest porządne, zależy od konkretnego zastosowania.

 

Ja używam blutac głownie do mocowania małych elementów w czasie malowania zamiast uchwytów mechanicznych oraz do prowizorki jak pisałem kiedy np. kiedy robię figury do dioramy przyklejam blutakiem kończyny i testuję sobie różne pozy przed sklejeniem na stałe. Staram się wykorzystać w pełni potencjał tej masy mam na myśli głównie dobrą adhezję i możliwość ponownego użycia nawet kiedy jest mocno zabrudzony nadaje się do dalszych prac, blutac wymyślono właśnie po to aby móc go używać wielokrotnie. Początkowa wysoka adhezja sprawia iż degradacja tej masy do stanu bezużytecznego nie jest łatwa. Pokryty farbą akrylową dalej zachowuje właściwości pomimo iż adhezja jest słabsza ale nie jest zerowa i dalej wystarczająca.

 

Podsumowałbym tak, blutak jest super i sprawdzi się wszędzie i do camo i do mocownia i można go wielokrotnie używać ale opakowanie zawiera stosunkowy mało masy, na mały pojazd starczy ale na większe już może być potrzebna druga paczka. Tam gdzie można zalecam używać czegoś tańszego jeśli się sprawdza w celu oszczędzenia samego blutac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.