Jump to content

Malowanie podkładem. JAK?


Heisenberg
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich! Jestem początkującym modelarzem. Moje pytanie pewnie dla niektórych śmieszne i banalne dotyczy malowania modelu podkładem.

Mieszkam w Holandii i na razie nie mam rozeznania co i gdzie kupować wiec zamówiłem na stronie firmy Revell farby i podkład w sprayu. A wiec po sklejeniu modelu chę przystąpić do malowania, jako że nigdy wcześniej nie używałem podkładu nie wiem od czego zacząć. Jak najlepiej zamaskować elementy które już są pomalowane ponieważ malowałem je na etapie sklejania. Czy wystarczy jedna warstwa podkładu czy trzeba więcej. Czy mógłby ktoś poinstruować mnie bo nie chce zepsuć modelu. (Model to B-17F "Memphis Bell" w skali 1:72)

Z góry dziękuje za pomoc!

Link to comment
Share on other sites

Ja używam podkładu Surfacer firmy Gunze (1200, a ostatnio 1500), kładę go aerografem. Podkład kładę w zasadzie w dwóch celach:

1. aby przed malowałem właściwym kolorem łatwiej dostrzec wszelkie nierówności, ślady po szpachlowaniu itp. które warto usunąć

2. żeby farba lepiej trzymała się podłoża.

 

Maskowanie przed jakimkolwiek malowaniem to temat-rzeka. Najlepiej oczywiście maskować dedykowanymi taśmami maskującymi np. Tamiya oraz tzw. fluidami maskującymi np. Maskol Humbrola. To najbardziej pracochłonna część modelarstwa z reguły, do tego wymagająca precyzji. Po prostu musisz wszystkie elementy, których nie chcesz pomalować danym kolorem zakleić taśmą/fluidem/maskami, tak aby to co ma być pomalowane zostało pomalowane prawidłowo i nić poza tym.

Link to comment
Share on other sites

Cześć!

 

Temat który poruszasz jest tak obszerny, że nikt nie będzie Ci w stanie w jednym poście opowiedzieć wszystkiego. Najlepiej skorzystaj już z tego, co ktoś inny sprawdził. Zapraszam do przeglądnięcia paru warsztatów oraz poczytania tego działu:

viewforum.php?f=40

 

Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Ja mam podkład MOTIP biały (akrylowy samochodowy) i na mniejsze elementy zacząłem ostatnio stosować taką technikę że psikam dobrze wymieszanym podkładem do zbiorniczka aerografu i potem nakładam go z aero. Dobrze to idzie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.