Skocz do zawartości

Ju-87 B2/R2 Revell 04620 1/72


El Commendante

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno nabyłem w markecie dość tanim kosztem nienaruszony (ostatnio w marketach rzadko się zdarza stan nienaruszony modeli) model Ju-87 firmy Revell. Kupiłem go w zasadzie powodowany impulsem związanym z okazjonalną grą w War Thunder (niech produkty typu World of Tanks/Warplanes się schowają).

Jestem głównie modelarzem pojazdów wojskowych w tej skali, nastawionym na wargaming. Stąd będzie to moje pierwsze doświadczenie za samolotem po 15 latach przerwy (ostatni samolot w podstawówce). Dlatego też postanowiłem założyć ten oto warsztat z prośbą o porady.

Aerograf posiadam (ostatnio H&S kupiłem, po przedsiadce z pseudoiwaty AW 770 niebo a ziemia), więc z malowaniem nie będzie chyba problemów jako tako. Problemem jest tylko odpowiednia kolejność działania. Nie mam zwyczaju nakładania podkładów, tzn. główny kolor robi u mnie za podkład. Czy tutaj należałoby szarym, który daje się na spodnie powierzchnie kadłuba, potraktować cały samolot? I na to dopiero 2 odcienie zielonego w ramach standardowego kamuflarza o ostrych pasach? (tak wiem, trzeba maskowanie itp.). Farby pactra, więc chyba nie powinno być problemów.

 

Na początek in-box, większości produkt zapewne znany

 

IMG_7209.JPG

IMG_7210.JPG

IMG_7211.JPG

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Czy tutaj należałoby szarym, który daje się na spodnie powierzchnie kadłuba, potraktować cały samolot? I na to dopiero 2 odcienie zielonego w ramach standardowego kamuflarza o ostrych pasach? (tak wiem, trzeba maskowanie itp.). Farby pactra, więc chyba nie powinno być problemów.

 

A: Czemuż by nie pomalować całego.

B: Po co malować cały skoro możesz tylko spód.

 

A odpowiedź jest jedna: I tak, i tak będzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Model w sklejaniu poszedł do przodu, mam jednak kilka wątpliwości.

Po pierwsze, wypraski przypominają mi pojazdy ESCI, tzn. części nie do końca pasują do siebie - trzeba szpachli. Ale to chyba oczywista oczywistość.

Z ważnych rzeczy - śmigło razem z kołpakiem śmigła (osłonką) powinno być pomalowane jednolicie na Schwarzgrun, jak mówi instrukcja (RLM 71), tzn. jeden z kolorów kamuflażu? Instrukcja także wspomina, że wszystkie bomby winny być tego właśnie koloru. Czy to prawda, czy wymysł producenta?

Środek mam pomalować na RLM 02, szyby natomiast z zewnątrz chyba RLM 71, z wewnątrz w ogóle, tak?

Pojawił się też problem z kołami, otóż instrukcja pozwala na montaż na nich części nr 38 (malutki cylinder) albo 39 - malutki cylinder na poprzecznej belce. Czym to się różni? Krok 15 instrukcji: http://manuals.hobbico.com/rvl/80-4620.pdf

Podobnie części nr 65 i 66 - która jest od której wersji (krok 19). Domyślam się, że to zależy od wersji B2 czy R2. I chyba ostatnie na tą chwilę pytanie - do wersji B2 powinienem wziąć pod skrzydłami po 2 bomby 50kg (chyba), a nie 2 zbiorniki z paliwem, tak? I jako główną 250 kg (czy 500kg, ale ta wygląda mi na 250 kg) - krok 24 instrukcji.

 

Docelowo robię samolot w wersji B2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te części z kroku 15 to : zaślepka napędu syreny (38) albo śmigiełko napędzające syrenę (39). Które ma być - to zależy od maszyny. Najlepiej mieć jakieś kwity.

Co do tych części 65 i 66 to nie wiem.

B2 - bomby, R2 - zbiorniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigło na kolor czarno zielony ale to jutro sprawdzę kołpak śmigła zależy od jednostki(często bywały białe,żółte),jeśli wnętrze na RLM 02 ,to ramki oszklenia od wewnątrz również.Kołpaki kół RLM 02 ale to też jutro sprawdzę.Bomby były ciemno zielone ale czy był to któryś z kolorów kamo to który.

 

 

P.S.Gwoli wyjaśnienia kolorów luftwaffe

-RLM 70 to jest Schwarzgrun-odpowiedniki to np.Humbrol 90 A 87 Pactra,FS 34052 i Gunziak H 065

-RLM 71 Dunkelgrun ,Humbrol 30 (mocno niepewny),A88 Pactra,FS -----(brak mi danych),gunziaki H 064

-RLM 65 Hellblau,Humbrol 65,A 85 Pactra,FS 25526, gunze H 067 po '41 RLM 76 Lichtblau ,Humbrol 145 A 93 Pactra,FS 36473,gunze h 417

 

Pozdrawiam.

 

Z drugiej strony wnętrze mogło już być RLM 66 czyli w skrócie szary-czołgowy z grubsza to Humbrol 67.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię model instrukcyjny, tzn. Ju 87 B-2 z 2.StG.2. Śmiłgło według instrukcji jak pisałem RLM 71, ale wskazują, że to Schwarzgrun... A RLM 70 Dunkelgrun. Pomyłka w instrukcji? Coś chyba skopali... W takim razie muszę odwrotnie malować niż podaje instrukcja, czyli śmigło na Schwarzgrun jak i osłony kół i bomby. Dobrze rozumiem?

Kołpaki kół faktycznie tą samą barwą co wnętrze, czyli Helloliv. Dodatkowo silnik i końcówka śmigła a także końcówki skrzydeł na żółto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odwróć kolory ,obejrzyj inne modele może zdjęcia z epoki.Wiem że instrukcja jest czarno-biała ,ale ten ciemniejszy kolor to Shwarzgrun, jaśniejszy wiadomo.Model to przepak Italeri z chyba '98 z zupełnie innymi kalkami,więc Revell od podstaw robił schematy malowań mogli coś pomieszać,zresztą oryginalna instrukcja Italki też nieźle była skopana.Ten kolor Helloliv to tylko u Revella chyba występuje(ogólnie może być) ,jako RLM 2 np Pactra A 77 Grau (semi gloss)pół mat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.